Denní souhrn zpráv

Prezidentem byl opět zvolen Zeman, těší se na dalších 5 let

Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby. získal 51,36 procenta hlasů. Zeman poděkoval svým přátelům za pomoc a podporu před prezidentskými volbami. Nebýt vás, tak jsme nevyhráli, řekl v úvodu svého vítězného projevu. Poděkoval také pražským voličům, kteří mu dali hlas, a voličům z dalších krajů. Dodal, že se těší na pět let plného pracovního nasazení. Pracovat chce jako doposud, počítá například nadále i s cestami do krajů.

Zeman řekl, že ve druhém funkčním období by chtěl být pokornější, méně sebevědomý a vstřícnější vůči názorům jiných lidí. "I když si o některých z nich nebudu nadále myslet nic dobrého," uvedl. Bojovat by chtěl za to, aby občané mohli rozhodovat v obecném referendu, ale také přímo volit starosty či primátory. "Sportovat už nebudu," konstatoval politik, o jehož zdravotním stavu se v posledních měsících spekulovalo.

Zemanova první zahraniční cesta povede na Slovensko, což potvrdil v telefonátu se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Kiska mu blahopřál ke zvolení a vyjádřil přání, aby se vztahy obou sousedů nadále rozvíjely.

Drahoš pogratuloval Zemanovi, z veřejného života se nechystá odejít

Neúspěšný kandidát Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách a pogratuloval vítězi. Získal 48,63 procent hlasů. Bývalý předseda Akademie věd oznámil, že se bude dál pohybovat ve veřejném životě. "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl. Poznamenal, že je rád za obrovskou vlnu energie, která se vzedmula a která podle něj nemůže zmizet. "Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života," dodal.

Drahoš nevyloučil případnou kandidaturu na jiné politické funkce. Kampaň před prezidentskými volbami považuje za životní i politickou zkušenost, kterou by chtěl dále využít. Drahoše na pódium, kde vydal prohlášení po prohraných volbách, doprovodila manželka Eva a volební tým. Podpořili ho tam také neúspěšní kandidáti z prvního kola voleb Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš u Čechů v zahraničí

Prezidentem byl letos znovu zvolen Miloš Zeman. Podle konečných výsledků získal 51,36 procenta hlasů. Finále prezidentských voleb provázela rekordní účast. Hlasovat přišlo 66,6 procenta lidí. Zeman letos zvítězil v druhém kole nad svým soupeřem s nižším poměrem hlasů než před pěti lety. Zatímco v roce 2013 vyhrál nad Karlem Schwarzenbergem o víc než 476.000 hlasů, letos předstihl Drahoše o 152.184 hlasů.

Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš uspěl také u Čechů v zahraničí, tam jej volilo přes 90 procent voličů. Volební účast v zahraničí byla více než 80 procentní. Voliči odevzdali téměř 17 a půl tisíce hlasů. Drahoš zvítězil i ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43 procentům. Zemanova druhá inaugurace se podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře bude konat jako před pěti lety 8. března na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Zeman: Vítězství znamená, že má Babiš víc času na tvorbu vlády

Podle prezidenta Miloše Zemana jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" předsedu hnutí ANO Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády. Před volbami řekl, že v případě svého zvolení bude po Babišovi požadovat podpisy 101 poslanců, kteří kabinet podpoří, v případě prohry Babišovu vládu jmenuje bez splnění této podmínky.

"Protože jsem byl znovu zvolen, nevidím důvod, proč bych měl vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády," řekl Zeman na dotaz, zda jeho zvolení znamená, že nebude s jmenováním Babiše pro druhý pokus o sestavení vlády pospíchat.

Generální konzulát v Hongkongu byl evakuován, Češi volili na náhradní adrese

Na poslední dvě hodiny hlasování byla mimořádně přesunuta volební místnost v Hongkongu. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí. Český generální konzulát musel být evakuován, protože stavaři nedaleko něj našli nevybuchlou munici. Voliči tak své hlasy mohli odevzdat na náhradní adrese - v rezidenci generální konzulky.

Pět let církevních restitucí: stát předal majetek za desítky miliard

Stát už církvím vrátil v rámci restitucí skoro všechen požadovaný majetek. Zákon o narovnání platí pátý rok a za tu dobu církve dostaly nemovitosti, pozemky, lesy nebo umělecká díla za desítky miliard korun. Zbývá už dořešit jen pár nejasných nároků, které se dostaly k soudu.

Součástí vyrovnání státu s církvemi je i 59miliardová finanční kompenzace za majetek, který se nevydává. Vyplácení stát rozložil na 30 let, první splátku církve dostaly v roce 2013. Zároveň každoročně klesají státní příspěvky církvím na jejich činnost. Stát je plánuje vyplácet do roku 2030, potom se církve budou financovat samy.

Armáda vyslala chemiky do Iráku, budou cvičit irácké kolegy

Česká armáda vyslala do Iráku 12 vojenských chemiků. V zemi bojující proti islámským radikálům budou cvičit irácké kolegy. Skupina odletěla i s vybavením armádním speciálem v sobotu krátce před 07:00 z vojenského letiště ve Kbelích. V Iráku bude půl roku. Mandát na vyslání vojáků do Iráku schválila vláda a Parlament na podzim 2016. V Iráku již působí letecký poradní tým, česká armáda do země vyslala i zdravotnickou jednotku nebo vojenské policisty.

Dvanáct příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce bude od 1. února působit šest měsíců na základně Al-Taji severně od Bagdádu. Jejich úkolem bude poradní a výuková činnost při výcviku specialistů chemického vojska irácké armády v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Skanzenem Veselý Kopec prošly masopustní maškary ze Studnice, masopust se slaví i na jiných místech

Areálem skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku prošel masopustní průvod obyvatel ze Studnice u Hlinska. Masopustní obchůzka maškar putovala areálem již pošestadvacáté. "Za dopoledne se na obchůzku přijelo podívat kolem 1000 návštěvníků," řekla ČTK vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Masopustní průvody masek z Hlinecka jsou od roku 2010 zapsány na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Masopust se chystají oslavit nebo už oslavili na mnoha dalších místech. Například v hlavním městě vyrazil průvod masek od střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr, na akci nechyběly ani scénky a hudba. Tradiční masopustní veselí představí o příštím víkendu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Také tady připomenou organizátoři tradiční zvyky a návštěvníci budou ochutnávat zabijačku a soutěžit o nejlepší klobásku nebo tlačenku.

Po teplém začátku roku by se v únoru mělo ochladit

Období od 29. ledna do 25. února bude podle internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu teplotně průměrné. Po teplém lednu se teploty v Česku dostanou na úroveň dlouhodobých průměrů. Nejteplejší bude podle meteorologů první týden, v dalších by pak měly teploty klesat a pohybovat se v noci pod a přes den těsně nad bodem mrazu. Z hlediska srážek bude období od 29. ledna do 25. února podle předpokladů převážně průměrné, slabě nadprůměrný bude příští týden.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, od severozápadu ojediněle, na horách místy, slabý déšť. Na severu a severovýchodě v polohách nad 900 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 5 až 9 °C.