Babiš: uprchlíky nepřijmeme, nelegální migraci chceme zastavit

Foto: ČTK/Igor Petyx/ANSA via AP

Migranty nepřijmeme, pomoct ale můžeme jinak. Takový vzkaz poslala o víkendu Česká republika Itálii. Ta se obrátila na státy Evropské unie s žádostí o pomoc a přijetí migrantů z rybářské lodi.

Andrej Babiš,  foto: ČTK / Vít Šimánek
450 lidí zachráněných v sobotu ve Středozemním moři dostalo nakonec povolení vylodit se na Sicílii. Itálie, která odmítala uprchlíky přijmout, se tak rozhodla poté, co některé z unijních států, mezi nimi Francie, Portugalsko nebo Německo souhlasily s tím, že každá země převezme 50 migrantů.

Italský premiér Giuseppe Conte se o víkendu obrátil na Evropskou unii s žádostí o pomoc. Česko ale přijmout uprchlíky odmítlo. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a že unie je připravená nelegální migranty okamžitě vracet:

"Jediné řešení je zkrátka v tom, že ty lodě nevyplují, že se bude aplikovat australský model. My jsme o to na evropské radě usilovali a dosáhli jsme toho, že nebudou kvóty a že relokace budou dobrovolné. Tím, že je to dobrovolné, tak nevidím důvod pro to, aby na tom Česká republika participovala. Je to cesta špatným směrem."

Babiš celou záležitost řešil i s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, který nyní vede i resort zahraničních věcí: "Pana Hamáčka jsem informoval a jsme spolu v kontaktu. Myslím, že v tom máme jasno, máme to i v programovém prohlášení vlády, nelegální migraci chceme zastavit."

Pomáhat, ale bez přerozdělování

Foto: ČTK/Igor Petyx/ANSA via AP
Podle Jana Hamáčka je Česko připraveno pomáhat jinak, než přijímáním migrantů.

"Jsme připraveni pomoct materiálně, finančně i, pokud by se objevil takový požadavek, tak poslat do Itálie naše policisty. To všechno jsme připraveni udělat."

S postojem vlády souhlasí i další politici. Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je třeba společný postup a pravidla na národní i unijní úrovni, aby podobné situace vůbec nenastaly. S pomocí zemím postižených migrací, ale ne s povinnými kvótami a podobným přerozdělováním, souhlasí i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že viníkem současných problémů není italská vláda, ale unijní politika.

Česko proti přerozdělování uprchlíků bojuje dlouhodobě. Prosazuje ochranu evropských hranic a pomoc přímo v zemích, odkud uprchlíci přicházejí.