Čeští politici výsledek kodaňské schůzky EU spíše přivítali
Zatímco politici vládní koalice výsledky dnešního kodaňského summitu EU přivítali a hovoří o nich jako o maximu možného, opozice a nezávislý expert takové nadšení nesdílejí. S výsledkem jednání s EU je však spokojen i prezident Václav Havel, podle něhož není možné vstup do unie přepočítávat jen na peníze. "Prezident zejména oceňuje několikaletou práci vyjednávacího týmu," řekl ČTK Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Podle Havla je třeba uvažovat nejen o konkrétních finančních výhodách vstupu, ale především o hodnotách, které zemi členství v EU přinese. Myslí si, že kodaňský summit je pro Čechy historickým okamžikem, neboť se stávají občany společného evropského prostoru. Václav Havel, který do Kodaně neodcestoval kvůli špatnému počasí, podle svého mluvčího krátce po uzavření jednání telefonicky hovořil s premiérem Vladimírem Špidlou.
Za jednoznačný úspěch ČR považuje výsledek kodaňského summitu předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vnímá ho jako dovršení procesu, který začal listopadem 1989 a podle něj možná trval o něco déle, než se čekalo. Upozornil současně, že vše ještě nekončí. "Hodně je toho před námi," řekl ČTK. Dodal, že česká delegace maximálně využila daný prostor. Kladně hodnotil výsledky summitu i místopředseda sněmovního zahraničního výboru Libor Rouček (ČSSD). ČTK řekl, že EU se po letech váhání konečně rozhodla k rozšíření. Pro mnohé je to podle něj naplnění snu o tom, že ČR bude součástí NATO i EU. Myslí si, že premiér Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) vyjednávali do poslední minuty a získali nejlepší možný výsledek.
Předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU) ČTK řekl, že Česká republika uhrála v Kodani přijatelný a dobrý výsledek. Příjemným překvapením pro něj bylo, že summit skončil v dohodnutém termínu. Vůle dohodnout se byla na obou stranách, poznamenal. Také lidovecký člen zahraničního výboru Jiří Karas považuje podmínky vstupu Česka do EU za maximum toho, čeho bylo možné v nynější situaci dosáhnout. Není sice těmito podmínkami nadšen, ale bere je na vědomí.
Místopředseda zahraničního výboru a KSČM Miloslav Ransdorf upozornil, že jednání budou pokračovat i po kodaňském summitu. Podle něj půjde o to, aby byla zajištěna konkurenceschopnost českých výrobců ve všech oblastech. Dodal, že důležité bude udržet schopnost dohodnout se, ale i obhajovat vlastní zájmy.
Opozice výsledky vyjednávání vidí skeptičtěji. Místopředsedu ODS Jana Zahradila kodaňský summit přesvědčil o tom, že podmínky jsou méně výhodné než při dřívějším rozšiřování. Ocenil sice, že čeští zemědělci budou moci získávat větší podporu, nelíbí se mu ale, že peníze půjdou z české státní pokladny. "Je to vytloukání klínu klínem," řekl ČTK.
Podle politologa a šéfredaktora časopisu Integrace Lukáše Pachty výsledek kodaňského summitu odpovídá tomu, jak silná byla pozice unie, a naopak slabá pozice kandidátských států. Lepší než Češi byli podle něj Poláci, kteří zvolili taktiku neustálého otevírání požadavků, a tak přitlačili unii do kouta. Obecně však hodnotí výsledek, kterého dosáhli čeští vyjednavači, jako úspěch. "Není možné členství v unii přepočítávat jen na peníze," dodal.