Denní souhrn zpráv
Zeman v inauguračním projevu kritizoval Bakalu a média
Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, i Českou televizi. V pohledu do budoucna uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany z posledních pěti let. Hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti.
Zeman Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi. Prezident ve víc než půlhodinovém projevu také řekl, že chce ve druhém volebním období podporovat aktivní občanství. Vyslovil se pro zavedení prvků přímé demokracie, zejména zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů.
Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při projevu sál. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že Zeman projevem proti svobodě slova ponížil akt složení prezidentského slibu "na úroveň politické taškařice". Očekával, že se Zeman spíše zamyslí nad morálním stavem společnosti a nebude útočit na podstatné náležitosti demokratického státu. Předseda ODS Petr Fiala byl smutný a zklamaný z toho, že si Zeman v projevu vyřizoval soukromé účty. Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl, že od prezidenta čekal jiný projev:"Potřebujeme, aby se společnost spojila, čekal jsem jiný projev. Já jsem čekal, že se nebude vymezovat, že bude nad věcí," uvedl Babiš v České televizi. Zemanovo vyjádření pokládá za nešťastné, nevidí to ale jako útok na svobodu slova. I předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že Zeman byl někdy až překvapivě konkrétní a osobní. Za Zemana se plně postavil předseda SPD Tomio Okamura.
Vláda schválila Opatu do čela generálního štábu, nahradí Bečváře
Vláda podpořila návrh, aby se generálporučík Aleš Opata stal od května novým náčelníkem generálního štábu. Ve funkci má na návrh ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) nahradit Josefa Bečváře. Šlechtová chce ještě dnes s Opatou seznámit poslance branného výboru, jeho stanovisko je jen doporučující.
Náčelníka generálního štábu podle zákona jmenuje na návrh vlády hlava státu. S prezidentem Milošem Zemanem již Šlechtová výměnu předjednala.
Uber bude podnikat z Česka a evidovat tržby, zástupci společnosti se na tom dohodli s vládou
Řidiči společnosti Uber budou muset mít licenci jako taxikáři a evidovat své tržby. Po setkání se zástupci firmy to řekl premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Společnost Uber se také dohodla s vládou, že v Česku zažádá o živnostenský list - firma totiž dosud podnikala z Nizozemska. Vláda uzavře s dopravcem podle Babiše příslušné memorandum do konce března. Do konce dubna by pak měl Uber uzavřít s finanční správou protokol o vykazování tržeb.
Koncem minulého měsíce premiér vyzval společnost k dodržování zákonů nebo ke zvážení ukončení svých služeb v zemi. Uber pak uvedl, že chce spolupracovat na řešení problémů. Podle taxikářů jsou alternativní přepravci nekalou konkurencí a nedodržují zákony například kvůli tomu, že nemají taxametr nebo označená vozidla.
Šéf GIBS Murín mluvil s poslanci sněmovního bezpečnostního výboru
Členové sněmovního bezpečnostního výboru (GIBS) vyslechli ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, který v posledních dnech čelí kritice ze strany premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Babiš před výborem vystoupí za týden, na jednání byl také pozván jeho předchůdce, bývalý ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novinářům to po jednání řekl předseda výboru Radek Koten (SPD). Poslanci ani Murín nechtěli jednání blíže komentovat. Považují to za předčasné, jelikož ještě neznají argumenty všech stran sporu.
Murín požádal o slyšení před výborem minulý týden. Poslancům chtěl předat informace, které se týkají kritiky jeho osoby ze strany Babiše. Jednání výboru bylo neveřejné a účastnilo se ho 15 z 18 členů. Murín před nimi mluvil zhruba dvě hodiny. Novinářům při odchodu pouze řekl, že poslancům vše vysvětlil a odpovídal jim také na dotazy. Víc situaci nekomentoval.
Nezaměstnanost v Česku v únoru opět klesla
V Česku bylo za uplynulý měsíc bez práce přes 280 tisíc lidí. To je za únor nejméně od roku 1997. Vyplývá to z údajů Úřadu práce. Z lednových 3,9 procenta nezaměstnanost v únoru klesla na 3,7. Zároveň přibylo volných pracovních míst. Řada nezaměstnaných podle úřadu najde uplatnění díky sezonním pracím, a to hlavně ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství nebo cestovním ruchu. Nezaměstnanost podle údajů Úřadu práce meziročně stále klesá - v loňském únoru byla na 5,1 procenta.
Nejméně lidí bez práce bylo v Praze, nezaměstnanost tam dosáhla 2,3 procenta. Naopak nejvíc nezaměstnaných měl Moravskoslezský kraj s 5,6 procenta.
Piráti: Bez podpory start-upů Česko zůstane "montovnou"
Zrušení Národního inovačního fondu (NIF) a převedení jeho aktivit na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) povede k tomu, že start-upy dál nebudou mít od státu žádnou podporu. Tento krok také ohrozí ekonomickou pozici ČR, která je vnímána jako "montovna". Na tiskové konferenci to uvedla Pirátská strana. Ta chce o inovačním fondu jednat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu Tomášem Hünerem (za ANO). Podle poslance Mikuláše Peksy měl fond podporovat začínající podniky (start-upy) v rané fázi vývoje. Tedy v době, kdy ještě nemají k dispozici konečné produkty a probíhá výzkum a vývoj, zatímco ČMZRB podporuje podniky až v pozdějších fázích vývoje, když už firma vyrábí.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ČTK potvrdilo, že ukončilo projekt vytvoření Národního inovačního fondu na podporu start-upů. MPO chce pro finanční podporu začínajících podnikatelů využívat spíše státní Českomoravskou záruční a rozvojovou banku. Také se více zaměří na spolupráci s Evropským investičním fondem.
