Denní souhrn zpráv
Zeman bude o jednáních o vládě mluvit s Babišem příští týden
Prezident Miloš Zeman příští týden povečeří s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který ho bude informovat o pokrocích ve vyjednáváních o vládě. Novinářům to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman podle něj nestaví Babiše před žádný šibeniční termín, premiér má dostatek času do léta. Hlava státu po něm nicméně požaduje, aby intenzivně vyjednával.
Babiš minulý týden řekl, že se jednání o vládě bude snažit urychlit. Reagoval tak na Zemanovo prohlášení, že je z pomalého posunu vyjednávání nepatrně nervózní. Podle Babiše to možná pramení z toho, že Zeman nemá všechny informace, protože ANO nehlásí všechny termíny jednání expertních týmů médiím. Ovčáček uvedl, že Babiš požádal o uskutečnění jedné ze schůzek, které by se měly podle jejich předchozí dohody konat jednou za měsíc. "Předpokládám, že se uskuteční v příštím týdnu formou přátelské večeře," uvedl mluvčí. Otázka jednání o vládě bude patřit mezi témata rozhovoru, dodal.
Policie zadržela soudce Elischera z pražského vrchního soudu
Soudce Ivan Elischer, kterého v úterý zatkla policie, byl obviněn ze tří trestných činů. Jde o zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování. Novinářům to řekl předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš. Policie a státní zástupci zatím nechtějí případ blíže komentovat.Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Bureš vyrozumění od pražského městského státního zastupitelství obdržel. Obsahovalo informace o činech, z nichž policie soudce Elischera viní. "Jakým způsobem se jich měl dopustit, mi nebylo sděleno," napsal ČTK Bureš.
Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.
Nikulina zatím vydat nelze, Ústavní soud odložil vykonatelnost
Údajného hackera Jevgenije Nikulina zatím nelze vydat ke stíhání ani do USA, ani do Ruska. Ústavní soud (ÚS) totiž odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost vydání do obou zemí. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti.
Usnesení o odkladu vykonatelnosti vydal ÚS v únoru, nyní dostupné v jeho databázi. Nebýt toho, že se Nikulin na ÚS obrátil, záviselo by jeho vydání už jen na úvaze ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Městský soud totiž loni konstatoval, že vydání je možné do obou zemí, které o Nikulina požádaly. Rusa zadržela česká policie předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s celkem devíti skutky z let 2012 až 2013. Údajně se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou předloženou českému ministerstvu zahraničí 16. listopadu 2016. Ministerstvo spravedlnosti však následně obdrželo extradiční žádost Ruska vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.
Hrad: Ohledně čínského poradce čekáme na oficiální potvrzení
Prezident Miloš Zeman vyčká na oficiální potvrzení z Číny, že jeho poradce a předseda představenstva CEFC China Energy Jie Ťien-ming byl zadržen. Pokud potvrzení dostane, bude konat. Na tiskové konferenci to na dotaz novináře řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení vlivného byznysmena nepotvrdily.
CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval svým zvláštním poradcem. Tím stále zůstává. Jie Ťien-ming, kterého Zeman jmenoval svým ekonomickým poradcem v roce 2015, byl v Číně podle médií zatčen v polovině února. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.
Vítkovické strojírny asi skončí v insolvenci
Vítkovické strojírny na sebe tento týden podají návrh na insolvenci. Většina z jejich zhruba 650 zaměstnanců dostane výpovědi. ČTK to řekl předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun, podle kterého to odborářům oznámili zástupci vedení firmy. Podnik v posledních týdnech jednal s potenciálními investory. Generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon, ještě v pondělí večer řekl ČTK, že jednání zatím neskončila.
"Dneska na jednání nám bylo sděleno, že zaměstnavatel tento týden podá sám na sebe insolvenci s tím, že po podání insolvence budou řešit zaměstnance výpověďmi, nebo většinu zaměstnanců, ale že některé potřebují k tomu, aby se dodělaly některé věci," řekl ale dnes Mišun. V podniku se dál vyrábí, zaměstnanci ale dosud nedostali ani výplatu za leden, jenom asi tři čtvrtiny z nich zálohu 2500 korun. "Zaměstnavatel nemá prostředky na mzdy za leden, za únor, nemá žádné, jenom na nezbytný provoz. Za březen tudíž vznikne další pohledávka ze strany zaměstnanců vůči zaměstnavateli," řekl odborový předák.
Ovzduší v Česku nejvíce poškozují kotle, doprava a průmysl
Ovzduší v Česku nejvíce poškozují lokální topeniště, doprava a průmysl, uvedli na semináři o ochraně ovzduší zástupci ministerstva životního prostředí. Část škodlivin na naše území přichází ze sousedních zemí, což platí hlavně o části Moravskoslezského kraje a emisích z Polska. Potvrdil to také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).
Náměstkyně ministerstva životního prostředí (MŽP) Berenika Peštová uvedla, že podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu se na znečištění podílí nejvíce lokální vytápění a doprava. Česku se nedaří dodržet všechny evropské limity pro znečištění, přesto se podle Peštové situace zlepšuje. "Výchozí situace byla v ČR jednou z nejhorších v Evropě," řekla. Některé limity podle ní neplní ani skandinávské země.
