Česko - Slovenský klub v Hurghadě: pestrá směs kultury a vzdělávání
1. února 2013 vznikla na facebookových stránkách nová skupina s názvem Česko – Slovenský klub v Hurghadě. Zda se jedná čistě o online fórum, anebo o klasický krajanský spolek, který kromě diskuzní platformy nabízí i další aktivity, jsme se zeptali zakladatelky Aleny Belal:
Existoval váš klub fyzicky již dříve, nebo se jeho historie začala vytvářet až letos?
„Letos, klub s knihovnou jsme založily 1. února 2013.“
Nové krajanské spolky poslední dobou většinou vznikají z iniciativy žen a maminek s malými dětmi, je tomu tak i u vás?
„Ano.“
Máte, alespoň přibližně, přehled o tom, kolik Čechů a Slováků v Hurghadě dlouhodobě žije?
„Přehled nemáme, do našeho klubu jich chodí okolo padesáti.“
Nejčastějším důvodem k přesídlení do Egypta je, předpokládám sňatek. Existují ale i jiné důvody? Jací krajané se do vašeho klubu hlásí?
„Nejčastějším důvodem je skutečně sňatek. Dále je tu řada důchodců, kteří v Egyptě tráví většinou zimu. Souhrnně se dá říci, že se k nám hlásí matky s dětmi, ženy, které mají rády ruční práce a důchodci. A dále všichni, co si rádi přečtou pěknou knihu, udělají si vlastní výrobek nebo jen tak přijdou posedět.“
Kde se scházíte a jakým aktivitám se na schůzkách věnujete?
„Zajistily jsme si samostatné prostory, byt ve vile se zahradou.“
„Úterky dopoledne jsou věnovány ručním pracím a minikurzu arabštiny. Většinou na ně chodí maminky s malinkými dětmi ve věku od tří měsíců do dvou let. Čtvrtky v podvečer pořádáme ruční dílny pro děti i dospělé (malování,háčkování, koláže, patchwork, atd.). V březnu jsme měli větší akce jako Vzpomínky na MDŽ (dětské divadlo, tanec, písničky) či koncert, během kterého nám na saxofon a trombon zahrál pan Vladimír Pinta. V květnu plánujeme Burzu starého oblečení. Minulý čtvrtek jsme začali cyklus "Cestománie po našem", jako první host byl Luboš, který nám přiblížil Španělsko a jeho roční pobyt na citrusových farmách.
„V pondělí večer probíhá školička pro slovenské prvňáčky, na český jazyk zatím nemáme učitele. Dále rozjíždíme projekt s egyptskými charitativními spolky a přispíváme chudým egyptským rodinám.“
Z vašeho profilu je zřejmé, že se hodně soustředíte na literaturu, otevřeli jste knihovnu, vyhlásili jste povídkovou soutěž – má to nějakou souvislost s Českou školou bez hranic v Káhiře, která byla založena také letos v únoru, nebo se jedná pouze o shodu okolností?
„Žádnou souvislost nemáme a o plánu otevřít Českou školu v Káhiře jsme ani nevěděly. Vše jsme si tu vybudovaly a zorganizovaly samostatně.“
Jste v kontaktu i s krajany z jiných oblastí Egypta? Pořádáte, nebo uvažujete o tom, že byste uspořádali nějaký větší sraz?
"Větší sraz zatím neplánujeme. Jsme v kontaktu s jednou krajankou v Luxoru."
Jak se mohou krajané do vašich aktivit nejlépe zapojit?
„Zapojit se může osobně každý, kdo pobývá v Hurghadě. Momentálně pořádáme povídkovou soutěž, do které se mohou zapojit všichni, kteří mají rádi Egypt a často sem jezdí. Povídky stačí poslat emailem, uzávěrka je v září. Více informací zájemci naleznou na našem facebookovém profilu.“