Česká velvyslankyně čelí ve Vídni opakovaně dotazům na D52
Nová česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková se přijela zeptat do Brna na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jak vypadá příprava dostavby dálnice D52 od Pohořelic k hranicím. Chce tak lépe čelit opakovaným dotazům Rakušanů, kdy se propojí Brno s Vídní. Rakušané totiž v lednu otevřeli další nový úsek dálnice a jsou necelých deset kilometrů od hranic, zatímco na Moravě se nestaví od roku 1996, řekla dnes Červenková novinářům po setkání s brněnským ředitelem ŘSD Davidem Fialou.
"V Rakousku pořád nechápou, v čem je problém, a jejich výrazy jsou už tak nějak konstantní. Abych mohla odpovídat lépe, chtěla jsem se zeptat přímo na místě. Pan Fiala mě ujistil, že během letošního roku by ŘSD mělo získat územní rozhodnutí na pět úseků," uvedla Červenková. Zatím však jde o nepravomocná rozhodnutí a záleží na tom, do jaké míry je budou napadat odpůrci stavby. Od Pohořelic k hranicím chybí postavit 21 kilometrů a cena se má pohybovat okolo osmi miliard korun. Jako první by se měl stavět obchvat Mikulova. Fiala předpokládá, že příští rok by se mohlo začít stavět. Brzy by se měl stavět také přeshraniční úsek, nejdříve však musí Češi a Rakušané podepsat mezinárodní smlouvy. "Další úseky bychom mohli začít podle optimistického scénáře stavět v letech 2020 a 2021," řekl Fiala.
Zemřel Tomáš Haišman, na vnitru léta vedl odbor migrace
Po těžké nemoci v úterý zemřel někdejší dlouholetý ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Bylo mu 66 let. Informovaly o tom Lidové noviny a server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Loni v létě Haišman z ministerstva vnitra po bezmála čtvrtstoletí odešel, od podzimu se měl stát diplomatickým zástupcem České republiky v Kosovu. Ze zdravotních důvodů už ale do Prištiny neodjel.
Vystudovaný historik a etnograf přišel na vnitro jako odborník na menšiny v prosinci 1992. V devadesátých letech vytvářel zásady českého přístupu k běžencům. Tehdy řešil především velký příliv uprchlíků z Balkánu. Dvacet let řídil odbor azylové politiky s téměř tisícovkou zaměstnanců, donedávna rozhodoval o osudech žadatelů o azyl v tuzemsku. V poslední době se Haišman ostře vyjadřoval o uprchlické vlně do Evropy. Na semináři ve Sněmovně například v říjnu 2016 řekl, že do Evropy přicházejí z islámského světa výhradně ekonomičtí imigranti. Veřejně také kritizoval kvóty Evropské unie na přerozdělení migrantů mezi členské státy.
Počet pacientů na dialýze za 10 let narostl téměř o polovinu
Počet pacientů na dialýze, která nahrazuje nefunkční ledviny, narostl za 10 let téměř o polovinu. Lékaři se snaží počty omezit, podporují transplantace i včasná vyšetření. V posledních letech se transplantace dočká přibližně 450 lidí ročně. Lékaři umí dokonce některým pacientům "opravit" nemocnou ledvinu, informoval v tiskové zprávě ke Světovému dni ledvin, který připadá na čtvrtek, pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Dialýza je navíc dlouhodobě dražší než transplantace.
Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech, u žen je častější a je osmým nejčastějším důvodem jejich úmrtí. Rizikovými faktory je kouření, alkohol a obezita. Vliv má i věk. V roce 2016 bylo asi 72 procent dializovaných starších 60 let, 45 procent pacientů mělo cukrovku.
V Praze začíná festival Autorská tvorba nablízko
Osm divadelních projektů, deset workshopů a dvacítku autorských prezentací nabídne festival Autorská tvorba nablízko, který se od čtvrtka do neděle koná v pražském divadle Disk a v dalších prostorách Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Akci pořádají studenti katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU, kteří na program zařadili mimo jiné setkání Jiřího Suchého s Ivanem Vyskočilem po 60 letech od společných začátků v Redutě, performanci výtvarníka Petra Nikla nebo debatu s hercem Jaroslavem Duškem.
"Program nejenže představí to nejlepší z tvorby našich studentů, absolventů a spřízněných hostů se silným autorským vkladem, ale formou otevřených dílen umožní zakusit také studijní přístup našich pedagogů na vlastní kůži, ať už se jedná o práci s hlasem, pohybem, nebo autorským textem," uvedl jeden z pořádajících studentů Ondřej Macl.
Mezi chráněná označení by se mohl dostat česnek i řepkový olej
Potravinářská komora ČR by uvítala, kdyby se mezi evropská chráněná zeměpisná označení dostaly nové produkty - český mák, český česnek a český řepkový olej. Největší šanci má český mák, kde je již podána žádost k Evropské komisi, do dvou let by mělo být rozhodnuto, řekl na tiskové konferenci ředitel pro programování a strategii komory Miroslav Koberna.
Naposledy se mezi evropsky chráněné značky zařadila po šesti letech od podání žádosti Pražská šunka. Žádost se u komise projednávala přibližně šest let. ČR tak má v tomto seznamu pátou potravinu, kromě šunky třeba jihočeskou nivu nebo olomoucké tvarůžky.
Počasí v pátek
Oblačno až polojasno, na jihu a jihovýchodě až zataženo a místy déšť, nad 700 m sněžení. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C.