Denní souhrn zpráv

Pražské hotely mají dobrou sezónu, rychle přibývá turistů ze Španělska a z Číny

Pražské hotely hodnotí letošní letní sezonu jako dobrou. Obsazenost je zhruba stejná jako loni. Stále více turistů přijíždí z Asie. Některé hotely se ale potýkají s nedostatkem personálu. Vyplývá to z ankety ČTK.

V letošním prvním čtvrtletí přijelo do Prahy 1,5 milionu turistů, kteří se v hlavním městě ubytovali. V porovnání s předchozím rokem je to o devět procent víc. Z nich bylo 83 procent ze zahraničí. Nejvíc turistů přijelo z Německa, Ruska a Velká Británie.

"Kromě stále se zvyšujícího počtu příjezdů z Německa, Ruska, Jižní Koreje nebo Číny bylo patrné silně nadprůměrné oživení zájmu ze strany španělských turistů (+39 pct)," uvádí analýza Prague City Tourism.

Zeman s Kiskou vyrazili z Hodonína parním vlakem do Topoľčianek

Český prezident Miloš Zeman se slovenským protějškem Andrejem Kiskou v neděli odjeli slavnostním parním vlakem z Hodonína do Topoľčianek. Jízda se uskutečnila při příležitosti oslav 100 let vzniku společného československého státu a přesně na den u příležitosti 95. výročí příjezdu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na zámek ve slovenském letovisku v Nitranském kraji, který se stal posléze jeho oblíbeným letním sídlem.

Americké muzeum vrátí Česku vzácný štít ze zámku Konopiště

Vzácný renesanční štít, který ukradli nacisté během druhé světové války ze zámku Konopiště, se po desítkách let vrátí Česku. Na svém webu o tom dnes informoval švýcarský židovský týdeník tachles, podle kterého rozhodl po dlouhém ověřování původu památky o jejím navrácení současný majitel - muzeum v americké Filadelfii.

Štít ze 30. let 16. století byl až do druhé světové války na středočeském zámku Konopiště, odkud jej ukradli nacisté. Podle serveru tachles chtěli renesanční památku, kterou vyzdobil italský malíř Girolami di Tommaso da Treviso, vystavovat v Linci, kde chtěl muzeum vybudovat nacistický vůdce Adolf Hitler.

Na štít ve sbírkách Muzea umění ve Filadelfii narazil při svém výzkumu vimperský historik Ladislav Čepička, který v roce 2016 o svém objevu informoval veřejnost.

Tahákem mezinárodní filatelistické výstavy v Praze bude Bombajský dopis

Ozdobou filatelistické Světové výstavy Praga 2018 bude Bombajský dopis, jeden z nejdražších filatelistických objektů na světě. Jedinečný je tím, že je ofrankován dvěma Červenými Mauritii. Česká pošta u příležitosti výstavy připravila pro filatelisty památku na tento unikát a vydá poštovní aršík s motivem dopisu. Originální obálku se dvěma Červenými Mauritii koupil český investor, který již vlastní dvě nejcennější známky světa. Jeho soubor je největším celkem mauritijských známek, řekl ČTK Vít Vaníček, místopředseda Svazu českých filatelistů.

Ve sbírce britské královny se podle něj nachází Modrý Mauritius, ale jen jako jednotlivá známka. "Ale už tam není ten Bombajský dopis. Tady se v jedněch rukou koncentrovala úžasná, téměř dvěstěmilionová hodnota mauritijských známek," řekl. Majitel známek a dopisu je anonymní, podle dřívějších informací plánoval svou identitu odhalit právě na výstavě, která začne 15. srpna. Podle informací ČT ale majitel zůstane dál v anonymitě.

Film o Zátopkovi bude jedním z nejdražších v historii české kinematografie

Jako jeden z nejdražších filmů české kinematografie se začne na jaře příštího roku natáčet film o slavném českém olympionikovi Emilu Zátopkovi. Kvůli snaze po co nejvěrnějším zachycení atmosféry olympiády z roku 1952 štáb čeká, až bude opraven olympijský stadion v Helsinkách, kde slavný běžec získal tři zlaté medaile. Včetně lokací v Česku se bude natáčet celý rok. Na české poměry relativně vysoký rozpočet zhruba 92 milionů korun ovlivnil fakt, že půjde o dobový snímek. V rozhovoru s ČTK to řekl režisér David Ondříček.

Jeho film dostal letos 15 milionů korun od Státního fondu kinematografie, již dříve jej stát podpořil ve vývoji projektu. Ondříček věří v podporu České televize, která se na filmu podílí i dramaturgicky. Peníze od dalších subjektů prý jsou "na dobré cestě". Film bude vznikat za podpory Českého olympijského výboru.

Zájem o pronájem chat a chalup v Česku roste

Zájem o pronájem chat a chalup v Česku v poslední době poměrně výrazně roste. Se zvyšujícím se komfortem rostou i ceny, v atraktivních lokalitách až o pětinu ročně. Lidé se nechtějí vázat na jedno místo a zároveň často nemají dost peněz, aby mohli chatu či chalupu vlastnit. Nejžádanější jsou horské oblasti nebo místa kolem vodních ploch v dojezdové vzdálenosti od velkých měst. Některé nemovitosti je nutné rezervovat i rok dopředu. Vyplývá to z odpovědí zástupců realitních kanceláří a serverů, které ČTK oslovila.

"Pozorujeme nárůst trendu celoročních pronájmů. Zatímco loni se jednalo o jednotky nabízených objektů měsíčně, dnes jich jsou v průběhu sezony desítky měsíčně. Obecně platí, že Češi jsou ochotní zaplatit si na celý rok místo, kde se budou věnovat svému koníčku. Jeden rok jedou třeba na Slapy, druhý pak tráví jinde," potvrdil ČTK výkonný ředitel serveru Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Česko zažilo tropickou noc, nejtepleji bylo v Praze

Noc ze soboty na neděli byla na některých místech v Česku tropická. Teplota vzduchu neklesla pod 20 stupňů Celsia na 13 místech v republice. Některé měřicí stanice zaznamenaly překonání nebo vyrovnání dosavadních rekordů. Nejtepleji bylo v Praze, kde Klementinum naměřilo ráno 21,6 stupně Celsia, maximum 22,5 stupně Celsia z roku 1911 ale překonáno nebylo. Vyplývá to z dnešních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí

Předpověď na pondělí: Skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle, na severovýchodě místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C, na severovýchodě kolem 28 °C.