Česko neobnovilo vydávání víz čínským turistům

Česká republika neobnovila vydávání turistických víz občanům Číny, které podobně jako další evropské země kvůli pandemii koronaviru v lednu zastavila. Počet leteckých spojů mezi Evropou a nejlidnatější zemí světa je nyní minimální. ČTK to řekl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget v reakci na varování čínského ministerstva kultury a turistiky tamních turistů před cestami do ČR kvůli zhoršené epidemiologické situaci.
V tuzemských ubytovacích zařízeních se v prvním pololetí letošního roku podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) ubytovalo zhruba 36.500 čínských návštěvníků. Ve srovnání se stejným obdobím loni to je asi o čtvrt milionu méně. "CzechTourism na čínském trhu dále pokračuje v propagaci regionů Česka a to například formou video blogů nebo online destinačních školení pro čínské cestovní kanceláře. Doufáme, že se situace kolem koronaviru co nejdříve stabilizuje a dojde k obnovení cestovního ruchu z Číny," uvedl Herget.

O upozornění čínského ministerstva informoval list China Daily na svém webu. Další list South China Morning Post poznamenal, že Peking odůvodnil páteční varování před cestami do Česka přírůstkem případů nákazy koronavirem, ale výstraha následovala po růstu napětí mezi oběma státy kvůli cestě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Vystrčil je nejvýše postaveným českým politikem, který za posledních 16 let ostrov s vlastní vládou navštívil. Peking pokládá Tchaj-wan za součást Číny a staví se proti jakýmkoliv oficiálním cestám zahraničních politiků na ostrov. Čínský ministr zahraničí Wang I varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.