Denní souhrn zpráv

Senát chce změny ve vládní důchodové novele, týkají se tisícikorunového příplatku

Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Jejich návrh má nahradit část vládní důchodové novely, která předpokládá, že o 1000 korun měsíčně navíc by dostávali penzisté starší 85 let. Předloha, která také zvyšuje pevnou část důchodů o procentní bod na deset procent průměrné mzdy, se vrací poslancům.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před úpravami novely varoval. Poukazoval na to, že kvůli schválení některého pozměňovacího návrhu a prodloužení legislativního procesu by novela nemusela být účinná včas, tedy od září, a výpočet penzí by se od příštího roku nezměnil. Sněmovna má naplánovanou další řádnou schůzi až na září.

Evropská unie potřebuje změnu, uvedl Babiš pro list Financial Times

V rozhovoru pro anglický mezinárodní deník Financial Times prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), že je třeba, aby se pravomoci v rámci Evropské Unie navrátily národním metropolím. Odmítl tvrzení, že by v České republice, Polsku nebo Maďarsku byly ohroženy principy demokratického státu: „Lidé volí svobodně, a pokud nejsou spokojeni s maďarskými nebo polskými politiky, vymění je.“

Zdůraznil, že vláda České republiky s přerozdělováním migrantů nesouhlasí a že řešení vidí, jako tomu bylo v případě Turecka, v podpisu smluv se zeměmi jako Libye a Tunisko. Cílem je pomáhat lidem přímo v zemích původu, např. v Sýrii a Nigérii.

MF zaslalo k připomínkám novelu o posílení zákonné pravomoci ČNB

Ministerstvo financí poslalo k připomínkám dalším resortům a úřadům novelu, která posiluje zákonnou pravomoc České národní banky. Ta by nově mohla závazně určovat podmínky úvěrů na bydlení. Teď ostatním bankám dává pouze doporučení, které ale finanční domy zpravidla respektují. Větší pravomoc ČNB už jednou minulá vláda schválila, poslanci ale změnu tehdy nestihli před volbami projednat.

Centrální bankéři formou doporučení zpřísnili pravidla hypoték naposledy v červnu. Platit mají od října. Dluh žadatele by podle nich neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Měsíční splátka úvěru by taky neměla být vyšší než 45 procent čistého měsíčního výdělku.

Česko pozastavilo příjem žádostí o pracovní víza pro Vietnamce

Česko ve středu pozastavilo příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a o dlouhodobá víza za účelem podnikání pro občany Vietnamu. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí, jsou důvodem pro tento krok přetížení české ambasády v Hanoji i bezpečnostní rizika.

"Důvodem pro přijetí tohoto opatření je dlouhodobě vysoký počet těchto žádostí na českém zastupitelském úřadu v Hanoji a jeho kapacitní přetížení a zároveň rizika, která mimo jiné projednala Bezpečnostní rada státu," uvedl Hamáček. Podle ministerstva zahraničí je v současnosti pro české zastoupení ve Vietnamu priorita příjem žádostí o pobyt za účelem spojování rodin.

V Česku roste počet exekucí, bydlení je nedostupné

Podle Národní zprávy české koalice Social Watch Českou republiku nejvíce trápí rostoucí počet exekucí, nedostupné bydlení a nerovnost v platech žen a mužů. "Nejpalčivějšími problémy v České republice jsou míra předlužení domácností a množství exekucí, které se týkají téměř deseti procent obyvatel starších 15 let," uvádí se ve zprávě. Autor kapitoly o zadlužení, Radek Hábl, hodnotí jako alarmující, že až 95 procent nových exekucí je zahajováno vůči lidem, kteří v ní již jsou.

Zpráva se také zaměřila na problémy týkající se dostupnosti bydlení: "Nedostatek bytů přispívá k obchodu s chudobou, který veřejná správa není schopná řešit a politici ho ignorují s neustálým poukazováním na potřebu volného trhu." Dále autoři upozornili na dlouhodobý problém rozdílů v platech žen a mužů: "Ženy v České republice v průměru vydělávají o 21,8 procenta méně než muži a v rámci Evropské unie se umisťujeme na předposledním místě, hůře je postavené již pouze Estonsko," uvádí studie s odkazem na údaje Eurostatu.

Déšť rozvodnil řeky v Moravskoslezském kraji

Z noci na čtvrtek zaznamenal Moravskoslezský kraj desítky výjezdů hasičů, kvůli silnému větru a vytrvalému dešti. Hasiči odklízeli spadlé stromy a větve a odčerpávali vodu ze zatopených domů a sklepů.

Čtvrteční ráno se neslo v duchu již jen mírných přeháněk, nicméně výstraha před extrémními srážkami pro Frýdek-Místek a okolí, platí až do pátku 11:00, řekl ČT meteorolog Pavel Borovička. Déšť zatím neustává a podle meteorologických předpovědí bude v Beskydech dál pršet, řeky se tudíž mohou znovu rozvodnit.

Čeští skauti připomenou na jamboree boj proti totalitám

Začaly přípravy českých skautů na světové jamboree, které za rok proběhne ve Spojených státech. Akce se zúčastní dosud rekordní počet skautů a skautek, tedy 500, uvedla pro ČTK mluvčí Junáka Barbora Trojak.

Setkání 50.000 mladých lidí ze 150 států se uskuteční v létě 2019. Česká republika tam pojede s mottem "Unbreakable" (Nerozbitný), vyjadřující boj českého skautingu proti totalitám minulého století. "Třicet let od sametové revoluce, které v roce 2019 oslavíme, je zároveň nejdelším nepřetržitým obdobím, kdy může skauting u nás svobodně existovat," uvedla mluvčí skautů.

Tomáš Berdych kvůli zdraví vynechá i americké turnaje, nepojede ani na US Open

Tenista Tomáš Berdych vynechá po Wimbledonu i další grandslam US Open. Kvůli potížím se zády zrušil plánované starty na letních turnajích na amerických betonech. O Berdychově absenci v New Yorku informovali organizátoři US Open na turnajovém webu. Český tenista bude jediným hráčem z první stovky světového žebříčku, který se ve Flushing Meadows nepředstaví. Předtím měl Berdych startovat ve Washingtonu, v Torontu a Cincinnati.

Dvaatřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí hrál naposledy před měsícem v Londýně, kde na trávě v Queen's Clubu podlehl v prvním kole Francouzi Julienu Benneteauovi. Po neúčasti ve Wimbledonu, kde měl obhajovat semifinále, se bývalý dlouholetý člen elitní desítky světového žebříčku propadl v pořadí ATP až na 59. místo.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno. Na severovýchodě oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, později odpoledne a večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C, na severovýchodě a východě kolem 24 °C.