Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman jmenoval nové soudce

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení, a částečně nahradí soudce, kteří ve funkci končí. Poprvé od sobotního vítězství v prezidentské volbě se znovuzvolená hlava státu objevila na veřejnosti. Zeman v projevu připomněl případy komunálních politiků, kteří byli postaveni před soud za politické rozhodnutí a ve velké většině případů osvobozeni. "Suďte spravedlivě, ale přijde-li vám pod nůž funkcionář malé obce, který trpí úzkostí z toho, že ho zavřou kvůli předražené kanalizaci nebo něčemu podobnému, buďte na něj laskaví a uděláte dobrý skutek," řekl novým soudcům. Prezident jmenuje soudce na návrh vlády. Mezi novými soudci obecných soudů je 13 žen a 12 mužů. Částečně nahradí soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílí soudy, kde je to nejvíc potřeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení.

Od sobotního odpoledne, kdy ve svém volebním štábu v pražském Top hotelu slavil a komentoval své znovuzvolení, se Zeman na veřejnosti neobjevil. Po volbách odpočíval na zámku v Lánech. V pondělí jmenoval 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, dekrety ale nedostali na tradičním ceremoniálu na Pražském hradě z rukou hlavy státu, ale o den později v Karolinu od ministra školství. Na příští týden Zeman plánuje dovolenou. Chce pobývat v Lánech, kde si bude číst.

Babiš: Memorandum o těžbě lithia je pro nás neplatné

Memorandum o těžbě lithia je neplatné, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Dodal, že kabinet dal za úkol ministrovi průmyslu Tomáši Hünerovi (za ANO) dojednat právní nezávaznost dokumentu. Ministr by měl také zaúkolovat státní podnik Diamo, aby provedl průzkum ložiska. Premiér doplnil, že se neobává případných soudních sporů ani arbitráží ze strany European Metals Holdings (EMH), se kterou před sněmovními volbami podepsal memorandum Hünerův předchůdce Jiří Havlíček (ČSSD). EMH ani ministerstvo průmyslu Babišova slova nekomentovaly. Babiš ve středu kritizoval Hünera za to, že svá jednání o úpravě memoranda nekonzultoval s vládou. Hüner minulý čtvrtek po schůzce s těžaři informoval, že Česko uzavře s EMH do jednoho týdne dodatek k dohodě, kterou s nimi uzavřel loni na podzim jeho předchůdce. Podle Babiše měl ministr jen předložit vládě analýzu.

V Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 milionu tun lithia. Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Česká republika loni získala z EU téměř o 55 a půl miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 55,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Informovalo o tom ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 80,6 miliardy korun. Snížení čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle ministerstva způsobeno tím, že do let 2015 a 2016 se koncentrovaly platby z dočerpávaného programového období 2007 až 2013, zatímco v roce 2017 už převážnou většinu příjmů z EU tvořily příjmy z nově nabíhajícího programového období 2014 až 2020.

Česko loni obdrželo z unijního rozpočtu 97,9 miliardy korun a odvedla do něj 42,4 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Soud odmítl nárok Halbicha na odměnu za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům

Právník Václav Halbich prohrál spor o 17 milionů korun za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům. Na peníze nemá podle odvolacího soudu právo. Rozhodnutí je pravomocné. Halbich tvrdí, že byl spolupracovníkem Zdeňka Altnera. Strana peníze pro právníky složila před lety do soudní úschovy, protože nevěděla, komu je vyplatit.

Halbich žádal peníze od sociální demokracie a od společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD jeho někdejší kolega Zdeněk Altner. Halbich tvrdí, že se společně s Altnerem zasloužil o vítězství sociálních demokratů v boji o Lidový dům.

V ČR se od čtvrtka zavádí otcovská dovolená po narození dítěte

V Česku se od čtvrtka zavádí sedmidenní placená otcovská dovolená. Mohou na ni nově chodit muži po narození potomka, pokud si platí nemocenské pojištění. Volno si pak mohou vybrat do šesti týdnů poté, co dítě přišlo na svět. Z nemocenské dostanou 70 procent základu svého příjmu. Jaký bude o otcovskou zájem, bude podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jany Buraňové zřejmé nejdřív v březnu. To už by úřad mohl dostat první žádosti o proplacení vybraného volna. "U otcovské platí a je podstatné, že muž musí být zapsán jako otec dítěte v knize narození podle zákona o matrikách. Není důležité, zda jsou s matkou manželé a sdílí jednu domácnost," řekla ČTK Buraňová. Dodala, že na rodičovskou mohou ale jít i adoptivní rodiče, pěstouni či registrovaní partneři a partnerky, jimž dítě svěřil do péče soud.

Studie: Učitelé v matematice mírně přilepšují dívkám

Žáci základních a středních škol dostali vysvědčení za první pololetí. Klasické známkování ale nemusí být vždy spravedlivé. Ukazuje to nová studie think thanku IDEA při Akademii věd. Vyplývá z ní, že učitelé při známkování v matematice v průměru mírně přilepšují dívkám.Studie upozorňuje, že při klasifikaci známkami dosahují dívky lepších výsledků. „Když mají kluci a holky stejné výsledky v testech, tak mají v průměru jiné známky," vysvětluje pro Radiožurnál hlavní zjištění jeden z autorů studie Daniel Munich. Ten porovnával výsledky téměř pěti tisíc dívek a chlapců v přijímacích testech na střední školy s jejich známkami na vysvědčení. Přijímací testy byly anonymizované a hodnotitelé tak nevěděli, který test psala dívka a který chlapec. Zatímco známky z českého jazyka u obou pohlaví v průměru odpovídaly jejich výsledkům v testech, u matematiky tomu bylo jinak.

„Dívky mají v průměru lepší známky na vysvědčení, než by odpovídalo jejich skóre. Můžeme to říct i obráceně: chlapci mají v průměru horší známky, než odpovídá jejich skóre v přijímacích zkouškách. Může to záviset na tom, jak vnímají učitelé dívky a chlapce rozdílným způsobem a jejich předsudky vůči schopnostem dívek a chlapců, takže se může stát, že učitelé dávají dívkám lepší známky," vysvětluje Munich. Roli podle něj může hrát i to, že učitel do známky promítá nejen znalosti žáka, ale také jeho přístup k předmětu - třeba to, jestli dělá domácí úkoly, nebo jeho chování.

Seznam národních kulturních památek se rozšíří, přibude Mariánská Týnice nebo Svatý kopeček

V seznamu národních kulturních památek bude dalších 19 církevních staveb a areálů. Návrh ministerstva kultury schválila vláda v demisi. Mezi památkami se nově objeví třeba poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku nebo Svatý kopeček u Mikulova. Ministerstvo kultury, které seznam návrhů připravuje, se při každé vlně soustředí na určitý typ památek. Tentokrát vybralo výhradně sakrální stavby, komplexy a areály.

V seznamu národních kulturních památek skoro 340 míst. Vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky. Zákon u nich mimo jiné upravuje jejich trvalý i dočasný vývoz do zahraničí a taky prodej.

Platnost loňských dálničních kuponů končí

Ve středu končí platnost loňských dálničních známek. Od čtvrtka bude jízda po zpoplatněných úsecích možná už jen se známkami pro rok 2018. Jejich ceny jsou stejné jako v minulém roce, tedy 1500 Kč za roční, 440 Kč za měsíční a 310 Kč za desetidenní. Dálniční kupony je možné zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy.

V listopadu a prosinci se podle ministerstva dopravy prodalo téměř 841.000 dálničních známek pro letošní rok. Výnos z jejich prodeje se meziročně zvýšil o 1,79 procenta. Zdaleka největší zájem měli řidiči o kupony s celoroční platností.

Film Prezident Blaník je aktuální politickou povolební satirou

Film Prezident Blaník je politickou satirou odehrávající se na pozadí druhé přímé volby prezidenta České republiky. Snímek režiséra Marka Najbrta navazuje na kultovní seriál, kteří diváci znají z internetové televize Stream.cz. Příběh fiktivního lobbisty Antonína Blaníka doplněný mnoha konkrétními postavami české politické scény vstoupí do kin 1. února. Filmový štáb natáčel na debatách prezidentských kandidátů, při oslavách 17. listopadu nebo ve zpravodajství České televize. Ve filmu vystupují moderátor Jakub Železný, právník Tomáš Sokol, ekonom Tomáš Sedláček, bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček, zpěvák Tomáš Klus a další včetně všech prezidentských kandidátů. Vedle hlavního hrdiny Tondy Blaníka, kterého ztvárnil Marek Daniel, se v rolích jeho asistentů objeví Halka Třešňáková (Lenka) a Michal Dalecký (Žížala). Tvůrci natočili různé varianty konce filmu, z nichž nejvhodnější vybrali po sobotním oznámení výsledků prezidentských voleb.

Příběh kandidatury Tondy Blaníka na prezidenta a jeho následné vypořádání se s neúspěchem podává satirický obraz české politické scény a humornou formou upozorňuje na vliv a bezzásadovost lobbistů. "Satiry je málo a politické satiry jako šafránu. Je to žánr, který je v dnešní době nutné podporovat a pěstovat, abychom se všichni nebrali příliš vážně," uvedla k filmu kreativní producentka České televize Helena Uldrichová. Některé scény vznikaly spontánně, například když Třešňáková v roli Lenky improvizovala a při setkání s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem ztropila hysterickou scénu.

Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl mají kapely J.A.R. a Mirai

Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl mají shodně po čtyřech skupiny J.A.R. a Mirai. Obě kapely uspěly v kategoriích album, skupina a skladba roku, J.A.R. přidali nominaci za videoklip Zhublas a Mirai jako objev roku. Tři nominace, z toho jednu za společný duet s Ewou Farnou, získal zpěvák David Stypka. Ceny Anděl se budou udělovat 20. března v pražském Foru Karlín. Žánroví Andělé se budou ve čtyřech kategoriích udělovat během hlavního ceremoniálu.

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou zastoupeni odborníci z hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

Archeologové z Brna budou první českou misí zkoumající Omán

První českou archeologickou koncesi pro badatelské práce na území Arabského poloostrova získali odborníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tým vedený Innou Mateiciucovou a Maximilianem Wildingem začne od podzimu působit v lokalitě se zaniklým jezerem v hornatém vnitrozemí severního Ománu. Věnovat se budou časovému období v rozmezí od 8. do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Odborníci budou zkoumat také takzvané trilithy, v řadách stojící kameny podél pobřeží Arábie, o nichž zatím není jasné, k čemu sloužily. Omán je známý především jako země legendárního mořeplavce Sindibáda ze sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. "Pro archeology je zemí zaslíbenou. Od starověku zemí putovaly karavany s vzácným kadidlem a po moři to bylo na tradičních plachetnicích Dhau do Indie, co by kamenem dohodil," uvedla Mateiciucová.

Jágr přiletěl do Česka, za Kladno by mohl nastoupit v sobotu

Hokejový útočník Jaromír Jágr přiletěl z Calgary do Česka a podpisem hráčské smlouvy stvrdil svůj přesun z NHL do prvoligového Kladna. V dresu Rytířů s největší pravděpodobností nastoupí poprvé v sobotním utkání proti Benátkám nad Jizerou. Sám Jágr ale varoval, že vzhledem k přetrvávajícím problémům s kolenem může hrát v prvních duelech třeba jen jedno či dvě střídání. "Jaromír už je v Česku a podepsal s Kladnem smlouvu. Transferkartu už má vyřízenou. Ještě ho čeká návštěva lékaře," řekl ČTK tiskový mluvčí Kladna Vít Heral. Úspěšná lékařská prohlídka je posledním bodem potřebným k tomu, aby Kladno mohlo před dnešním koncem přestupního termínu dokončit registraci hráče u Českého svazu ledního hokeje. Benátky nad Jizerou požádaly právě kvůli velkému zájmu o návrat kladenské legendy o přesunutí zápasu do Liberce. O Jágra je zájem i v extralize, kde by mohl naskočit v rámci takzvaných střídavých startů. K zájemcům patří i Plzeň, kde je majitelem, generálním manažerem a trenérem Jágrův bývalý spoluhráč a kamarád Martin Straka. Kladenský klub ale nechává veškeré komentáře, včetně toho, jestli by se teoreticky mohl v sezoně ještě vrátit do NHL, na samotném Jágrovi.

Hrající legendu trápily v sezoně problémy s třísly a kolenem. Za Calgary sehrál Jágr jen 22 zápasů, v nichž zaznamenal gól a šest asistencí. Za Flames nastoupil naposledy 31. prosince proti Chicagu. Kladenský odchovanec, který 15. února oslaví 46. narozeniny, přišel během svých potíží o naději dorovnat v této sezoně rekord legendárního Gordieho Howea v počtu odehraných zápasů v NHL. Jágr má na kontě 1733 utkání a patří mu třetí místo za Markem Messierem (1756) a Howem (1767).

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, zpočátku na většině území déšť nebo přeháňky, od severozápadu nad 500 m srážky sněhové. Během dne od severozápadu ubývání srážek. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.