ČSSZ eviduje 1800 případů s nesrovnalostmi kolem vyplácení výchovného

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) eviduje asi 1800 případů nesrovnalostí kolem vyplácení výchovného. Buď seniorky bonus 500 korun za vychované dítě nedostaly, nebo obdržely peníze za víc dětí. Případy dnes na setkání s médii přiblížil ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Podle něj se to týká hlavně starších ročníků žen, které odcházely do důchodu třeba ještě před listopadovou revolucí a u nichž chybí záznamy. Automaticky úřad začal vyplácet od ledna výchovné asi 1,4 milionu seniorek za zhruba tři miliony potomků.

"Případů, o kterých víme, je zhruba 1800. Když si vezmete 1,44 milionu důchodů vyplacených automatizovaně, tak je to zhruba 0,23 procenta, kde budeme nějakým způsobem s těmi osobami řešit započtení dětí a výchovné," řekl Boháček.

Bonus 500 korun za vychované dítě se poskytuje letos od ledna. Podle šéfa správy nebyla příprava na vyplácení jednoduchá. Úřad totiž údaje o počtu dětí a jejich výchově neevidoval. Vycházel tak při přiznání bonusu z věku, v němž ženy nastupovaly do starobní penze. Podle počtu dětí totiž matky chodívají do důchodu dřív.