Denní souhrn zpráv

Zeman vyjádřil podporu vládě, Chovanec nikoli

Po měsících jednání požádala vláda Poslaneckou sněmovnu o důvěru. V Poslanecké sněmovně podpořil před hlasováním prezident Miloš Zeman druhou vládu premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Ve svém projevu zdůraznil, že chová naději, že poslanci důvěru kabinetu vyjádří, a poblahopřál předsedům ANO, ČSSD a KSČM k ukončení dlouhých vyjednávání.

Kvůli svému svědomí a poslaneckému slibu dnes naopak v hlasování vládu nepodpoří poslanec ČSSD Milan Chovanec. Vadí mu zejména vládní podpora KSČM, podmínky, které byly vyjednány v koaličních rozhovorech současným vedení ČSSD a ANO a skutečnost, že ve vládě stále ještě není pět sociálních demokratů. Zeman kvůli svým výhradám odmítl jmenovat nominanta ČSSD Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí a resort dočasně vede předseda ČSSD Jan Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Kromě prezidenta republiky vystoupila na půdě Poslanecké sněmovny i opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy představuje vláda Andreje Babiše politické nebezpečí, protože například nejsou známy podmínky, za nichž budou vládu podporovat komunisté.

Kněžínek převzal ministerstvo spravedlnosti

Funkce ministra spravedlnosti se ve středu ráno ujal Jan Kněžínek (ANO), devětatřicetiletý právník a dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády. V čele ministerstva nahradil Taťánu Malou z hnutí ANO, která v pondělí rezignovala kvůli obviněním z plagiátu svých vysokoškolských prací.

Nový ministr chce úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi, zaměří se na elektronizaci justice a na komunikaci s poslanci. Za krátkodobou prioritu označil prosazení návrhů ministerstva, které nyní projednávají poslanci. V delším časovém horizontu se chce věnovat práci na nových procesních kodexech, na civilním řádu soudním a na trestním řádu.

V Bruselu začal summit NATO, Česko zastupuje Zeman

Krátký projev generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, v němž vyzdvihl nasazení a odhodlání vojáků členských zemí, zahájil summit Severoatlantické aliance. Po přeletu vrtulníků, mezi nimiž byly i dva české, se šéfové států a vlád 29 aliančních zemí odebrali do jednacího sálu v nové centrále NATO v Bruselu. Českou republiku zastupuje prezident Miloš Zeman.

Summit má demonstrovat trvající jednotu skoro sedmdesát let starého transatlantického spojenectví. Jeho úvod ale provází napjatá atmosféra poté, co americký prezident Donald Trump ani těsně před jednáním nepolevil ve své tvrdé kritice evropských spojenců, především Německa, a jejich nízkých výdajů na obranu.

Nezaměstnanost se v Česku v červnu snížila

Úřad práce oznámil, že nezaměstnanost v průběhu měsíce června opět klesla. Z květnových tří procent se dostala na 2,9 procenta. Nezaměstnaných lidí bylo v červnu tohoto roku 223.786, tedy nejméně od července 1997, zatímco v loňském červnu bylo bez práce téměř 300.000 lidí.

Mezi faktory přispívající k tomuto trendu patří skutečnost ztráty motivace mnohých uchazečů pracovat, uvedla pro ČTK generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Důvody jsou mnohé: nízká úroveň vzdělání, věk, exekuce či péče o malé děti. Cílem Úřadu práce je podle Sadílkové vyrovnat nesoulad poptávky a nabídky na trhu práce, proto úřad finančně podporuje rekvalifikační kurzy nebo si lidé od dubna 2016 mohou žádat o příspěvek na dojíždění do práce. Na trhu práce je zájem především o zaměstnance v technických a dělnických oborech.

V Česku zdražily pohonné hmoty a nájemné

V červnu ceny zboží a služeb v Česku rostly. Český statistický úřad uvedl, že o desetinu více než v loňském roce zaplatili lidé za benzín, naftu a oleje. Spotřebitelské ceny stouply meziročně o víc než dvě a půl procenta.

Zdražování se dotklo i elektřiny, nájemného a potravin jako jsou vajíčka, máslo nebo ovoce a zelenina. Ceny mírně klesly u telefonování a oblečení.

Spokojenost se svou finanční situací uvádí 53% Čechů

Se svou finanční situací je spokojena přibližně polovina obyvatel České republiky, a to i přes zvyšující se průměrnou mzdu a příhodnou ekonomickou situaci. Data vyplývají z průzkumu agentury STEM/MARK pro hypermarkety Globus. Výsledky ukázaly, že spokojeni jsou více muži (58%) než ženy (48%), a lidé s vysokoškolským vzděláním (70%). Spíše nespokojeno je se svou finanční situací 39% českých žen a 13% se svými příjmy není spokojeno vůbec.

Výhru půl milionu korun by nejvíce lidí, tedy 36%, použilo na rekonstrukci či koupi bytu. Investovat do bydlení by chtělo 42% žen a 30% mužů. Více než čtvrtina můžu by peníze použila na koupi nového auta. 17% lidí by věnovalo získané peníze na lepší dovolenou, z toho větší část žen. "Je ale překvapivé, že jako čtvrtou jmenovanou možností pro použití půlmilionové částky bylo snížení zadlužení," uvedla pro ČTK mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Snížit své dluhy by si přálo přes 14% mužů a skoro 12% žen, nejčastěji ve věku 30 až 44 let.

Lidé se naposledy rozloučili s Dagmar Burešovou

Do obřadní síně strašnického krematoria se ve středu přišli naposledy rozloučit s advokátkou a první polistopadovou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou její rodina a známí. Pohřbu se zúčastnili advokáti, soudci, někteří její kolegové z politiky, ale i Junáci, protože právnička byla velkou podporovatelkou skautingu.

Dagmar Burešová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 88 let koncem června. Za dob totality vyjadřovala Burešová podporu disidentům, podpořila veřejně například spisovatele Milana Kunderu či matku Jana Palacha. Po roce 89 se stala předsedkyní České národní rady, a coby ministryně spravedlnosti se věnovala reorganizaci soudnictví, reformě vězeňství a zákonu o mimosoudních rehabilitací. Z vrcholné politiky odešla po rozpadu Československa a volebním neúspěchu Občanského hnutí. V roce 2002 obdržela z rukou prezidenta Václava Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Červen byl v Česku pátý nejteplejší za posledních 58 let

Letošní červen se stal pátým nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota se pohybovala kolem 17,5 stupňů Celsia a nepřekonala tak loňský červen, který byl o 0,7 stupně teplejší a který si drží v žebříčku nevyšších teplot druhé místo. Meteorologové uvedli, že se jedná o předběžné údaje. Na Moravě byl letošní červen teplejší než v Čechách s rozdílem půl stupně.

Nejtepleji dosud bylo v červnu roku 2003 s průměrnými teplotami 19,4 stupně Celsia. Počátek měsíce byl výrazně teplý, na konci však teploty zaznamenaly rapidní pokles. Nejvyšší maximální denní teplota byla v historii české meteorologie naměřena 22. června 2000 v Brně, kde dosáhla 38,2 stupně.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až oblačno. Během dne přechodně až zataženo a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C.