Denní souhrn zpráv

Průvod centrem Prahy zahájil 16. všesokolský slet

Slavnostním průvodem v historickém centru Prahy začal 16. všesokolský slet, který připomíná 100 let od založení Československa. V dalších dnech nabídne řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. Ve čtvrtek a v pátek oslava vyvrcholí hromadnými cvičeními, kterých se zúčastní asi 15.000 cvičenců.

Průvod vyrazil z ulice 28. října v 10:00, účastníků ale bylo tolik, že poslední stáli až v horní části Václavského náměstí. Organizátoři už dříve uvedli, že očekávají účast až 13.000 lidí. V čele šli sokoli ze zahraničí, například ze Slovenska, USA, Srbska, ale i Dánska, Švýcarska nebo Austrálie. Součástí sletu je i program v Národním divadle, kde vystoupí sokolští ochotníci s hrou Ladislava Stroupežnického Naši furianti.

Merkelová: S Českem jsme přijímání migrantů nedohodli, můžeme jednat

Německá kancléřka Angela Merkelová lituje, jestli ohledně příslibu Česka a Maďarska dohodnout se na přijímání migrantů z Německa došlo k nedorozumění. Řekla to v rozhovoru s televizí ZDF.

"Vůbec nic jsme nedojednali, jde o rozhovory, které by se mohly konat," řekla Merkelová, která o příslibu 14 zemí dohodnout se na urychleném navrácení migrantů registrovaných v jiné zemi EU psala v dopise svým politickým partnerům. Mezi státy, jež zmiňovala, byly i Česko, Maďarsko a Polsko, které její migrační politiku dlouhodobě kritizují. Všechny tři země popřely, že s nimi Německo o této záležitosti jednalo a případnou dohodu odmítly. Nicméně podle mluvčího německé vlády česká strana vyjádřila ochotu jednat o dohodě ohledně zlepšené spolupráce při vracení migrantů z Německa do státu EU, v němž byly zaregistrovány.

V červnu zemřelo při nehodách v ČR 47 lidí, o 15 méně než loni

V červnu zemřelo při dopravních nehodách v Česku 47 lidí, oproti loňsku o 15 méně. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Dodal ale, že loňský červen byl jako nejtragičtější měsíc v celém roce "extrémně špatný". Letošní číslo je podle něj mírný nadprůměr. Od začátku roku si dopravní nehody podle předběžných údajů vyžádaly 233 obětí, což je o deset více než za první pololetí minulého roku.

Nejvíce obětí v letošním červnu bylo podle Lercha z řad řidičů motorových vozidel, těch zemřelo 18, dále zahynulo 11 motorkářů a sedm chodců.

Dětem a těhotným zubaři nebudou dávat amalgamové plomby

Dětem do 16 let, těhotným a kojícím ženám nebudou zubaři dávat po ošetření zubního kazu amalgamové plomby. OD 1.července totiž začínají platit nové předpisy omezující používání rtuti, která postihuje životní prostředí i lidské zdraví. Evropský parlament je schválil již loni v březnu.

Ročně zubaři udělají v Česku přes pět milionů všech typů zubních výplní, ze zdravotního pojištění se na ně ročně vydá asi 1,5 miliardy korun.

Lidé mohou nově žádat o řidičský průkaz i mimo bydliště

O vydání řidičského průkazu nebo jeho výměnu mohou lidé nově žádat na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností a nikoliv jen v místě trvalého bydliště, jako to bylo dosud. K žádosti navíc nemusí přikládat papírovou fotografii. Zjednodušení přinesla novela poslanců z klubu TOP 09 a Starostů.

Vydání průkazu ale zdražilo, lidé za jeho vydání zaplatí místo původních 50 korun 200 Kč. Zvýšení poplatku za vydání průkazu je podle zdůvodnění dáno tím, že se neměnil řadu let a lidé ušetří za papírovou fotografii. Navíc obyvatelé, kteří žijí jinde než v místě bydliště, nemusí kvůli podání žádosti a vyzvednutí průkazu cestovat, což jim uspoří čas i peníze.

Z přestupku při protestu proti těžbě na Mostecku je podezřelých 280 aktivistů

Policie v souvislosti se sobotním protestem proti těžbě uhlí na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupkového jednání. Většinu z nich už propustila. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Jana Slámová. Severočeské doly budou škody kvůli zastavení prací v lomu Bílina teprve vyčíslovat.

V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách.

Žatec zatím na seznamu UNESCO nebude

Město Žatec se letos nedostalo na seznam památek UNESCO, jeho nominace byla odložená na příští rok. Rozhodl o tom mezivládní výbor na dnešním jednání v Bahrajnu. Žatec chtěl komisaře zaujmout historickými památkami, které jsou spojené se zpracováním, pěstováním a skladováním chmele. To se podle starostky Žatce Zdeňky Hamousové (ANO) městu povedlo. Výbor přesto doporučil téma k dopracování.

Posledním českým zástupcem na seznamu UNESCO se stala v roce 2003 židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči. Pokud by žatecká nominace uspěla na seznamu by přibylo téměř devadesát budov z historického centra města.

Tenistka Kvitová je opět českou jedničkou

Petra Kvitová je staronovou českou jedničkou ve světovém žebříčku WTA. Na sedmém místě žebříčku vystřídala Karolínu Plíškovou, která neobhájila na turnaji v Eastbourne body za loňský titul a v novém pořadí tenistek o jednu pozici klesla.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno. Na severovýchodě přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C, na severu a severovýchodě kolem 18 °C.