Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Faltýnek předpokládá, že koaliční smlouva vznikne do dvou týdnů

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že v příštích dvou týdnech by měla vzniknout písemná koaliční smlouva mezi jeho hnutím a sociálními demokraty. Na programových bodech už se strany shodly, uvedl to v České televizi. Podobně na tom jsou podle něj i jednání s komunisty, kteří plánují tichou podporu vznikajícímu kabinetu. Poslanec KSČM Jiří Dolejš v pořadu řekl, že komunisté budou chtít od hnutí ANO i ČSSD písemné potvrzení budoucí spolupráce. Pokud se dohodu podaří uzavřít, mohlo by ji podle něj schválit květnové zasedání širšího vedení strany.

Faltýnek také připustil změny v rozdělení sněmovních funkcí v souvislosti se vznikající koaliční menšinovou vládou ANO a ČSSD podporovanou komunisty. Podotkl, že nechce specifikovat požadavky ČSSD, podle kterých by o některé posty měly přijít zástupci SPD.

Prahou prošel pochod proti antisemitismu

Asi čtyři stovky lidí se vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Shromáždění vyvrcholilo programem ve Valdštejnské zahradě. Lidé na místě podepisovali petici proti antisemitismu, kterou iniciovala senátorka Daniela Filipiová (ODS), a petici na podporu přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Vyslechli si proslovy místopředsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) či izraelského velvyslance Daniela Merona. Podle Kubery antisemitismus a nesnášenlivost v Evropě v posledních letech spíše narůstá, a je proto nutné neustále vyjadřovat odpor k těmto tendencím. "Doufám, že toto shromáždění je skutečnou výzvou, apelem a také nadějí pro všechny ty, kteří dnes nic nedělají a pasivně přihlížejí narůstajícímu zlu. Pokud nám naše současnost začne být lhostejná, je to začátek konce," řekl.

Akce proti antisemitismu se konala popatnácté. Pořádala ji česká pobočka organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Izrael si připomíná Jom ha šoa, tedy den památky obětí holokaustu, při dubnovém výročí povstání ve varšavském ghettu. Jinak tento památný den připadá na 27. ledna, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim.

Čeští vědci otestovali látku, která může být účinná i proti encefalitidě, nebo viru zika

Čeští vědci otestovali na živých buňkách látku, která může podle nich fungovat jako lék proti klíšťové encefalitidě, horečce dengue, nebo viru zika. Uvedla to Česká televize. Proti těmto onemocněním zatím účinný lék neexistuje. Látka už přitom je od roku 2009 součástí existující přípravku. V Rusku a v Číně se používá pro léčbu a prevenci chřipky.

Podle vedoucího výzkumu Daniela Růžka je výhodou, že látka už prošla klinickým testování a proces výroby případného léku by to ulehčilo. Laboratorní testy budou podle Růžka trvat ještě zhruba rok. Pokud budou úspěšné, můžou vědci přejít i ke klinickým testům.

Průzkum: Čtvrtina Čechů vyzkoušela služby sdílené ekonomiky

Na 29 procent populace zná pojem sdílená ekonomika a přibližně čtvrtina alespoň nějakou tuto službu vyzkoušela. Své služby nebo majetek nyní touto formou nabízí osm procent lidí v ČR, dalších deset procent se na to chystá, vyplývá z posledního výzkumu společnosti Ipsos pro Českou asociaci sdílené ekonomiky mezi tisícovkou respondentů.

Nejčastější služby, které si lidé s pojmem sdílená ekonomika spojují, jsou podle průzkumu pronájem bydlení (26 procent), taxi (13 procent), pronájem aut, dodávek a karavanů (11 procent), spolujízda (devět procent), půjčování nářadí a strojů (sedm procent), finanční půjčka (pět procent) a úklid, práce, hodinový manžel (pět procent).

České tenistky postoupily do finále Fed Cupu

Dominantní Petra Kvitová zajistila českým tenistkám vítězný bod v duelu s Německem a postup do finále Fed Cupu. Angelique Kerberovou ve Stuttgartu porazila dvakrát 6:2 a vybojovala svoji jubilejní třicátou výhru v soutěži družstev. Před Kvitovou nastoupila v neděli na kurt Karolína Plíšková, která ale s Julií Görgesovou prohrála 4:6 a 2:6.

Finále si svěřenkyně kapitána Petra Pály zahrají 10. a 11. listopadu v Praze. Jejich soupeřkami budou obhájkyně titulu Američanky.

Čeští hokejisté porazili Rusy, turnaj EHT vyhráli bez ztráty bodu

Čeští hokejisté potvrdili celkové prvenství na turnaji Carlson Hockey Games v Pardubicích výhrou 2:1 nad Ruskem. Bez ztráty bodu opanovala reprezentace jeden z podniků série Euro Hockey Tour (EHT) naposledy na turnaji Karjala v roce 2012.

Branky výběru trenéra Josefa Jandače dali útočníci Filip Chytil a Matěj Stránský, v polovině třetího dějství sice snížil Alexej Kručinin, Češi ale plný tříbodový zisk udrželi.

V sobotu padaly teplotní rekordy, byla dosud nejteplejším dnem roku

Na stovce měřicích stanic padaly třetí den po sobě teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v sobotu v Plzni - Bolevci, tam se rtuť teploměru vyšplhala nad 29 stupňů Celsia. Výjimečně teplo bylo taky v Českých Budějovicích nebo Poděbradech. Některá místa přepisovala i měsíční rekordy. Například stanice Město Albrechtice - Žáry s teplotou 26,5 stupně o jednu desetinu překonala dosavadní dubnový rekord, který byl zaznamenán 30. dubna 2012.

Neděle už byla oproti sobotě zhruba o dva stupně chladnější. Slunečné a teplé počasí by mělo vydržet až do pondělka, pak se nad Česko přesune studená fronta s ochlazením a srážkami.

Počasí v pondělí

Zpočátku polojasno až oblačno a jen ojediněle přeháňky. Během dne přibývání oblačnosti a postupně na většině území přeháňky, od západu místy bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, na západě Čech kolem 21 °C.