Migrace:hlavní bod Babišovy cesty do Itálie a na Maltu

Foto: ČTK / AP / Orietta Scardino

Migrace a její řešení - téma návštěvy českého premiéra Andreje Babiše v Itálii a na Maltě. Předseda vlády přiletěl v úterý na jih Evropy jednat o českých postojích k migrační krizi.

Giuseppe Conte a Andrej Babiš,  foto: ČTK / AP Photo / Andrew Medichini
Podpora státům nejvíce zasaženým migrační vlnou, zemím na severu Afriky i těm, odkud uprchlíci přicházejí. To jsou podle českého premiéra cesty, jak migraci řešit. Hovořil o nich i se svým italským protějškem Giuseppem Contem:

"Já jsem mu vysvětloval svůj názor na řešení evropské migrace. Je to o podpoře států, jako je Řecko, Itálie, Malta, Španělsko. Ony musí zastavit ilegální migraci a na to samozřejmě potřebují peníze. A potom je to o vyjednávání se severní Afrikou."

Babiš také Contemu zopakoval postoj české strany k přijímání uprchlíků. Ty Česko dlouhodobě odmítá a nesouhlasí ani s přerozdělováním migrantů. Debatou o kvótách podle českého premiéra Evropa jen ztrácela čas a je potřeba, aby přijala systémové opatření na zastavení ilegální migrace. Itálie ale už podle Babiše v tomto dosáhla velkých úspěchů, protože příliv migrantů zásadně snížila.

Předem jasná stanoviska

Právě přerozdělování uprchlíků stojí za návštěvou českého premiéra v Římě. Conte jej pozval v červenci poté, co Babiš odmítl italskou žádost o pomoc s částí ze 450 migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Babišovu cestu pro Český rozhlas okomentoval Ondřej Houska z Hospodářských novin:

Foto: ČTK / AP / Orietta Scardino
"Ta stanoviska byla dopředu jasná. Tím ale nechci říct, že ta cesta byla zbytečná. Vždy, když se potkají dva premiéři, tak stojí za to už jen fakt, že, pokud samozřejmě nedojde k něčemu neočekávanému, tak utuží vzájemné vztahy a vysvětlí si své pohledy. To, co řekl Andrej Babiš je dlouholetý postoj České republiky, nic nového."

Nové nejsou podle Housky ani Babišovy návrhy řešení:

"Asi se v Evropě dost podiví, až si přečtou, co pan premiér říkal. Uvedl, že chceme předložit celoevropské řešení a že do Evropy nemají připlouvat žádní nelegální migranti a je potřeba domluvit se se zeměmi Afriky, aby to v podstatě zajistily, tak to je něco, o čem Evropa mluví a snaží se o to několik let, naposledy to potvrdila v červnu na summitu v Bruselu, kde byl i Andrej Babiš. Tady se vlamuje do dveří, které jsou dokořán otevřené."

Joseph Muscat a Andrej Babiš,  foto: ČTK / Jaromír Mrhal
Babiš při své návštěvě v Římě nevynechal ani velitelství námořních sil Evropské unie ve Středozemním moři a sešel se také s českými vojáky, kteří slouží v operaci Sophia. Ta bojuje například s pašeráky lidí.

Další cesta českého premiéra vedla na Maltu, tedy opět do země zatížené migrací. V hlavním městě ostrovního státu se sešel tamním předsedou vlády Josephem Muscatem. I spolu hovořili o uprchlické vlně. Maltský premiér po schůzce řekl, že oba mají na věc jiný názor, je nicméně důležité o věci jednat.