Denní souhrn zpráv

Zeman čeká, že Hamáček bude kandidátem na místopředsedu Sněmovny

Prezident Miloš Zeman očekává, že bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se bude ucházet o funkci místopředsedy dolní komory. Po schůzce s prezidentem v Lánech to řekl úřadující předseda sociálních demokratů Milan Chovanec. Prezident se zajímal také o situaci v sociální demokracii po neúspěchu v parlamentních volbách. Žádná doporučení ohledně výběru nového vedení strany ani kritika podle Chovance nezazněly.

Hned v úvodu tiskové konference Chovanec hovořil také o zdravotním stavu prezidenta. Ujišťoval, že Zeman je v dobré kondici a velmi se zajímá o aktuální politické dění v České republice. "Určitě jsem neviděl nemocného muže," řekl Chovanec. Rovněž Hamáček dodal, že prezident byl v dobré kondici.

Babiš chce, aby církve spadaly pod ministerstvo financí

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce, aby cestovní ruch spadal do působnosti ministerstva kultury. Záležitosti církví chce zařadit pod ministerstvo financí, napsal server iDNES.cz. Babiš o problematice kultury jednal s představiteli některých veřejných kulturních institucí a předseda České filharmonie David Mareček ČTK potvrdil, že mluvili o větší provázanosti cestovního ruchu a kultury. Naopak se podle něj na schůzce nemluvilo o osobě nového ministra kultury.

Babiš se v Průhonicích sešel s Marečkem, s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem, s ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem a s ředitelem Národního divadla Janem Burianem. "Mezi priority patřilo, aby kultura byla více propojená s cestovním ruchem, aby byla dobře financovaná," přiblížil Mareček obsah dvouhodinového jednání. Zástupci kulturních institucí na schůzce také prosazovali, aby ze státního rozpočtu šlo na kulturu jedno procento HDP, o které ministerstvo dlouhodobě usiluje.

Návrh, ať má opozice všechny výbory, je podle lidovců neadekvátní

Lidovci považují návrh Pirátů na to, aby opozice získala vedení všech výborů ve Sněmovně, za neadekvátní. Podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude rozdělení výborů záležet na slušnosti budoucí vládní koalice, zatím ale není jasné, kdo ji bude tvořit. Piráti o víkendu navrhli, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO všechny sněmovní výbory s výjimkou organizačního vedli zástupci ostatních stran. ANO návrh kritizovalo.

Piráty kvůli jejich rozhodnutí kritizovala o víkendu i ODS, která na předsedu Sněmovny navrhuje svého předsedu Petra Fialu. Podle občanských demokratů nahrává postoj Pirátů "mocenskému paktu" Zemana a předsedy ANO Andreje Babiše, protože díky svému předsedovi Sněmovny bude mít ANO všechny tři pokusy o sestavení vlády.

ČEZ žádá o posouzení dostavby Dukovan na životní prostředí

Energetická společnost ČEZ žádá o posouzení vlivu plánovaných nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Ministerstvu životního prostředí předala dokumentaci pro takzvaný proces EIA. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O financování projektu přitom stále není jasno.

Státní energetická koncepce počítá s výstavbou jednoho až dvou jaderných bloků v každé lokalitě, tedy v Dukovanech a Temelíně. "Proto všechny administrativní podklady i EIA připravujeme na tuto variantu, tedy jednoho až dvou bloků. To ale nesouvisí se samotným rozhodováním o stavbě bloků a jejich počtu, které je daleko před námi. Je to jen nutný podklad pro budoucí rozhodování," uvedl dnes Kříž. Ředitel divize Jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek v červnu ČTK řekl, že v případě rozhodnutí bude nový tuzemský jaderný blok postaven v Dukovanech. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR brzdí nejasnost o způsobu financování projektu.

Na mýtném se v říjnu vybralo rekordních 960 milionů korun

Na mýtném se v říjnu od kamionů a autobusů vybralo rekordních 960 milionů korun. Ve srovnání s loňským rokem to je nárůst o 11,5 procenta. Vyplývá to ze statistik provozovatele elektronického mýta, společnosti Kapsch. Za nárůstem stojí pokračující hospodářská konjunktura v Česku i v celém regionu a skutečnost, že státní svátek, 28. říjen, letos připadl na víkend.

Rekordní by podle generálního ředitele Kapsche Karla Feixe měl být i celý letošní rok. Na mýtném by se mohlo podle odhadů vybrat 10,4 miliardy korun. Desetimiliardovou hranici výběr mýta loni nepřekročil jen těsně, vybralo se 9,89 miliardy korun.

Kontrola: MPSV mělo loni v účetnictví chyby za 8,4 miliardy Kč

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mělo v účetnictví za loňský rok chyby za 8,4 miliardy korun, uvedl v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle kontrolorů vedlo ministerstvo v roce 2016 neprůkazné účetnictví a neprovedlo řádnou inventarizaci svých účtů. Podle náměstka ministerstva práce Martina Kučery se žádné peníze neztratily a jedná se o nedostatky u účetních operací. Resort se odvolal, NKÚ jeho námitky ale zamítl, uvedl náměstek.

Povinného předškolního vzdělávání se neúčastní tři procenta dětí

Do posledního ročníku mateřských školek letos nastoupilo asi 97 procent pětiletých dětí, pro které je od září povinný. Z celkového počtu 110.000 pětiletých se jich tak povinného předškolního vzdělávání účastní asi 106.500. Zhruba 3400 dětí rodiče do školek nepřihlásili. Mezi nimi jsou i děti, které bydlí v zahraničí a povinnost předškolního vzdělávání se na ně nevztahuje. Na webu o tom informovalo ministerstvo školství.

