Česko přestane dorovnávat penze ze Slovenska
Stát přestane dorovnávat důchody Čechům, kteří pracovali v době česko-slovenské federace na Slovensku a dnes kvůli tomu dostávají nižší penzi. Rozhodlo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí. Reagovalo tak na stanovisko Soudního dvora EU, podle kterého je to diskriminační vůči lidem z ostatních států.
"Občané, kteří pracovali po dobu federace pro firmy, které měly sídlo ve Slovenské republice a oni se nacházeli v České republice, mají nárok na dorovnání penzí,"
připomněla Jana Pelcová tisková mluvčí Ústavního soudu. Průměrný slovenský starobní důchod činí asi 360 eur - v přepočtu zhruba 8800 korun, český 10500. Čechům se nižší slovenské penze začaly dorovnávat před třemi lety. Rozhodl o tom tehdejší ministr práce, dnes premiér Petr Nečas. Už tehdy poukazoval na to, že se problém dal vyřešit snadno a bez nároků pro další euroobčany do května 2004 před vstupem Česka do Evropské unie. Bývalí ministři se jím ale nezabývali. Ministerstvo se pak snažilo hledat cestu, aby se doplatek týkal jen Čechů. Soudní dvůr EU však vidí v dorovnávání penzí českým důchodcům diskriminaci vůči ostatním obyvatelům společenství. Česko zase finanční náročnost. Pokud by totiž o doplatky požádali například Slováci, česká pokladna by podle Jiřího Krále z ministerstva práce a sociálních věcí přišla o desítky miliard korun."Doplatky slovenským občanům by mohly činit sto miliard korun."
Ministerstvo práce a sociálních věcí proto rozhodlo, že Česko přestane penze ze Slovenska dorovnávat. O příplatek však nepřijdou ti důchodci, kterým se už nyní důchod dorovnává. Česká správa sociálního zabezpečení doplácí penzi asi čtyřem tisícovkám českých důchodců. Další desítky žádostí eviduje, už jim ale nevyhoví. Dorovnávání slovenských důchodů tak skončí, uvedl Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí.
"Je to první z našich odpovědí v komplexu složitých rozhodnutí, která budou muset být učiněna. Evropský soudní dvůr jasně řekl, že český stát samozřejmě může poskytovat, když to řeknu zjednodušeně, důchody ve výši v jaké uzná za vhodné, ale občanství nemůže být kritériem pro to, komu dá nějaký důchod nebo dorovnání."Podle Krále se bude ministerstvo snažit, aby penzisté, jichž se opatření týká, nedostali naráz o několik tisíc korun méně. Jde zatím jen o politické rozhodnutí a resortní právníci mají nyní za úkol najít komplexní řešení, které by bylo právně čisté. Odpověď Soudního dvora EU teď směřuje k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten má na konci srpna rozhodnout o příspěvku pro Češku, kvůli jejímuž případu se důchody začal zabývat Soudní dvůr EU. Soudce tam totiž sám vznesl dotaz.