Denní souhrn zpráv

Zeman přijme demisi Krčála, Maláčovou jmenuje nejspíš příští týden

Prezident Miloš Zeman přijme demisi ministra práce Petra Krčála z ČSSD. Příští týden se setká s kandidátkou na ministryni Janou Maláčovou (ČSSD). Předpokládá, že ji poté jmenuje členkou vlády. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK. Návrh na Krčálovu demisi mu zaslal premiér Andrej Babiš (ANO).

Krčál rezignoval v úterý poté, co se objevilo podezření z plagiátorství. S prezidentem Milošem Zemanem chce premiér Babiš projednat výměnu v čele ministerstva práce v sobotu.

Krčálova práce ukázala shodu ve 28 procentech, uvedla univerzita

Kontrola bakalářské práce bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně ukázala shodu ve 28 procentech textu. Nejvyšší shodu vykazovala s bakalářskou prací obhájenou o rok dříve. Lze tedy konstatovat, že práce vykazuje silné prvky plagiátu, řekl ČTK rektor univerzity Petr Sáha.

Škola Krčálovu práci zkontrolovala prostřednictvím protiplagiátorského systému Theses. "Podle dnešních kritérií by student za tak rozsáhlé opisování byl s největší pravděpodobností v rámci disciplinárního řízení vyloučen ze studia. Bakalářská práce ovšem byla odevzdána a obhajována v červnu roku 2007, tedy v době, kdy plagiáty ještě nebyly odhalovány pomocí speciálního softwaru," uvedl rektor. Na základě zákona o vysokých školách podle něj nelze Krčálovi zpětně odebrat diplom. Na ministrovo údajné plagiátorství upozornil v pondělí server Seznam Zprávy.cz.

Babiš chce jednat s italským premiérem o ilegální migraci

Premiér Andrej Babiš (ANO) je ochoten mluvit se svým italským protějškem Giuseppem Contem o řešení nelegální migrace do Evropy. Vyplynulo to z jeho vyjádření v Senátu. Babiš řekl senátorům, že v noci dostal Conteho dopis, v němž ho zve na návštěvu Itálie. Babiš, jak uvedl, mezitím navrhoval schůzku 30. července. Jelikož ale italský premiér nemá podle něho čas, bude se hledat jiný termín.

Italský premiér o víkendu požádal unijní země o pomoc s přijetím několika stovek migrantů. Český předseda vlády to Babiš odmítl a jeho postoj podpořili i představitelé dalších politických stran.

Senátoři se obrátí na Ústavní soud kvůli části zákona o střetu zájmů

Senátoři do týdne podají k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona o střetu zájmů. Podle nich totiž narušuje právo na soukromí komunálních politiků a odrazuje lidi od kandidatury do obecních zastupitelstev. Senátor z klubu Starostové a nezávislí Michael Canov uvedl, že podnět zatím podepsalo 21 senátorů z více klubů a další podpisy podle něj ještě přibudou.

Členové horní komory letos navrhli omezení přístupu k majetkovým přiznáním komunálních politiků. Chtěli, aby k nim neměli lidé přístup anonymně, ale pouze na základě individuláních žádostí. Poslanecká sněmovna ale senátní návrh na konci května zamítla.

Ředitelka pozemkového úřadu Maradová rezignovala na svou funkci

Ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství rezignovala. Potvrdila to mluvčí úřadu Monika Machtová. Svůj odchod oznámila Maradová už před čtyřmi měsíci, když se vyjednávalo o nové vládě. Uvedla tehdy, že uvolnění pozice přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení kabinetu.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti.

Celníci našli při zásahu kvůli nelegálnímu nakládání se zvířaty čerstvě zastřeleného tygra

Při zásahu kvůli nelegálnímu nakládání se zvířaty našli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených těl dalších chráněných živočichů. Šlo například o bobra, ledňáčka nebo poštolky. Oznámili to zástupci celní správy a policie.

Kriminalisté v kauze obvinili tři lidi, kterým hrozí až pět let vězení za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty. Podle policie obvinění vyráběli ze zvířecích těl produkty tradiční čínské medicíny. Mrtvá zvířata našli policisté při pondělní razii v objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů.

Začíná hudební festival Colours of Ostrava

V areálu Dolních Vítkovic začíná mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Na 21 venkovních i krytých scénách nabídne přes 350 programových bodů. V rámci festivalu proběhne i mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, které na osmi scénách nabídne 150 řečníků z více než 25 zemí a z různých oblastí společenského života.

Mezi několika desítkami vystupujících bude i norský producent, dýdžej a skladatel Kygo, který se díky skladbám Firestone a Stole The Show stal jednou z hvězd současné globální hudby. Z britské scény soulu a R&B přijede na Colours zpěvák Jacob Banks. Atmosféru newyorského metra přenesou do Ostravy buskeři Lucky Chops. Návštěvnost festivalu se pohybuje okolo 50 tisíc lidí.

Déšť na východě Česka zvedne hladinu vodních toků

Meteorologové varují před silnými dešti na severovýchodě Česka. Výstraha platí pro Jeseníky a Beskydy, v okrese Frýdek-Místek dokonce její nejvyšší stupeň. Právě tam a na Karvinsku platí i povodňová pohotovost. Za uplynulých šest hodin napršelo na hřebenech Beskyd kolem 50 milimetrů vody, Lysá hora za tu dobu zaznamenala 56 milimetrů, uvedli meteorologové. Podle nich budou vydatné srážky v oblasti pokračovat, přičemž srážkové úhrny za 48 hodin tam mohou činit kolem 120 milimetrů.

V Jeseníkách bude déšť slábnout a ustávat v noci na pátek, v Beskydech v pátek dopoledne, uvedli meteorologové. Současně radí lidem, aby se v oblastech se silným deštěm vyvarovali veškerých aktivit na řekách a v jejich okolí.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až skoro jasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. V severovýchodní polovině území oblačno až zataženo s deštěm. Nejvyšší teploty 24 až 29 °C, v severovýchodní polovině území 18 až 23 °C.