Denní souhrn zpráv

Kvůli kauze údajného únosu Babiše mladšího na Krym se premiér sejde s KSČM

Vládu Andreje Babiše z hnutí ANO čeká tento týden hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho opoziční poslanci v reakci na údajný únos Babišova syna na Krym. V pátek ráno před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě bude premiér kauzu vysvětlovat komunistickým poslancům, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD podporují. Už v úterý bude o další podpoře menšinového kabinetu ANO a ČSSD diskutovat širší vedení KSČM.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se ve středu také sejde prezidentem Milošem Zemanem. Ve stejný den zasedne taky vedení koaliční ČSSD. O dalším postupu bude jednat taky opozice. Zástupci ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN se sejdou v úterý. Na schůzce ale bude chybět hnutí SPD, přestože uskupení hlasování o nedůvěře podpořilo. Jeho předseda Tomio Okamura Českému rozhlasu řekl, že SPD bude hlasovat pro nedůvěru vládě, protože hájí jiné programové priority než ČSSD. Podle předsedy SPD je toto rozhodnutí jasné a nepotřebuje ho konzultovat s dalšími stranami.

Pro Česko je důležité, aby brexit nenarušil náš obchod, říká Chmelař

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích vztazích důležité, aby po roce 2020 nebyl narušen vzájemný obchod s Británií. Novinářům to řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař před mimořádným jednáním Rady pro všeobecné záležitosti, která se v Bruselu zabývá přípravou nedělního mimořádného unijního summitu k brexitu.

Unijní vyjednavač Michel Barnier už minulou středu zveřejnil s britskou stranou předjednaný text dohody o britském odchodu. Učinil tak poté, co s dokumentem souhlasila britská vláda. "Chceme co nejtěsnější možný vztah, při zachování práv a závazků britské strany. Pro ČR specificky je v této souvislosti důležité, aby po roce 2020 nebyly narušeny naše vzájemné obchodní vztahy," upozornil český státní tajemník pro EU. Chmelař uvedl, že některé členské státy mají k návrhu textu své individuální požadavky, například související s rybolovem či britskými možnostmi podílet se na evropských obranných projektech a podobně. ČR podle svého zástupce žádné vlastní specifické požadavky v této chvíli nemá.

Někteří klienti zkrachovalého H-Systemu dostanou odškodné za průtahy

Stát odškodní část klientů bývalé společnosti H-System za soudní průtahy. Informaci deníku Právo Českému rozhlasu potvrdilo ministerstvo spravedlnosti. Poškození ze sdružení Maják se na tom dohodli se šéfem resortu Janem Kněžínkem (ANO). Průměrně by měl každý dostat kolem sta tisíce korun výměnou za to, že žaloby za příliš dlouhé trestní řízení stáhnou.

Společnost H-Systém chtěla v 90. letech vystavět rodinné domy. Před krachem ale stihla dokončit jen 34 z nich. Zhruba tisícovka lidí přišla o miliardu korun. Hlavní akcionář společnosti Petr Smetka si za vytunelování podniku odseděl 12 let ve vězení.

Česko má v EU nadprůměrné emise skleníkových plynů na obyvatele

Česká republika má v rámci Evropské unie nadprůměrné emise skleníkových plynů na obyvatele, vyplývá ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda. Předloni to byly 12,3 tuny CO2 ekvivalentu, což je 46 procent nad průměrem osmadvacítky. CO2 ekvivalent je míra používaná pro srovnání emisí různých skleníkových plynů v závislosti na jejich potenciálu pro globální oteplování.

Mezi lety 2015 a 2016 vzrostly v ČR celkové emise CO2 ekvivalentu o 1,5 procenta. Nejvíce stouply v energetickém průmyslu (o 0,8 milionu tun) a dopravě (o 0,7 milionu tun). Tyto sektory jsou podle České informační agentury životního prostředí (CENIA) zdrojem více než poloviny celkových emisí v Česku.

Podíl domácností s internetem stoupl na 80 pct, ČR zaostává za EU

Připojení k internetu má v současnosti 80 procent českých domácností, což je o 13 procentních bodů více než před pěti lety. ČR ale stále zaostává za evropským průměrem, který byl loni o sedm procentních bodů vyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Téměř 45 procent připojených domácností používá bezdrátové wi-fi připojení, 25 procent přípojku přes rozvody kabelové televize a 15 procent připojení přes telefonní linky xDSL.

Celkově má přístup k internetu 7,1 milionu Čechů starších 16 let, což je o 400.000 více než v roce 2016. Internet v mobilu má 58 procent lidí, což je o osm procentních bodů více než před rokem. Počet uživatelů sociálních sítí letos překročil 50procentní hranici. Aktuální podíl 51 procent představuje 4,5 milionu lidí, což je o 1,5 milionu více než v roce 2013. Sociální sítě neoslovují Čechy v předdůchodovém a důchodovém věku. Každý druhý Čech na internetu sleduje videa, nejvíce na YouTube. Oblíbené jsou také internetové televize s podílem 26 procent.

Státní zástupce podal obžalobu v kauze zabíjení tygrů

V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k Okresnímu soudu v České Lípě. Řekl to ČTK. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi je i sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek, který už dříve obvinění odmítl.

Obviněným hrozí za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty trest do pěti let vězení, vazebně stíhaný je z nich pětatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek. V kauze je obžalován ještě šestapadesátiletý muž vietnamského původu, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

V Česku se dočká pomoci jen malá část dětí zasažených násilím

V Česku se podle kvalifikovaných odhadů dostane pomoci pouze deseti až 15 procentům dětí, které v rodině zažívají bití nebo násilí a jsou evidovány úřady. Velké množství dětí zasažených domácím násilím se však do evidence ani nedostane. Před konferencí Mluvme spolu o násilí to novinářům řekla Petra Wünschová, ředitelka centra LOCIKA zaměřeného na odbornou péči pro děti zažívající domácí násilí. Problémem jsou nejenom nedostačující finanční prostředky, ale také nedostatek nástrojů k rozpoznání problému.

O násilí v rodinách se podle Wünschové v Česku velmi málo mluví a problémem je právě také i finanční stránka věci. Péče o jedno dítě, které zažívá domácí násilí, stojí podle ředitelky centra LOCIKA zhruba 30.000 korun ročně. Ke zlepšení situace nepřispívá ani to, že jsou lidé v Česku nadále k násilí na dětech tolerantnější než jinde.

Tři čtvrtiny jehličnanů starších 60 let jsou ve špatném stavu

V českých lesích je 74 procent porostů jehličnanů a 39 procent listnáčů starších 60 let ve výrazně špatném stavu důsledkem imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých dekádách. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda. Mnoho těchto porostů má navíc nevhodnou druhovou skladbu. Hodnocení je definované mírou defoliace, tedy relativní ztrátou asimilačního aparátu v koruně stromu. Česko se řadí mezi státy s nejvyšší mírou defoliace v Evropě.

Špatný stav stromů je podle zprávy dán "spolupůsobením sucha, opakujícími se dlouhotrvajícími vlnami veder, biotickými činiteli napadajícími oslabené porosty chřadnutím, nevhodnou druhovou skladbou, velkými plochami stejnověkých porostů nebo imisní zátěží." Mladší porosty do 59 let vykazují mnohem menší poškození - jedná se o 26 procent jehličnanů a 24,7 procent listnatých stromů.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno. Na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m postupně srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C.