Denní souhrn zpráv
Poslanecká sněmovna obnovila činnost, noví poslanci složili slib
Poslanecká sněmovna obnovila zhruba po měsíci činnost na ustavující schůzi, kterou zahájila státní hymna. Nově zvolení poslanci nejprve složili slib. Jako první tak učinil bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který podle zákona schůzi svolal a bude ji až do zvolení nového předsedy řídit. Následoval slib Vojtěcha Filipa (KSČM) jako nejstaršího znovu zvoleného někdejšího místopředsedy dolní komory. Filip následně vyvolával ke složení slibu další poslance podle abecedního pořadí. Plénum sledovalo tento zhruba 40minutový ceremoniál vestoje.
Prvním sněmovním orgánem se stala tradičně volební komise, která bude organizovat veškeré volby v dolní komoře včetně výběru jejího vedení. Má 19 členů, zastoupeno v ní tak je všech devět sněmovních stran.
Zeman odletěl na státní návštěvu Ruska
Na pětidenní státní návštěvu Ruska v pondělí odletěl prezident Miloš Zeman. Na jedné z jeho posledních zahraničních cest před lednovými prezidentskými volbami ho doprovází početná skupina českých podnikatelů, kteří budou na seminářích v Moskvě a uralském Jekatěrinburgu diskutovat o rozšíření kontaktů s ruskými firmami. S prezidentem do Ruska odcestoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, členy delegace jsou také kancléř Vratislav Mynář, ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák i šéf hradních poradců Martin Nejedlý, jehož dřívější kontakty s ruským podnikatelským prostředím kritizují prezidentovi odpůrci. Zemana na cestě doprovází manželka Ivana.
Program státní návštěvy je bohatý, Zemana kromě rozhovorů s Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem a podnikatelských seminářů čeká otevření výstavy pokladů Pražského hradu v moskevském Státním historickém muzeu, pietní ceremoniál u památníku československých legionářů v Jekatěrinburgu, prohlídka uralského závodu na kompletaci českých letadel, převzetí čestného doktorátu nebo udělení státních vyznamenání veteránům druhé světové války. V plánu cesty je rovněž schůzka s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. Zpět do Prahy se česká delegace vrátí v pátek.
Další schůzky plánuje ANO, až představí menšinovou vládu Zemanovi
Hnutí ANO chce oslovit sněmovní strany s programovým prohlášením své menšinové vlády potom, co záměr představí prezidentovi Miloši Zemanovi. Předseda hnutí Andrej Babiš před ustavující schůzí Sněmovny zopakoval, že vítěz voleb nedostal šanci na sestavení většiny, protože ostatní strany spolupráci striktně odmítly.
Celkem ANO uspořádalo od voleb 21 bilaterálních jednání. O sestavování menšinové vlády Babiš řekl, že míří do finále. Blíže ale její složení nechtěl komentovat. V neděli na sociálních sítích uvedl, že má jasný názor na obsazení ministerstva vnitra a školství. "Kultura a zdravotnictví jsou už obsazené taky, ještě přemýšlím o průmyslu a zemědělství, jinak už to mám komplet," napsal Babiš.
Babiš nečeká, že by vývoj v Německu ovlivnil českou ekonomiku
Německo po krachu koaličních jednání mezi konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelenými směřuje k menšinové vládě nebo k předčasným volbám. Je o tom přesvědčen předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého prezident Miloš Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády. Dopady na českou ekonomiku kvůli situaci v Německu Babiš nečeká.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje to, že se německou vládu nedaří sestavit, za špatnou zprávu, stabilní kabinet Německa je podle něj důležitý nejen pro jeho sousedy. TOP 09 a ODS vidí rozdíl mezi tím, jakým způsobem se povolební vyjednávání vedla v Německu a jak v Česku.
Ošťádal a univerzita neuspěli se stížností v profesorské kauze
Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který nejmenoval Ošťádala profesorem. Stížnost směřovala konkrétně proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a předcházejícímu verdiktu Městského soudu v Praze, který žalobu na nečinnost zamítl.
Podpis prezidenta se dříve považoval za samozřejmý, spíše formální krok. Zeman však měl k Ošťádalovi výhrady kvůli jeho údajným někdejším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností a profesorem jej nejmenoval. Podle verdiktu správních soudů prezident nezůstal v profesorské záležitosti nečinný, protože svůj záměr nejmenovat Ošťádala vyjádřil v dopisu tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové. Městský soud i Nejvyšší správní soud pokládaly dopis z ledna 2016 za formu rozhodnutí a jasně vyjádřený projev vůle.
Firmy by měly v Rusku uzavřít kontrakty za 20 mld. Kč
Během podnikatelské mise, která do Ruska doprovodí prezidenta Miloše Zemana, by měly české firmy podepsat 13 kontraktů v hodnotě přes 20 miliard korun. Jsou mezi nimi Brisk či Pragoimex. V tiskové zprávě to uvedly Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy.
