Sněmovna schválila ústavní novelu o legálních zbraních

Foto: ČT

Majitelé legálně držených zbraní možná dostanou právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Jedná se o novelu ústavního zákona. Ten Sněmovna schválila ústavní většinou.

Milan Chovanec,  foto: ČTK
Také v Senátu budou nutné hlasy nejméně tří pětin přítomných členů horní komory. Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Podle mnohých poslanců ji ale nezvrátí.

Pro přijetí zbraňové novely 139 ze 168 přítomných členů dolní komory. Proti jich bylo devět. Poslanci o novele debatovali 2,5 hodiny.

Schválení zákona je signálem pro orgány EU

Cílem novely není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Podle podporovatelů jde o deklarací důvěry státu v legální držitele zbraní. "Nechceme odzbrojovat vlastní lidi v době, kdy se zhoršuje bezpečnost," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle jeho slov je schválení zákona signálem pro orgány EU, kde se chce Česko žalobou bránit proti zavedení evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Podle ministra to může žalobu podpořit.

Foto: ČT
Novela má také podporu prezidenta Miloše Zemana. Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) varoval před vyvoláváním iluze, že díky zákonu bude možné použít zbraň na veřejnosti s pocitem obrany země. Tato iluze může dovést mnoho lidí před trestní soud.

Ústavní právníci nejsou jednotní

Předkladatelé zdůrazňují, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a ani nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát by se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají obranu proti teroristům.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Ústavní právníci se neshodují na tom, zda lisabonská smlouva dává EU pravomoc zasahovat do oblastí obrany a bezpečnosti států.