Denní souhrn zpráv

Vláda v demisi schválila pro příští rok padesátimiliardový schodek rozpočtu

Vláda demisi schválila schodek rozpočtu pro příští rok ve výši 50 miliard korun. Uvedl to tiskový odbor vlády. Jednotlivá ministerstva mají kromě toho další požadavky za asi 10 miliard korun. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová za hnutí ANO s nimi bude jednat přes léto. Mezi největší výdaje podle ní příští rok bude patřit zvyšování důchodů nebo platů učitelům.

Celkové příjmy rozpočtu na příští rok naplánovalo ministerstvo financí na 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje by měly být 1,482 bilionu, z toho výdaje na investice mají stoupnout meziročně o 21 miliard na 78,7 miliardy korun. V údajích jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například tzv. norské fondy. Ty by příští rok měly činit 82,6 miliardy korun.Návrh rozpočtu kritizuje například opoziční ODS. Padesátitimiliardový schodek v době hospodářského růstu označuje jako nezodpovědný.

Při sčítání lidu se bude vyplňovat méně údajů

Pro sčítání lidu budou v roce 2021 platit nová pravidla. Schválila je vláda v demisi. Lidé budou muset vyplňovat méně údajů. Zbylé informace si zjistí Český statistický úřad a Česká pošta. Statistici se budou lidí ptát jen na ty údaje, které nejsou dostupné na internetu nebo ve veřejných registrech. Otázek tak oproti sčítání před deseti lety ubude. Místo 47 by jich mělo být 23. Mohla by vypadnout otázka na víru, rodinný stav nebo postavení v zaměstnání. Zákon předloží Český statistický úřad vládě do poloviny příštího roku.

Formuláře budou moct lidé vyplňovat přes internet. Ty, kteří se sčítání online nezúčastní, by měli oslovit terénní pracovníci České pošty. Zapojení České pošty požadovala vláda, která kvůli tomu v květnu projednávání návrhu na pravidla sčítání přerušila. V původním návrhu ČSÚ se počítalo s vypsáním výběrového řízení na externího dodavatele, premiér Andrej Babiš (ANO) ale požadoval exkluzivitu pro Českou poštu, která podle něj má k dispozici potřebnou infrastrukturu a náklady na sčítání by jí mohly ekonomicky pomoci.

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva miliony korun

Stát půjčí mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun. Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let. Příjem žádostí bude zahájen 15. srpna. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na svém jednání schválila vláda. Pro letošek je na půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) vyčleněno 650 milionů korun. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou. Hypotéku tímto úvěrem ovšem nejde splatit.

Půjčky na bydlení pro mladé navrhovala už předchozí vláda, zájem byl ovšem mizivý. "Hlavním důvodem byla velice nízká částka, kterou stát poskytoval. Žadatelé by si k tomu museli většinou vzít ještě spotřebitelský úvěr, tak si už rovnou sjednali hypotéku u banky," sdělila ČTK už dříve ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO). Podle nařízení, které vláda schválila před dvěma roky, si žadatel mohl půjčit maximálně 600.000 korun, maximální doba splatnosti úvěru byla 15 let. Nynější schválená verze zahrnuje tři kategorie. Na modernizaci bytu stát půjčí nejvýše 300.000 korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, v případě stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka stanovena na dva miliony korun. Úvěr bude poskytnut maximálně do 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi, u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku.

MŽP: Česko musí posílit třídění, jinak nesplní recyklační cíle

Odpadové zákony v Česku musí reagovat na evropský oběhový balíček, v Česku se musí zvýšit sběr i recyklace. Na semináři o odpadech ve Sněmovně to řekl Štěpán Jakl z ministerstva životního prostředí (MŽP), který má tvorbu nové legislativy na starosti. Podle Jakla si Česko musí přiznat, že pro zvyšování podílu recyklace bude muset přistoupit i k recyklaci obtížněji využitelných materiálů.

Ivo Kropáček z Hnutí Duha řekl, že podle jeho zkušeností je v Česku recyklačních kapacit dost, chybí jim ale dostatečný odbyt. Další z přítomných zástupců ekologických organizací Milan Havel, který se odpadům a recyklaci věnuje v Arnice, upozornil na vysoké množství směsného komunálního odpadu na obyvatele v Česku. Je to až 300 kilogramů ročně, což je více než dvojnásobek oproti Německu nebo Rakousku. V Česku se v současné době blíží zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit v roce 2024. Předtím se podle chystaných legislativních změn má navyšovat poplatek za skládkování, který platí obce. V současnosti je 500 korun na tunu za rok, do roku 2024 má stoupnout na 2000 korun.

Největší problém je nelegální migrace, řekl Babiš v projevu o EU

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že za největší problém současné EU považuje nelegální migraci. V projevu, kterým dnes otevřel třídenní mezinárodní konferenci Pražský evropský summit (Prague European Summit), Babiš řekl, že problémy s migrací způsobily vzestup politického extremismu a vytvořily spory mezi jednotlivými státy. Dodal také, že Česká republika je připravena se na boji proti nelegální migraci podílet. Babiš, který o nezvládnuté ochraně před nelegální migrací hovoří často, dnes nevybočil z předchozích vyjádření. Mluvil o tom, že Evropa musí být schopná hlídat své hranice. Hlavní odpovědnost podle něj leží na jižních zemích, kam migranti přicházejí. Zbytek Evropy podle něj tyto země musí podpořit. Pro Českou republiku však nejsou cestou migrační kvóty.

Konference Pražský evropský summit se v Praze koná od roku 2015. Setkávají se na ní politici, vládní úředníci a další odborníci z praxe i akademické sféry. Zabývají se především aktuálními problémy EU a jejím budoucím vývojem. Letos jsou tématy konference mimo jiné odchod Británie z EU, dopady digitalizace průmyslu na unii nebo návrh víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027.

Social Watch: V Česku přetrvávají nerovné podmínky pro ženy a muže

V Česku se stále nedaří zajistit rovné podmínky pro ženy a muže. Přetrvává malé zastoupení žen v politice, v průměru pětinový rozdíl v odměňování či nízká zaměstnanost matek malých dětí. Novinářům to dnes řekli zástupci organizací Social Watch a Česká ženská lobby. Podle nich hrozí, že by se podmínky žen mohly ještě zhoršit, a to kvůli plánovaným škrtům a přesunům financí z EU na projekty. Na úterý připadá mezinárodní den rovnosti žen a mužů.

Podle šéfky České ženské lobby Jany Smiggels Kavkové by se situace mohla ještě zhoršit, a to kvůli plánovaným škrtům a přesunům peněz z fondů EU. "Máme signály, že ty existující aktivity mohou být v ohrožení. Ministerstvo práce, které administruje peníze z Evropského sociálního fondu, oznámilo, že plánuje zrušit všechny grantové výzvy na odstraňování nerovností v příštích třech letech a přesunout 1,8 miliardy na jiná témata," uvedla Kavková. Podle ní by se to dotklo například projektů na podporu zaměstnávání rodičů malých dětí, samoživitelek, lidí nad 55 let či migrantek. "Tyto skupiny jsou nejvíc ohroženy chudobou, důsledky tedy mohou být fatální," dodala Kavková.

Stát začne platit právní poradenství pro nemajetné

Nemajetní lidé budou mít od července nárok na právní pomoc hrazenou státem. Na bezplatné rady dosáhnou, pokud měli v uplynulém půl roce průměrný měsíční příjem maximálně do výše trojnásobku životního minima. Advokáty bude přidělovat Česká advokátní komora. S čím například jim poradí, přibližuje místopředseda komory Robert Němec. "Typicky se může stát, že občan dostane třeba předžalobní výzvu a není si jistý, co v takové situaci má dělat. Systém je nastaven tak, aby klient získal základní orientaci v daném právním problému."

Ročně budou moct chudší lidé využít až čtyř a půl hodinové konzultace. Za podání žádosti o poradenství se bude platit poplatek 100 korun. Hradit ho ale nebudou muset například příjemci dávek v hmotné nouzi. Vyřízení žádostí by mělo podle komory trvat několik dnů. Nově nemajetní lidé získají taky garanci zastupování ve správních řízeních nebo před ústavním soudem.

Na festival v Karlových Varech přijede americký držitel Oscara Tim Robbins

Na filmový festival do Karlových Varů přijede americký herec, scenárista, režisér a producent Tim Robbins. Dostal Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka a třikrát cenu Zlatý globus. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Robbins při zahájení festivalu převezme cenu Křišťálový globus. Mezi dalšími oznámenými hosty je kanadská herečka Anna Paquinová, která za svou dětskou roli ve filmu Piano získala Oscara a stala se v 11 letech nejmladší držitelkou této ceny.

Karlovarský festival začne 29. června. Tim Robbins během něj uvede své dva autorské filmy a představí se i jako muzikant se svou kapelou. Uvede také film Vykoupení z věznice Shawshank, natočený podle předlohy Stephena Kinga. Pořadatelé festivalu již dříve oznámili, že Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme také scenárista, producent a režisér Barry Levinson, držitel Oscara za film Rain Man.

Vědci objevili na jižní Moravě komáry nakažené západonilskou horečkou, píše MfD

Nebezpečný virus západonilské horečky objevili vědci u komárů na jižní Moravě. Píše o tom deník Mladá fronta Dnes. Podle epidemiologů se zatím v Česku nestalo, že by se virus přenesl na člověka - riziko tu ale existuje. Proti západonilské horečce zatím neexistuje očkování ani následná léčba. Inkubační doba je 14 dní a projevuje se bolestmi svalů, kloubů i horečkami. Do Česka se virus podle vědců dostal nejspíš s migrujícími ptáky, kteří přilétají z Afriky.

Komáry nakažené tímto virem našli vědci na jižní Moravě. "Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice," řekl deníku epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků. Komáři se však mohou podle MfD adaptovat i do městských podmínek.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno, přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C.