Denní souhrn zpráv

Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok 6,5 mld Kč, říká premiér Babiš

Na investice ve zdravotnictví půjde příští rok podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 6,5 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy z evropských fondů. Dvanáctiletý investiční plán chce vláda předložit do Vánoc. Babiš to řekl na tiskové konferenci k zahájení odborné konference Zdravotnictví 2019.

Příští rok bude české zdravotnictví hospodařit s 300 miliardami korun, nemocnice z nich budou čerpat více než polovinu. Platby za péči od zdravotních pojišťoven podle managementů nemocnic ale nestačí na velké investice do nových pavilonů nebo opravy budov. Využívají proto investiční programy státu. Připravuje se například stavba nové porodnice v Brně za dvě miliardy korun nebo objekt chirurgie fakultní nemocnice v Plzni za stejnou částku. Do budov nemocnic musí jako zřizovatelé investovat i kraje nebo města.

Nižší růst platů politiků by mohla Sněmovna schvalovat za týden

Zvláštní schůzi ke schvalování vládní novely o zpomalení růstu platů vrcholných politiků svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) na čtvrtek 15. listopadu. Uvádí to pozvánka na sněmovním webu. O svolání schůze požádali poslanci Pirátů a SPD Tomia Okamury, aby zvýšili šance na přijetí předlohy ještě letos. Měla by být účinná od ledna.

Bez novely by platy vrcholných politiků, tedy prezidenta, senátorů, poslanců a členů vlády vzrostly od ledna zhruba o pětinu. Změnou zákona by růst dosáhl asi devíti procent.

Nezaměstnanost znovu klesla, bez práce je nejméně lidí od roku 1997

Nezaměstnanost v Česku v říjnu znovu klesla, a to na 2,8 procenta. Informoval o tom Úřad práce. V září byla nezaměstnanost tříprocentní. Počet lidí bez práce klesl i meziročně. Loni touto dobou činila nezaměstnanost 3,6 procenta. Volných míst je aktuálně asi o sto tisíc víc než lidí bez práce. Podle Úřadu práce je tak teď nezaměstnanost nejmenší od června 1997.

Klesá také počet dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové jsou nyní ochotní pracovat i ti, kteří to dřív odmítali.

EK potvrdila odhad letošního růstu české ekonomiky o tři procenta

České hospodářství letos poroste o tři procenta a zpomalí tak svůj růst ze 4,3 procenta v loňském roce. Vyplývá to z pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi Evropské komise, která potvrdila svůj letní odhad. Pro příští rok zopakovala Komise odhad růstu českého HDP o 2,9 procenta, pro rok 2020 odhaduje růst české ekonomiky na 2,6 procenta.

Hlavním motorem růstu hrubého domácího produktu (HDP) bude domácí poptávka. Riziko podle EK představuje nedostatek pracovních sil a závislost na vnějších faktorech. Míra inflace by se měla postupně ustálit na dvouprocentním inflačním cíli. Komise očekává pro letošek snížení rozpočtového přebytku na 1,4 procenta z 1,5 procenta v roce 2017.

Nafta je poprvé od roku 2015 v Česku dražší než benzin

Nafta v Česku je poprvé od roku 2015 dražší než benzin. Za uplynulý týden nafta zdražila o dva haléře na 33,77 koruny za litr, kdežto nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o šest haléřů na 33,69 koruny. Naposledy byly ceny nafty vyšší než ceny benzinu v březnu 2015. Nafta se také dále drží na nejvyšších cenách od prosince 2014. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Pohonné hmoty v Česku letos od konce března do začátku června prudce zdražovaly. Během té doby ceny stouply téměř o tři koruny na zhruba 33,50 koruny u benzinu a 32,60 koruny u nafty. V dalších měsících do října už ceny stoupaly jen mírně. Od října benzin postupně spíše zlevňoval, zatímco nafta zdražovala.

Válečné drama Zborov z roku 1938 míří znovu do kin

Do kin vstupuje válečné drama Zborov, které při příležitosti významných osmičkových výročí digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Snímek z roku 1938 zachycuje události, které předcházely bitvě u Zborova, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka. Speciální projekce s doprovodnou výstavou Zborov 1917 se uskuteční v Národním památníku na Vítkově. Diváci ale mohou film vidět i třeba v Ostravě, Polici nad Metují nebo v Kolíně.

Snímek Zborov režisérů Jana Alfreda Holmana a Jiřího Slavíčka měl premiéru v lednu 1939, asi o rok a půl později, než bylo plánováno. Krátce po premiéře bylo promítání filmu vzhledem k okupaci nacistickým Německem úředně zakázáno. Na plátna kin se vrátil na krátkou dobu po osvobození v roce 1945.

Česko se zapojí do Červené středy, připomene pronásledování za víru

V České republice se bude 28. listopadu poprvé slavit Červená středa, která připomíná osoby pronásledované pro jejich víru. Vizuálním symbolem akce je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. Česká biskupská konference (ČBK) na svém webu vyzývá tuzemské farnosti a společenství, aby se do celosvětové akce zapojily. V zahraničí bývá symbolickou součástí této připomínky nasvícení významných památek ve městě červenou barvou - odtud se také bere název celého projektu.

V Praze se chystá symbolický průvod s červenými svícemi, který se zastaví u katolického a nekatolického kostela a nakonec i u synagogy. Součástí Červené středy bude i konference s názvem Úloha náboženství a církví ve společnosti v prostorách Karlovy univerzity.

V Praze padl světový rekord v luštění sudoku

V Praze byl ustaven nový světový rekord v rychlosti luštění sudoku. Číňanka Š'-jao Wangová dokázala vyplnit tabulku s 81 poli za 54,44 sekundy. ČTK to sdělil ředitel Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh Jan Zvěřina. Šampionát začal v Praze v pondělí a potrvá do soboty.

Dosavadním držitelem světového rekordu byl Čech Jakub Ondroušek. Soutěžní tabulku zvládl v roce 2010 vyplnit za minutu a 25 sekund. "Za osm let se výkony výrazně zlepšily. Nejlepší hráči v on-line soutěžích jsou schopni tabulku vyřešit za méně než 40 sekund," uvedli pořadatelé mistrovství.

Počasí v pátek

Většinou zataženo, na Českomoravské vrchovině a na jihu Moravy místy, jinde ojediněle mrholení. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, na východě až 16 °C.