Denní souhrn zpráv

Zeman se v úterý kvůli H-Systemu sejde s Rychetským a Šámalem

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka s nimi probere kauzu H-System. Zeman rozsudek Nejvyššího soudu v kauze H-System kritizoval. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít mluvit se Šámalem a o tomto tématu diskutovat. Šámal v prohlášení zdůraznil, že s prezidentem nemůže kvůli nezávislosti konkrétní případ probírat. Rychetský řekl, že se ke kauze nemůže vůbec vyjadřovat.

Nejvyšší soud na začátku týdne rozhodl, že bytové družstvo Svatopluk musí do měsíce vystěhovat lidi z bytů v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli.

Ministerstvo chce zpřísnit pravidla pro chov šelem

Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov divokých šelem. Informoval o tom ministr Miroslav Toman (za ČSSD). Rezort navrhne například zakázat takzvané kontaktní chovy nebo venčení šelem na volném prostranství. Nově by také měl zákon stanovit minimální rozměr, který by měly mít klece, ve kterých zvířata žijí.

Šelem se týká i rozhodnutí ministerstva životního prostředí. Šéf resortu Richard Brabec (ANO) informoval, že od čtvrtka nebude z České republiky možný vývoz tygrů do třetích zemí pro komerční účely. "Zákaz přichází v souvislosti s aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy a současně symbolicky před Mezinárodním dnem tygrů, který letos připadne na tuto neděli," informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Bankovní asociace zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,3 procenta z dubnových 3,6 procenta. Prognóza už zahrnuje zpomalení růstu HDP z letošního prvního čtvrtletí a upozorňuje i na stále extrémní nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Silnou stránkou ekonomiky zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády.

Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 procenta z 2,8 procenta. Významným faktorem ekonomického růstu bude podle ČBA růst soukromé spotřeby. Ta je podpořena růstem reálných příjmů domácností, nízkou nezaměstnaností a optimistickým očekáváním.

Benzin a nafta druhý týden po sobě zlevňují

Pohonné hmoty v Česku druhý týden po sobě zlevňují. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Průměrná cena za litr benzinu Natural 95 klesla o 11 haléřů na 33 korun a 28 haléřů, litr nafty stál 32 korun a 45 haléřů. Řidiči zaplatí za pohonné hmoty nejvíc v Praze, naopak nejlevněji natankují u čerpacích stanic v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Ještě na začátku června platili řidiči za benzin a naftu nejvíc za posledních tři a půl roku.

Končí možnost podávání připomínek k Metropolitnímu plánu

Dnes je poslední den, kdy mohou lidé, firmy či instituce podávat připomínky k novému pražskému územnímu plánu. Poté je vyhodnotí magistrátní odbor územního rozvoje ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR), který návrh Metropolitního plánu vypracoval. Návrh dokumentu, který má od roku 2023 jako jeden ze základních územně plánovacích nástrojů spoluurčovat výstavbu v Praze, vzbudil kritiku městských částí, spolků i odborníků. Očekává se, že připomínek dorazí velké množství.

Připomínky mohou od 27. června podávat jednotlivci, firmy či spolky. Vedle toho se k návrhu vyjadřují i veřejné instituce. Podoba návrhu se nelíbí například památkářům z Národního památkového ústavu a svoje připomínky zaslaly i městské části, řada z nich jich má desítky až stovky.

Roste zájem Čechů o poznávací zájezdy

Zájem Čechů o poznávací zájezdy roste. Loni vyrazilo na poznávací zájezd 44 procent lidí z těch, kteří vycestovali do zahraničí. V roce 2013 jich bylo 37 procent. Naopak poptávka po pobytových zájezdech v posledních letech upadá, zatímco v roce 2010 je preferovalo 73 procent turistů, loni to bylo 64 procent. Vyplývá to z pravidelného průzkumu NMS Market Research pro ERV pojišťovnu mezi cestovateli.

Počet lidí, kteří ve svém volnu vyráží za nákupy, klesl za posledních sedm let o deset procentních bodů na 14 procent z lidí, kteří vycestovali do zahraničí. Obliba cyklistických, vodáckých zájezdů či za vysokohorskou turistikou zůstává stabilní, preferuje je pět, dvě a devět procent cestovatelů. Zvyšuje se také celkový počet dovolených, které lidé v průběhu roku absolvují. V roce 2010 vyrazilo na dovolenou či pobyt dvakrát či třikrát za rok 32 procent lidí, loni to bylo již 41 procent. Čtyřikrát až pětkrát ročně trávilo loni své volno cestováním 12 procent Čechů, před sedmi lety jich bylo o šest procentních bodů méně.

Vědci vyvinuli autonomní dron pro ochranu před nežádoucími drony

Vládní sídla, elektrárny nebo sportovní stadiony by se v budoucnu mohly chránit proti možným útokům dronů pomocí speciálních bezpilotních letounů. Vyvinuli je vědci z elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) pro společnost 601 s.r.o., která prodává systém DeDrone pro ochranu proti autonomním letadlům a helikoptérám. Zástupci školy a firmy na Císařském ostrově v Praze představili výsledky své dosavadní spolupráce novinářům.

Nově vyvinuté drony, které využívají nejnovějších poznatků o umělé inteligenci a robotice, jsou funkční. V současnosti je ale v Česku není možné použít kvůli legislativě, která zakazuje létání autonomních strojů.

Rajčatům na Moravě letos škodí makadlovka z Jižní Ameriky

Pěstitelé rajčat na jižní a střední Moravě se letos musejí potýkat s nepůvodním škůdcem, motýlem makadlovkou s latinským názvem Tuta absoluta. Škodí ve sklenících i na zahradách. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zavedl kvůli makadlovce zvýšený monitoring, zatím nejde o kalamitní přemnožení.

Ústav aktuálně eviduje škody na Olomoucku kolem Litovle, Prostějova a na Břeclavsku ve Velkých Němčicích a Starovicích. Makadlovka se tam nejspíš dostala s napadenými sazenicemi nebo z obalů od napadených rajčat. Novinářům to oznámila mluvčí ústavu Ivana Kršková. Tuta absoluta pochází z Jižní Ameriky, rozšířila se také v jižní Evropě. Na území Česka se škůdce poprvé vyskytl v roce 2013, kdy zlikvidoval produkci pěstitelům skleníkových rajčat na střední Moravě.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Během dne přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, v severozápadní polovině Čech až 33 °C.