Denní přírůstek případů koronaviru v Česku poprvé přesáhl 500

Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku v pátek poprvé přesáhl 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek nově potvrzených 506 případů zvýšilo jejich celkový počet na 21.551. Zhruba tři čtvrtiny nemocných covidem-19 se vyléčily a 411 lidí zemřelo. Počet aktuálně nemocných znovu přesáhl 5000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za nárůstem je podle něj masivní testování, nepřibývá těžkých případů.

Podle zástupců vlády a vládních epidemiologů je ale současná situace jiná než za první vlny epidemie na jaře, poukazují na nynější menší množství hospitalizovaných s koronavirem a nízké počty úmrtí. V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 108 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Podobná čísla hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje o hospitalizovaných i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za středu přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je nově na Kolínsku, zhruba 40. Následuje Uherskohradišťsko s 37 a okres Plzeň-sever s 35 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní je aktuálně pouze Jesenicko. Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit.