Denní souhrn zpráv

Premiér Babiš jednal v Salzburku s premiéry Velké Británie a Rakouska

Premiér Andrej Babiš se v Salzburku setkal s premiéry Rakouska, Velké Británie a Estonska.

Na jednání s předsedkyní vlády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Theresou Mayovou byl hlavním tématem postup ve vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Premiér Andrej Babiš zopakoval českou pozici při jednání o brexitu a zajímal se o dokončení Dohody o vystoupení. Zdůraznil, že prioritou České republiky je zachovat nedělitelnost svobod vnitřního trhu, ochranu zájmů českých občanů a českých firem a zajištění bezpečnosti v Evropě. Za dobrý krok směrem ke konkrétnějšímu postoji označil nedávnou publikaci Bílé knihy o budoucích vztazích Velké Británie a EU.

„Brexit není pro Evropu pozitivní, ale musíme se snažit, aby celkové dopady byly co nejmenší. Pro nás je důležité udržovat s Velkou Británií vztahy z minulosti. Vždy to byl náš spojenec, pracuje tam 50 tisíc českých občanů, je to důležité z hlediska obchodu i v rámci spolupráce NATO,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Hlavními tématy jednání s rakouským spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem byly spolupráce v rámci formátů regionální středoevropské spolupráce, zejména v rámci tzv. slavkovského formátu, a evropské otázky. Šlo především o problematiku migrace, víceletý finanční rámec a závěrů červnové Evropské rady. Jednali také o dopravní infrastruktuře, konkrétně o silničním spojení Brno – Mikulov – Vídeň a České Budějovice – Linz.

Andrej Babiš se také zúčastnil premiéry představení Kouzelná flétna, kde v roli Papagena vystoupil český operní pěvec Adam Plachetka.

V Praze začala letní škola češtiny pro cizince

Na Univerzitě Karlově v Praze začala Letní škola slovanských studií. Zúčastní se jí asi 140 zájemců o českou kulturu z řad studentů bohemistiky i jiných oborů z přibližně 40 zemí světa. Akce, kterou pořádá filozofická fakulta školy, potrvá do 24. srpna. Letos se koná její 62. ročník, sdělil ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek.

Prázdninové setkání bohemistů nabídne program s řadou jazykových kurzů, výběrových seminářů a přednášek. Cizinci se budou moct seznámit mimo jiné s jazykem českých novinářů a s moderním českým folklorem. Čekají je tematické vycházky po Praze, klub českých filmů a různé sportovní aktivity nebo divadelní představení o vzniku Československa.

Vojenští lékaři ze Spojených arabských emirátů se školí v pražské vojenské nemocnici

Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze přijela na odbornou stáž skupina vojenských zdravotníků ze Spojených arabských emirátů (SAE). Jak sdělilo české ministerstvo obrany, zajímali se hlavně o speciální postupy v oblasti zabezpečení krví vojsk a systém krizové krevní politiky státu.

Všechny informace jim poskytlo Oddělení hematologie a krevní transfuze (OHKT), které patří mezi vedoucí světová pracoviště v postupech kryokonzervace krve, erytrocytů a trombocytů a je Ústředním informačním a logistickým centrem krizové krevní politiky státu.

„Lékaři a zdravotníci ze Spojených arabských emirátů měli možnost absolvovat praktickou demonstraci postupů kryokonzervace a následné rekonstituce zmražených transfuzních přípravků. Vysvětlili jsme jim také činnost strategické krevní banky a představili kontejner polního transfuzního pracoviště,“ sdělil primář Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN v Praze plukovník MUDr. Miloš Bohoněk, PhD., který byl po dobu jejich návštěvy odborným průvodcem.

Do Ostravy se sjeli blogeři z celého světa

V Ostravě se koná největší mezinárodní shromáždění tvůrců internetového obsahu TBEX Europe 2018. Je to vůbec poprvé, co se tato konference světového formátu koná v zemi střední a východní Evropy. Účastníky čeká nabitý konferenční program v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice.

Každoročně na TBEX přijíždí několik stovek delegátů z řad blogerů, vlogerů, fotografů, novinářů z tištěných médií, TV a rádií a dalších profesionálů z oblasti cestovního ruchu. Do Ostravy přijelo 500 účastníků z více než 40 zemí světa.

Letní filmovou školu zahájí íránský režisér Ghobadí

Íránský režisér Bahman Ghobadí zahájí letošní ročník tradičního filmového festivalu Letní filmová škola. Režisér na něm získá výroční cenu za hrané filmy i dokumenty, které analyzují minulost, současnost i budoucnost kurdského národa.

Podle ředitelky festivalu Radany Korené jde o třetího íránského režiséra na LFŠ. Poukázala na to, že jde o poměrně exotickou destinaci a není snadné se k těmto filmům dostat. "Každoročně se na Letní filmové škole snažíme mít co nejpestřejší portfolio režisérů a jsme velmi rádi, že se nám i díky spolupráci s dramaturgem Mahdím Abdollazadehem podařilo přivést už třetího íránského režiséra. Ta země je trochu inkognito, co se týče pravdivé zprávy o současné situaci v Íránu a zároveň je velmi exotická a oblíbená u diváků," řekl ČTK dramaturg festivalu Jan Jílek.

V pořadí 44. ročník LFŠ nabídne návštěvníkům přes 200 filmů, většina bude reprízována. Pozornost je letos věnována především české a slovenské kinematografii, ale také například tvorbě Ingmara Bergmana.

Ministerstvu zřejmě zůstane pravomoc blokovat hazardní weby

Vláda na úterním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců TOP 09, aby o zápisu do seznamu nepovolených internetových hazardních her rozhodoval místo ministerstva financí soud. Podle informací ČTK to vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády.

"Není možné nechat v rukou jednoho ministerstva tak bezprecedentní pravomoc, jako je zásah do svobodného internetového prostředí zdánlivě ve jménu boje proti hazardu. Navrhujeme, aby stát mohl zrušit webové stránky pouze se souhlasem soudu," řekl již dříve předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Vláda považuje dosavadní právní úpravu za adekvátní a neshledává důvody, proč by mělo dojít k její změně," stojí v návrhu stanoviska pro jednání vlády. Kabinet argumentuje tím, že zápis do seznamu se odehrává podle správního řízení, které obsahuje dostatečné záruky a dá se přezkoumat soudem.

Počasí

Předpověď na neděli: Oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Večer ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C.