Denní souhrn zpráv

Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar. Šlechtová a Hüner končí

Hnutí ANO vymění v chystané koaliční vládě s ČSSD ministry ve třech resortech z devíti, které si ze současného jednobarevného kabinetu ponechá. Novým ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou. Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl novinářům po jednání vlády.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok.

Předseda ČSSD Hamáček připustil, že by mohl řídit určitou dobu i zahraničí

Prezident Miloš Zeman doporučil europoslanci Miroslavu Pochemu (ČSSD), aby kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce neusiloval o funkci ministra zahraničí ve vznikající menšinové vládě ANO a ČSSD. Po schůzce obou politiků na zámku v Lánech o tom ČTK informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident podle něj seznámil Pocheho s výhradami k jeho nominaci, z nichž nejdůležitější byly podle mluvčího dvě. "Prezident republiky zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce," sdělil Ovčáček. Zeman už dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes Zeman uvedl, že by souhlasil s tím, aby funkce ministra zahraničí zůstala zatím neobsazená a úřad by dočasně vedl právě Hamáček.

Proti Pochemu se o víkendu ostře vymezili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení. Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

S prezidentem měl dnes naplánovanou schůzku i předseda ČSSD Jan Hamáček. Novinářům po jednání řekl, že by pro něj bylo přijatelné po nějakou dobu řídit i ministerstvo zahraničí, kdyby prezident Miloš Zeman odmítl Miroslava Pocheho. Hamáček zdůraznil, že případné vedení dvou resortů určitě není řešením na 3,5 roku. Cílem bude najít řešení, které nebude destabilizovat oba resorty, uvedl.

Vláda podpořila návrh na manželství pro homosexuály

Návrh skupiny poslanců, podle kterého by manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví, vláda v demisi na svém zasedání podpořila. Informoval o tom tiskový odbor úřadu kabinetu. Místo neutrálního stanoviska, které doporučovali vládní legislativci, tak půjde předloha do Sněmovny s podporou.

Lidé stejného pohlaví by měli mít v manželství podle předlohy stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo. Pod předlohu připojilo podpis 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Mezi signatáři nejsou zástupci ODS, SPD Tomia Okamury a KDU-ČSL.

Nad bezpečnostní zájmy státu v jaderné energetice bude dohlížet speciální tým

Na bezpečnostní zájmy státu v jaderné energetice bude dohlížet nová pracovní skupina. Vyplývá to z materiálu o činnosti Stálého výboru pro jadernou energetiku, který schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Předsedou skupiny bude vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Další členy mají vyslat ministerstva a úřady. Skupina má začít činnost do 30. června, uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Materiál dále podle Babiše upozorňuje, že plnění úkolů v jaderné energetice má podstatné zpoždění. "Naše vláda se tím hodlá zabývat, protože může být ohroženo zahájení provozu nového jaderného provozu od roku 2035," uvedl. Generální ředitel energetické firmy ČEZ Daniel Beneš tento týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podle analýzy ministerstva financí je nejlepší variantou výstavby jaderných bloků v Česku jejich vybudování částí společnosti ČEZ, která by byla ve stoprocentním vlastnictví státu.

Do České republiky by mohlo přijít až 3000 pracovníků ze Srbska

Ze Srbska by do České republiky mohlo zamířit více pracovníků. Ve vládním programu Režim Srbsko, který usnadňuje zaměstnávání cizinců v ČR, bude k dispozici o 2000 pracovních míst více. Kabinet o tom rozhodl na pátečním jednání. "Na základě rozhodnutí vlády bude tedy český zastupitelský úřad v Bělehradě moci zpracovat až 3000 žádostí o zaměstnanecké karty kvalifikovaných pracovníků ze Srbska ročně," uvedlo ministerstvo zahraničí. "Velvyslanectví ČR v Bělehradě přijímá v tuto chvíli zhruba 1000 žádostí ročně, v letošním roce již přijalo 700 žádostí a stávající kapacity pro náběr žádostí o zaměstnanecké karty převyšují možnosti úřadu," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Podle úřadu navrhované opatření vychází z osvědčených modelů cílené migrace, které jsou realizovány od roku 2012. V únoru 2018 vláda schválila navýšení přijímaných žádostí o zaměstnanecké karty na Ukrajině na zhruba 20.000 žádostí ročně. Současně s tím kabinet rozhodla také o zavedení Režimu pro Mongolsko a pro Filipíny s roční kapacitou 1000 žádostí na každém z těchto zastupitelských úřadů.

Kvalita vody v Česku se zhoršuje

V Česku se zhoršuje kvalita vody - upozorňují na to experti z Akademie věd. Voda se podle nich dostává na hranici upravitelnosti. Vodohospodáři se při jejím zpracovávání na pitnou stále častěji potýkají se sinicemi nebo pesticidy. Ty se navíc ze surové vody obtížně odstraňují. "Problémem je, že užívání pesticidů vrcholí ve stejné době jako látky ze sinic," řekl ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Martin Pivokonský.

Podle Pivokonského je nutné změnit přístup k zemědělství. V blízkosti vodních zdrojů by se tak podle něj neměla pěstovat například kukuřice nebo řepka, na které se pesticidy používají. V Česku se podle něj vyrobí 600 milionů metrů krychlových pitné vody ročně, což je srovnatelné se sedmdesátinásobkem denního průtoku Labe u Děčína. Největší výrobnou vody je Želivka u nádrže Švihov, která ročně dodá 80 milionů krychlových metrů pitné vody.

Automobilka Škoda ukáže v roce 2020 první model vyrobený v Indii

Škoda Auto za dva roky představí první model auta vyvíjený a vyráběný v Indii. Automobilka přebírá zodpovědnost za aktivity, které v Indii doteď zajišťoval koncern Volkswagen. Všechny tamní v budoucnu zhotovené modely budou vycházet z platformy s německým názvem MQB neboli modulare Querbaukasten. Výhodou platformy je například možnost vyrábět všechny modely na jedné výrobní lince a snížit tak náklady.

Loni zvýšila Škoda Auto dodávky zákazníkům v Indii ve srovnání s rokem 2016 o zhruba 30 procent, a to na víc než 17 tisíc vozů.

Pěvkyně Červená převzala osvědčení o pojmenování planetky

Světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená v Praze převzala osvědčení o pojmenování planetky č. 26897, která nyní nese jméno "Červená". Jde o planetku objevenou českou astronomkou Lenkou Kotkovou, rozenou Šarounovou, v srpnu roku 1995 v Ondřejově. Planetku tvoří přibližně čtyřkilometrový shluk balvanů držících pohromadě vlastní gravitací, který obíhá mezi Sluncem, Marsem a Jupiterem ve vzdálenosti 170 až 600 milionů kilometrů od Země.

"Přála jsem si po sobě zanechat nějakou stopu a tohle zbožné přání se mi vyplnilo," uvedla dvaadevadesátiletá pěvkyně a svoji děkovnou řeč doplnila citátem: "Čím by bylo tvé štěstí, kdybys neměla těch, kterým svítíš" z knihy Tak pravil Zarathustra od Friedricha Nietzscheho. "Planetka Červená by měla vydržet miliony let," podotkla Kotková.

Počasí v sobotu

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, ojediněle, odpoledne místy přeháňky, na horách na severozápadě a severu četnější. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C.