Čeští šperkaři na mnichovské přehlídce Schmuck 2015

Schmuck 2015

V Mnichově se v silné mezinárodní konkurenci představí šestice českých šperkařů. Výstava se koná v rámci mezinárodní mnichovské přehlídky Schmuck 2015, což je největší šperkařská akce na světě. Jejím letošním kurátorem je Češka Eva Eisler.

Čeští šperkaři se představí v sále Českého centra na výstavě pod názvem Řez. Je to "průřez" generacemi českých šperkařů, i různými materiály, jako jsou sklo, ocel, dřevo i kost. Výstava začíná 11. března a potrvá do 3. dubna. Jak už napovídá sám název výstavy Řez, je zde představena nejvíce používaná technika autorů, jakou je řez v materiálu. Na vernisáž přijdou i autoři šperků, mezi které patří Stanislava Grebeníčková, Kateřina Matěchová, Pavel Opočenský, Jana Střílková, Jiří Šibor a Karel Votipka.

Čeští šperkaři pracují s drahými kovy, sklem, kameny i kostmi. Například Stanislava Grebeníčková, která je zkušená sklářka, která sestavuje řezy jednotlivých částí šperků do geometrických útvarů. Skleněné brože pak vytváří prostorový dojem. Nejmladší účastnicí je Kateřina Matěchová, která si dokáže materiálem trpělivě vyhrát. V roce 2008 byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku a se svou diplomovou prací Samotvary v roce 2012 v kategorii Designér šperku roku.

Netradiční spojení - hovězí kost se zlatem

Matadorem v oboru je Pavel Opočenský. V roce 1981 emigroval do New Yorku, kde se prosadil jako nezávislý tvůrce šperku z netradičních materiálů a zároveň započala jeho sochařská dráha. Stále patří mezi nejaktivnější české šperkaře. Jeho práce se odvíjí od použitého materiálu jako je jadeit, bakelit, plastické hmoty nebo titan.

Drahé kovy na výstavě představuje Jana Střílková. V roce 2000 byla oceněna 1. cenou za stříbrný ateliérový šperk Spolkem cechu zlatnického v Brně. Mezi jejími pracemi jsou například i šperky z hovězí kosti v kombinaci se zlatem. Blog o současném šperku píše Jiří Šibor, který se specializuje na ocel. Karel Votipka je znalcem kamenů. Poslední sérii broží vytvořil z nefritu a buližníku.