Český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp je na útěku

Foto: www.desertshooting.com
0:00
/
0:00

Z liberijského vězení se na svobodu dostal český obchodník se zbraněmi Dalibor Kopp. Nyní je pravděpodobně na útěku. Dvaačtyřicetiletý podnikatel zmizel poté, co dostal povolení od zřejmě zkorumpovaného úředníka opustit na 24 hodin vězení v liberijské Monrovii, aby se mohl údajně setkat s manželkou a dítětem. Oznámil to zvláštní vyslanec OSN v Libérii Abú Músá s tím, že poté, co se o Koppově zmizení dozvěděl, dal příkaz k jeho okamžitému zatčení. Koppa s rodinou ale policie už nenašla.

Proč je Dalibor Kopp stíhán? Podle české policie chtěl nezákonně vyvézt munici do Iráku. Je podezřelý i z vyzbrojování hnutí Hamas. V minulosti Kopp údajně organizoval řadu podezřelých obchodů s vojenským materiálem. Při loňské prohlídce jeho firmy byla objevena nelegální linka na výrobu střeliva. Česká policie Koppa zatkla loni v dubnu, brněnský soud ale nevyhověl žádosti o jeho vzetí do vazby. Kopp byl obviněn z nedovoleného obchodování s vojenským materiálem a z nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu až 10 let vězení. Vyšetřování se však vyhýbal a Českou republiku opustil. Proto na něj loni vydal městský soud v Brně mezinárodní zatykač.

Uprchlého Dalibora Koppa zadržely v polovině loňského prosince v Libérii mírové složky OSN. Česko ale nemá s africkou Libérií smlouvu o vydávání lidí podezřelých z trestné činnosti. Ministerstvo spravedlnosti proto reagovalo na Koppovo zatčení tím, že před více než týdnem požádalo liberijskou stranu o Koppovo vydání. Pokračuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun: "My jsme použili při koncipování té extradiční žádosti institut mezinárodního práva, takzvaný institut vzájemnosti, kdy jsme se jako Česká republika zavázali, že v případě, že nám bude Dalibor Kopp bude vydán, tak budeme postupovat vůči Libérii v podobných případech stejným způsobem." Nyní, když Kopp uprchl, je tato žádost bezpředmětná a ministerstvo vyčkává, jak se kauza bude dál vyvíjet.

Vyslanec OSN v Libérii Abú Músá k "případu Kopp"řekl: "Pátráme po něm od pátečního večera. Tento muž představuje nebezpečí pro celou západní Afriku. Aktivně se účastní vyostřování konfliktů v oblasti tím, že prodává zbraně různým ozbrojeným skupinám. Pustit takového muže na svobodu je samo o sobě nebezpečím pro mírový proces v Libérii."

Podle informací Českého rozhlasu 1 je blízký příbuzný Koppovy manželky vysokým důstojníkem monrovijské policie. Kdo podepsal příkaz k propuštění Koppa z vazby však Abú Músá nesdělil.

Sám Kopp, s nímž se Českému rozhlasu podařilo navázat telefonické spojení, nařčení z útěku odmítá: "Kdo, kdo říká takovýto nesmysly? To je nesmysl, já jsem neutekl. Oni mě propustili."

Kopp se údajně chystal v Libérii a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla. Kde se hledaný obchodník nyní zdržuje, není známo.