Dárci kostní dřeně

Operační zákrok

Mezinárodní síť dobrovolných dárců kostní dřeně čítá 7,5 milionů osob. Česká republika do těchto registrů nabízí 21 tisíc dobrovolníků. Pro vytvoření rozsáhlejšího a kvalitnějšího registru dárců se v České republice rozhodla Nadace pro transplantace kostní dřeně. Blíže o kampani pro podporu dárcovství Mikuláš Kroupa.

Česká republika si dosud v registrech dárců kostní dřeně nestojí v přepočtu na obyvatelstvo tak špatně. Nabízí zhruba dvacetkrát více dobrovolníků než Polsko, sedmkrát více než Maďarsko a třikrát více než Dánsko. Přesto ve srovnání s Národním programem dárců dřeně ve Spojených státech, který čítá tři a půl miliónů dobrovolníků, se zdá být registr České republiky zanedbatelný. Není tomu tak, protože každý dárce je neocenitelnou a především jedinečnou součástí. Každý dárce je totiž nositelem originálního vzorku krvetvorných buněk s mnoha charakteristickými prvky. Pacient s leukémií tedy s rakovinou krve musí nalézt dárce, který má co možná největší počet shodných genetických prvků. Nejčastěji se ohlíží v okruhu svých příbuzných, kde je vysoká pravděpodobnost, že nalezne vhodného dárce, ale není to však pravidlem. Posléze přichází v úvahu mezinárodní registr. Česká Nadace pro transplantace kostní dřeně se obrátila na nejsledovanější komerční televizi v České republice a společně připravili kampaň, ve které oslovují dobrovolníky k darování kostní dřeně. Dva měsíce ve vysílání poběží reklamní spoty, které diváky o problematice dárcovství informují.

Dobrovolným dárcem kostní dřeně se může stát člověk od 18 do 35 let, který se cítí zdráv a netrpí žádnou chronickou chorobou, prohlásil na tiskové konference hlavní koordinátor kampaně primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Vladimír Koza. Trochu se však celé akce obává, kdyby totiž byla kampaň příliš úspěšná, mohly by vzniknout problémy s registrováním všech přihlášených.

Daruji-li kostní dřeň, nebude mi někdy v budoucnu chybět? Takový dotaz kladou dobrovolníci nejčastěji. Odpovídá primář Vladimír Koza.

"V podstatě vám vůbec nic chybět nebude, protože odběr znamená v přesném měřítku asi tři procenta vaši celkové kostní dřeně a je to orgán, který se velice rychle množí, bují, doplňuje. Je to v postatě nula. Máte okamžitě to, co jstě měli."

Mohou tedy dobrovolníci darovat kostní dřeň vícekrát?

"Podle našich standad může dát dvakrát za život, ale toť vše. Po dvou darováních onen dobrovolník je okamžitě vyškrtnut z registru. Pokud se někdy v budoucnu sám rozhodne a znovu přihlásí, je znovu zařazen, ale pak už smí podstoupit jenom jeden odběr té one třetí a definitivně konec."

Odběr kostní dřeně lze přirovnat k malému chirurgickému zákroku, například k plastické operaci. Odběr se provádí dvěma možnými způsoby. Jedním je odběr z pánevních kostí, který se provádí za celkové narkózy a trvá přibližně hodinu. Po výkonu může dárce pociťovat asi 2-3 dny pobolívání v zádech, nicméně týž den nebo den následující je propuštěn domů. Druhý způsob je odběr z periferních žil, který vyžaduje předchozí pětidenní podkožní podvázání tzv. růstového faktoru, který vyplaví krvetvorné buňky ze dřeně do periferní krve. Během celého procesu dárcovství je prvořadá bezpečnost dárce.