Denní souhrn zpráv
Taxikáři protestovali proti Uberu pomalou jízdou centrem Prahy
Stovky řidičů taxi protestovaly v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber. Demonstrace spočívala v pomalé jízdě středem města, zejména po severojižní magistrále. Trvala zhruba dvě hodiny. Blokádu ulic taxikáři neplánovali a větší komplikace v dopravě ani hlášeny nebyly. Akci chtějí zopakovat v pátek odpoledne. Doufají v ještě vyšší účast.
Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) slíbil, že novela k regulaci služeb, které využívají digitální platformy, bude hotova v řádu týdnů. Se zástupci taxislužeb bude jednat na pravidelné schůzce ve druhé polovině února.
Kvůli výrokům o táboře v Letech podali pozůstalí trestní oznámení na Okamuru a Roznera
Pozůstalí po obětech romského holokaustu podali trestní oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru a poslance hnutí Miloslava Roznera. Důvodem jsou jejich výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku. Okamura řekl, že tábor skoro nikdo nehlídal a byl v něm volný pohyb. Rozner zase zařízení označil za "neexistující pseudokoncentrák. Podle Okamury není toto trestní oznámení výjimečné. "Trestní oznámení může podat kdokoliv na kohokoliv. V této věci bylo už na mě trestní oznámení podáno před třemi lety a jak víte, že policie ho odložila se zdůvodněním, že má vyjádření se zakládají na historických faktech."
Okamura se za své výroky už dříve omluvil. Trestní oznámení na něj i Roznera podali taky někteří politici a dobrovolnická skupina Společně to dáme. Lidovci by chtěli kvůli výrokům o Letech navrhnout odvolání šéfa SPD z vedení Sněmovny.
Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta
Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta z prosincových 3,8 procenta. Meziměsíční růst pokračoval, ale proti prosinci zpomalil. Jedná se navíc o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo zhruba 289.000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231.000. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 5,3 procenta.
Lednový vývoj na pracovním trhu je podle Úřadu práce pro tuto část roku obvyklý. Ubylo sezonních prací, hlavně ve stavebnictví a zemědělství. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace mnohem příznivější, uvedl úřad.
V Česku se loni ubytovalo rekordních 20 milionů turistů
V Česku se loni podle statistik ubytovalo nejvíc turistů v historii. Do hotelů, penzionů nebo kempů přijelo rekordních 20 milionů lidí. To je podle Českého statistického úřadu o milion a 700 tisíc víc než předloni, říká Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu: "Kromě toho byl loni překonán i rekord v počtu přenocování, tento ukazatel poprvé překročil hranici 50 milionů."
Nejvíc turistů přibylo v Jihomoravském kraji. Návštěvníků ze zahraničí bylo 10,2 milionu, domácích turistů přijelo 9,9 milionu. Nejvíc cizinců, téměř dva miliony, přijelo tradičně z Německa, další místa pak patří Slovákům a Polákům.
Na protidrogovou politiku chybí více než 100 milionů korun
Na zajištění protidrogové politiky v Česku chybí pro letošek v rozpočtu zhruba 101 milionů korun. Ministerstvo práce prověří, jestli by se peníze na odborníky či centra prevence závislosti na hazardu nedaly získat z nevyčerpaných financí z fondů z EU. Novinářům to po jednání vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Rada se pod jeho vedením sešla poprvé. Debatovala i o možnosti proplácení léčby závislosti na drogách, opatřeních proti kouření a nadměrnému pití či daních na alkohol a tabák.
Odbor protidrogové politiky, který spadá pod premiéra, má pro letošek k dispozici 130 milionů. Na platy a další odborníky by podle Babiše potřeboval asi 71 milionů korun. V Česku funguje sedm center prevence závislosti na hazardu. Premiér v demisi uvedl, že by takové středisko mělo být v každém kraji. Na předcházení závislosti na hraní chybí asi 30 milionů. Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) má zjistit, jestli je možné získat sumu z nevyčerpaných peněz z programů EU.
Zástupci měst a obcí se kvůli registru majetku sejdou s Babišem
Zástupci měst a obcí budou příští týden přesvědčovat premiéra v demisi, aby starostové a radní nemuseli svůj majetek zveřejňovat na internetu. Podporuje je v tom i část poslanců. V Poslanecké sněmovně už čekají dva návrhy na změnu zákona. Podle představitelů samospráv už ale kvůli novému registru majetku skončily desítky představitelů obcí a měst a další o rezignaci uvažují.
