Český ekologický dům v Malmö

Ve švédském Malmö vyrostl český ekologický dům. Je součástí tzv. Evropské vesnice, která je od středečního odpoledne otevřena na mezinárodní výstavě Město zítřka. Účastní se jí členské státy Evropské unie a osm kandidátských zemí. Jednotlivé státy zde představují své tradice, architekturu, stavební materiály a technologie, a realizují zde své představy o rodinném bydlení budoucnosti. Připravil Vilém Faltýnek.

Česká republika se představila modrým krychlovým domem podle návrhu architektů Jiřího Suchomela a Miloslava Pavlíka. Zdeněk Lyčka, ředitel Českého centra ve Stocholmu, popisuje v telefonátu z Malmö dům takto:

"Je to zajímavý funkcionalistický projekt ze současnosti, vycházející z finančních možností, které v té době byly. Je to vlastně taková velká obytná místnost v úrovní vchodu, pak jsou dvě podlaží nahože, kde jsou ložnice a pracovna. Celý ten prostor je propojen točitým železným schodištěm s dřevěnými deskami, takže ten prostor působí velice transparentně, odlehčeně. Navíc interiér českého domu je vyzdoben předními díly současných českých výtvarníků."

Výstavbu realizovala společnost PSJ holding za 6 týdnů. Domy měly podle zadání využít maximálně podmínky prostředí, které pobřeží v Malmö nabízí. Dům tedy využívá sluneční, větrnou a příbojovou energii a ve velké míře využívá dešťovou vodu. Jeho nízká energetická náročnost je dána vlastnostmi použitých materiálů: dřeva, skla, sádry a minerálních vláken. V tom je princip ekologičnosti domu. Jak uvedl předseda představenstva PSJ invest Martin jaroš, cena projektu včetně vysokých nákladů na realizaci v zahraničí, se vyšplhala na 22 milionů. V České republice by ale byla výrazně nižší. Zdeněk Lyčka smysl akce shrnul.

"Celkový pocit z té Evropské vesnice byl, že organizátoři skutečně chtějí najít cetu k vážné debatě na téma, co se bude v budoucnosti stavět, jak se bude žít a jaký ohled na obyvatele se bude klást."

Po skončení výstavy budou rodinné domy prodány zájemcům a celý obytný komplex se tak stane součástí města. Český dům by si jako jediný měl zachovat výhled na moře.