Export českých firem do Ruska letos meziročně stoupl od ledna do srpna o 14 procent na 54 miliard korun. Po letech propadů tak vývoz nabral růstový trend. Na celkovém českém exportu se ale Rusko podílí jen 1,9 procenta, naopak letos dál roste podíl EU a hlavně Německa, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Česko-ruské obchodně ekonomické vztahy negativně poznamenalo uvalení embarga v roce 2014 ze strany USA a EU vůči Rusku. Sankce se odrazily na prudkém poklesu českého exportu do země. ČR nyní do Ruska nejvíce vyváží silniční vozidla, především automobily Škoda.
Zemřela wimbledonská vítězka Jana Novotná
Ve věku 49 let v neděli zemřela tenistka Jana Novotná. Wimbledonská vítězka z roku 1998 podlehla rakovině. O úmrtí bývalé světové dvojky ve dvouhře a jedničky čtyřhry ČTK informovali zástupci rodiny. Brněnská rodačka Novotná vyhrála na okruhu WTA 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře.
V roce 1988 slavila triumf ve Fed Cupu. Vedle jednoho grandslamového vavřínu z dvouhry získala dalších dvanáct ve čtyřhře a čtyři ve smíšené čtyřhře. Byla bronzovou olympijskou medailistkou z dvouhry v Atlantě 1996, kde přidala stříbro ve čtyřhře s Helenou Sukovou, s kterou byly druhé i v Soulu 1988. Kariéru jedna z posledních hráček vyznávajících útočný styl servis - volej s výtečným čopem ukončila v roce 1999. O šest let později byla uvedena do tenisové Síně slávy. Dlouho žila na Floridě, odkud se před sedmi lety vrátila do Brna.
Soud zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu,chybí důkazy
Krajský soud v Hradci Králové pro nedostatek důkazů zprostil Lukáše Nečesaného, který byl obžalován z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že to byl Nečesaný, kdo v únoru 2013 kadeřnici napadl. Soud se zabýval kauzou už počtvrté.
Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 těsně před koncem pracovní doby. Kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a více než 10.000 korun z tržby a z peněženky, uváděla obžaloba. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.
ČSÚ: Internet přes mobil už využívá polovina dospělých Čechů
Podíl uživatelů internetu v mobilu letos vzrostl o devět procentních bodů na 50 procent Čechů starších 16 let. Před pěti lety se na internet přes mobil připojovalo jen 13 procent lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu zveřejněných na tiskové konferenci.
Nejvíce využívají internet v mobilech mladí mezi 16 a 24 lety, kde je 87 procent uživatelů. Mezi 25 a 34 lety mají internet v mobilu čtyři z pěti lidí. Naopak mezi lidmi staršími 65 let je jen šest procent uživatelů. Celkově v Česku nevyužívá internet 17 procent lidí a to většinou kvůli tomu, že internet nepotřebuje nebo vyloženě nechce. Přístup k internetu má celkem 77 procent tuzemských domácností.
Praha si připomene 25 let od zápisu na seznam UNESCO
Praha si připomene 25 let od zápisu historického centra na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO mezinárodní konferencí Praha světová 2017. Bude se zabývat otázkami, které jsou spojené s životem v památkově chráněných územích i směřováním organizace UNESCO. Konference se uskuteční od 6. do 7. prosince v Nové budově Národního muzea.
"Já bych byl rád, aby to, že Praha je na tomto významném seznamu, nebylo bráno jako automatické. Jak těžké je na seznam se dostat, tak jednoduché naopak je z něj se dostat," řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). V posledních letech se historické centrum města vylidňuje. "Je třeba se ptát, jestli vylidňování centra má nějakou spojitost třeba s UNESCO," uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. Nastínil tak téma, kterým by se konference měla mimo jiné zabývat - co Praze dává a bere skutečnost, že je historické centrum města zapsáno na seznamu. Při rozvoji města se mnohdy objevuje konflikt mezi ochranou starého a budováním nového, dodal Boháč.
Chinaski od ledna změní sestavu, kapelu opouštějí čtyři členové
Kapela Chinaski od ledna změní sestavu, opouštějí ji čtyři členové, zůstávají zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský. Skupina v dosavadním složení dohraje domluvené letošní akce. Oznámili to Malátný a Táborský na facebookové stránce kapely, na informaci upozornil server Blesk.cz.
Zpěvák a kytarista Malátný je od roku 2008 po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana jediným zakládajícím členem Chinaski. Kapelu založili v roce 1987 pod názvem Starý hrady. Vystřídalo se v ní mnoho hudebníků. Táborský se stal sólovým kytaristou v roce 1996, před ním na kytaru v Chinaski hrál mimo jiné Robert Jína. Členem kapely v jejích začátcích byl i zpěvák a saxofonista Petr Rajchert a muzikanti se často střídali na postu baskytaristy, kde před Ondřejem Škochem působili Jiří Seydler, Adam Stivín a Marcela Chmelířová.
Počasí v úterý
Převážně zataženo, občas déšť. Na severní a východní Moravě a ve Slezsku zpočátku nad 400 m sněžení, postupně se bude hranice sněžení zvyšovat. Nejvyšší teploty 5 až 9 °C. Na horách napadne do pondělní půlnoci až 20 cm sněhu, mohou se tvořit sněhové jazyky. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku hrozí v noci a ráno náledí.