Český Rom Petr Torák v Británii převzal prestižní cenu pro pedagogy

Český Rom Petr Torák převzal společně s Britkou Lynn Mayesovou Pearsonovu národní cenu pro pedagogy, která se každoročně uděluje ve Spojeném království. Dvojice získala jednu ze zlatých cen za výsledky partnerské spolupráce. ČTK o tom informovala charitativní organizace Compas charity, jejímž výkonným ředitelem je Torák.

Toráka a Mayesovou ocenila organizace The Teaching Awards Trust za jejich společný projekt s názvem The Roma - Narrowing the Gap Team (Romové - tým pro zmírňování znevýhodnění). Vznikl za spolupráce organizace Compas a střední školy Queen Katherine Academy, kterou řídí Mayesová. Cílem projektu je motivovat romské studenty k dalšímu vzdělávání.

"Od samého začátku tohoto projektu mě velice baví pozorovat, jak se z romských žáků stávají sebevědomí, cílevědomí a úspěšní mladí lidé," uvedl v prohlášení Torák. Projekt podle něj pomohl řadě mladých lidí získat zaměstnání u policie, na městských úřadech, ve školách a v dalších odvětvích. Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po údajných opakovaných fyzických útocích neonacistů. V Británii léta pracoval u tamní policie.