„Informace, které se zadávají do registru, jsou tak citlivé, tak rozsáhlé, že požadujeme, aby s nimi bylo zodpovědně nakládáno," myslí si předseda Svazu měst a obcí František Lukl. V registru si může kdokoliv vyhledat mimo jiné to, že starosta vlastní třeba obraz, luxusní hodinky nebo starožitnost v hodnotě nad 500 tisíc korun. Premiér v demisi od zástupců samospráv dostane petici za změnu zákona, kterou podepsalo téměř 2500 zástupců obcí. Babiš v sms zprávě vzkázal, že si starosty poslechne a pak se uvidí, co se s tím dá dělat.
Počet letů nad Českem byl loni nejvyšší za 25 let
Počet letů nad Českem byl loni nejvyšší za posledních 25 let, meziročně stoupl o dvě procenta na 853.420. Oznámil to státní podnik Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Nejčastěji létá nad republikou německá společnost Lufthansa. Na nejvytíženějším letišti Česka v pražské Ruzyni stoupl meziročně počet pohybů letadel téměř o desetinu.
Největším zákazníkem ŘLP zůstává Lufthansa před společnostmi Emirates, Wizz Air a Qatar Airways. Podle ŘLP využívají letecké firmy český vzdušný prostor kvůli bezpečnosti, velké kapacitě a také výhodným cenám.
Univerzita Karlova otevřela centrum pro výzkum Ruska
Pražská Univerzita Karlova otevřela centrum pro výzkum Ruska nesoucí jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova. Představení činnosti centra se zúčastnil ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO), který připomněl tradici vzájemných vztahů. Dodal, že současné vztahy obou zemí nejsou ideální, věří však, že činnost centra přispěje k jejich kultivaci.
Centrum, které povedou ruský politolog Alexandr Morozov a slavista Marek Příhoda, bude podle univerzity sdružovat odborníky, spolupracovat s dalšími výzkumnými a akademickými centry či organizovat veřejné přednášky, vědecké semináře a konference. Dcera Borise Němcova Žanna, která ve spolupráci s představiteli univerzity stála u zrodu instituce, na zahájení připomněla, že její otec je známý hlavně jako politik, ale byl také fyzikem. "Proto je správné, že je tu akademické centrum, fyzici jsou totiž často také filozofové," řekla. Dodala, že její otec se jako fyzik snažil jednoduchým jazykem vysvětlit složité věci. "Chtěla bych, aby totéž dělalo i toto centrum - jednoduchým jazykem vysvětlovalo publiku složité věci," uvedla.
Letošní leden byl v Česku čtvrtý nejteplejší od roku 1961
Letošní leden byl v České republice mimořádně teplý. S průměrnou měsíční teplotou plus 1,8 stupně Celsia se stal čtvrtým nejteplejším lednem od roku 1961, kdy se začaly v zemi zaznamenávat celkové průměry teplot. Na svém webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). První měsíc tohoto roku byl o 7,4 stupně teplejší než loňský leden, který byl zase výjimečně studený. Nejvyšší průměrná teplota byla v lednu zaznamenána v roce 2007, a to 3,1 stupně.
Srážkově byl leden normální, nejvíce sněžilo i pršelo 3. ledna v Krkonoších. Tento den napadlo i nejvíce sněhu, na stanicích Labská bouda to bylo 35 centimetrů a v Peci pod Sněžkou o centimetr méně. Výraznější sněžení na většině území zaznamenali meteorologové 16. a 17. ledna.
Kvalifikaci skokanů zvládli jen Koudelka s Poláškem
Pouze dva ze čtyř skokanů na lyžích se den před startem olympijských her kvalifikovali do sobotního závodu na středním můstku. Postoupili Roman Koudelka a Viktor Polášek.
Hůře se dařilo Vojtěchu Štursovi, který doskočil jen na 83 a půl metru a skončil v sedmičce závodníků, která se do závodu nedostala. Ještě o dva a půl metru méně zaznamenal Čestmír Kožíšek.
Počasí v pátek
Oblačno až polojasno, místy zataženo, ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C.