Nový britský velvyslanec se Zemanovi představil v češtině
Novým britským velvyslancem v Česku se stal Nicholas Archer. Prezident Miloš Zeman od něho na Pražském hradě převzal pověřovací listiny, a stvrdil tak oficiálně jeho nástup do funkce. Archer v Thunovském paláci, kde sídlí velvyslanectví, střídá Jan Thompsonovu, která Prahu opustila začátkem ledna. Při předání listin Archer předvedl své znalosti češtiny. "Pane prezidente, dovolte mi, abych vám předal pověřovací listiny, jimiž mne Její Veličenstvo Alžběta II. akreditovala u vás jako mimořádného a zplnomocněného velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska," řekl velvyslanec Zemanovi. Český prezident jeho češtinu ohodnotil jako téměř dokonalou. Podle zvyklostí pak Archer prezidentovi představil svou ženu a spolupracovníky.
Ve vyjádření pro ČTK Archer uvedl, že chce dál rozvíjet česko-britské vztahy, aniž je naruší brexit. Národní zájmy obou zemí jsou podle něj stejné například co se týče obchodu. Zmínil také spolupráci na poli obrany a bezpečnosti v NATO. Česko a Británie rovněž vyznávají stejné hodnoty - demokracii, svobodu slova a lidská práva. "Žádná z těchto věcí se nemusí měnit po našem odchodu z EU v roce 2019. Spíš naopak. Británie chce posílit vztahy s Českou republikou ve všech těchto oblastech," dodal velvyslanec a připomněl tak, že se blíží termín odchodu Spojeného království z EU. Česká republika a Británie jsou podle něhoo slov přátelé a spojenci, a tak to má zůstat. Pověřovací listiny dnes prezidentovi předali také dva velvyslanci, jejichž úřady sídlí mimo Českou republiku. Nový katarský velvyslanec Saúd bin Abdar Rahmán Sání stejně jako jeho namibijský kolega Andreas Guibeb budou na vztahy s Českem dohlížet z Berlína.
Toxický materiál z Ostravy spálí těžařská firma ve Vřesové na Sokolovsku
Ve Vřesové na Sokolovsku letos začne likvidace kalů z takzvaných ostravských ropných lagun. Český rozhlas-Radiožurnál zjistil, že toxický odpad bude ve svém areálu likvidovat společnost Sokolovská uhelná. Přestože přípravy na převoz materiálu trvají téměř půl roku, obyvatelé Vřesové o tom dodnes nevědí prakticky nic. Sokolovská uhelná uvedla, že má se zpracováním odpadních kalů zkušenosti. Kaly se budou přidávat při zplynování uhlí a podle předsedy představenstva Sokolovské uhelné Jiřího Pöpperla technologie umožňuje zlikvidovat je bezpečně, uvedl pro ČTK.
Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Kaly nejprve zpracovávala cementárna v Čížkovicích na severu Čech. Protestovaly ale proti tomu ekologické organizace a cementárna další zpracování zastavila.
Loni v ČR žilo 106 zubrů evropských, nejvíce od jejich vyhubení
Zubrů evropských chovaných v Česku loni opět přibylo. Jejich počet se meziročně zvýšil o 13 na 106 a poprvé od doby, kdy byl tento ohrožený druh v českých zemích ve středověku vyhuben, tak překročil stovku. ČTK to řekli ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál a Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. "Zatímco v roce 1992 žilo ve všech českých chovech 14 zubrů, v současnosti se jich například jen v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice vyskytuje 17," uvedl pro srovnání Dostál. Doplnil, že v roce 2014 bylo v českých chovech 58 zubrů evropských a o rok později 78.
Do loňského roku v Česku bylo deset zubřích chovů, z toho pět tvořily zoologické zahrady. Druhou polovinu zastupovaly zoopark Stěžery, dva soukromé chovy, obora Vojenských lesů a statků v Židlově a rezervace v Milovicích. Jeden ze soukromých chovů, v Libni u Nového Strašecí, ale zanikl, takže nyní zůstává v Česku devět chovů.
Divadlo Husa na provázku oslaví 50 let od prvního představení
Brněnské Divadlo Husa na provázku ve čtvrtek oslaví 50 let od prvního představení pro veřejnost. Divadelníci k výročí připravili akci nazvanou Den Husy, plnou známých tváří i nostalgických vzpomínek z provázkovské historie. Dorazí například Boleslav Polívka, Jiří Pecha, Jiří Vyorálek a další, řekla ČTK mluvčí divadla Alžběta Nagyová.
Při oslavách Dne Husy se organizátoři rozhodli vrátit až ke kořenům. Program rozdělili mezi Dům umění, kde tehdy ještě amatérský soubor začal působit v druhé polovině 60. let, a současné sídlo divadla v Domě pánů z Fanalu na Zelném trhu.
Výstava představí historii Stromovky
Historii jednoho z nejstarších pražských parků Stromovky připomíná výstava Muzea hlavního města Prahy. Na panelech umístěných před jeho vchodem se zájemci budou moci do 1. července více dozvědět také o významných stavbách někdejší Královské obory v Bubenči jako o Císařském mlýně, Rudolfově štole, Místodržitelském letohrádku nebo Šlechtově restauraci.
Královskou oboru založil zřejmě v roce 1268 český král Přemysl Otakar II. jako loveckou oboru. Její dnešní název je podle zástupců muzea odvozen od části, která sloužila jako štěpnice, německy "Baumgarten", což je možné přeložit jako Stromovka. Pro veřejnost byla poprvé otevřena v roce 1804.
Počasí ve středu
Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území, postupně místy občasný déšť nebo přeháňky, nad 700 m, ráno přechodně i v nižších polohách srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 5 až 9 °C.