Povinný poslední rok školky zavedla od letoška novela školského zákona, kterou loni v květnu po vetu prezidenta Miloše Zemana schválili poslanci. Týká se všech pětiletých předškoláků a dětí, které mají odklad školní docházky. S odkladem mohou chodit i do nultých ročníků základní školy. Podle současného vedení ministerstva je povinná předškolní docházka důležitá k rozvoji dětí a zvyšuje šance na úspěch dítěte ve škole. Má ale i řadu odpůrců, podle kterých tím stát jen zatěžuje školky i rodiče zbytečnou administrativou.

Ve sbírce se nakonec vybralo 412 tun potravin, o 95 víc než loni

Lidé darovali v sobotním pátém ročníku Národní potravinové sbírky rekordních 412 tun potravin a drogistického zboží, meziročně o 95 tun více. Organizátoři z Byznysu pro společnost v tiskové zprávě zpřesnili údaje, v sobotu hovořili o 387 tunách. Zatím však jde stále o předběžné výpočty, které budou ještě ověřeny. Celkem tak sbírka vynesla 926.000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, nebo v azylových domech. Meziročně nejvíce přibylo darovaného zboží v kraji Vysočina, kde se vybralo 17,7 tuny, což je o 108 procent meziročně více.

Do akce se zapojilo 750 prodejen, což je o zhruba 90 více než loni. Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například konzervy, sterilovanou zeleninu, luštěniny, těstoviny, rýži, instantní polévky a dětské výživy a drobné cukrovinky. Na základě výzvy organizátorů věnovali i masové a rybí konzervy a další výživově kvalitní potraviny. Z drogistického zboží to pak byly dětské pleny, hygienické vložky či sprchové gely.

Začíná Týden podnikání

V řadě českých měst dnes začíná Týden podnikání. V rámci celotýdenní akce zaměřené na podporu podnikání v Praze vystoupí i dvacetiletý vizionář Chris Kelsey, který staví v Dubaji první mrakodrap na světě vytištěný na 3D tiskárně. Kelsey bude jedním z hlavních řečníků na středeční konferenci ve Slovanském domě.

Oceněné výzkumy středoškoláků mají úroveň doktorských prací

Až na úroveň doktorských prací dosahují některé výzkumy středoškoláků oceněné Českou hlavičkou. Letošní laureáti se zaměřili třeba na nebezpečné kvasinky, neprobádané proteiny, ale také na dějiny židovského školství. Ocenění Česká hlavička má zabránit tomu, aby česká věda přicházela o talenty. "Nemůžeme si to dovolit - zase tolik jich nemáme," řekl novinářům za pořadatele Václav Marek.

Mnozí dřívější laureáti už profesionálně působí ve výzkumu, řadu angažovaly velké firmy. K úspěšným laureátkám patří třeba Hana Sedláčková. Obdržela prestižní ocenění přezdívané Nobelova cena pro mladé, a to za zkoumání bílkoviny RECQ4, jejíž mutace způsobuje dědičné onemocnění Rothmund-Thomsonův syndrom. Další laureátka Karina Movsesjan v září získala jednu ze tří prvních cen Evropské unie pro mladé vědce za letošní rok.

Pamětní deska na Klárově připomíná Čechoslováky bojující v RAF

Pamětní deska, která byla dnes odhalena na pražském Klárově, připomíná více než 2500 Čechoslováků, kteří během druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu (Royal Air Force, RAF). Doplnila bronzový památník v podobě okřídleného lva, který byl na Klárově umístěn v roce 2014. Slavnostního odhalení se zúčastnili váleční veteráni bojující v řadách RAF, zástupci armády, britského velvyslanectví i čeští poslanci. Nad Klárovem také přeletěly dva stíhací letouny Gripen z čáslavské základny.

Nová pamětní deska umístěná u podstavce památníku připomíná všech 2507 československých vojáků, kteří se během druhé světové války zapojili jako piloti i jako letecký personál do služby v RAF. Jsou na ní uvedeny i hodnosti veteránů, které dosáhli v RAF, a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Průzkum: Velké kulturní akce přivádějí do regionů turisty

Čtyři velké akce Colours of Ostrava, Velká pardubická, mostecký Czech Truck Prix a pražský Bohemia Jazz Fest přinesly do regionů 282 milionů korun. Téměř 109 milionů korun utratili domácí hosté a 173 milionů korun zahraniční. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism.

Podobné akce pomáhají zejména regionům, které jinak nejsou mezi turisty tolik populární. V případě hudebního festivalu Colours of Ostrava byla akce hlavním důvodem pobytu v regionu pro 83 procent zahraničních i českých návštěvníků. Podobně je tomu u Velké pardubické. I na pražský Bohemia Jazz Fest přišlo během dvou dnů 47.000 návštěvníků z Česka i ze zahraničí a v Praze utratili přibližně 110 milionů korun. Z toho většinu, asi 108 milionů korun, utratili zahraniční turisté. Nicméně 84 procent cizinců v průzkumu uvedlo, že by do Prahy přijelo, i kdyby se akce nekonala.

Zemřel legendární plochodrážník Kasper, vítěz Zlaté přilby 1963

V 85 letech zemřela v neděli jedna z legend české ploché dráhy Antonín Kasper, vítěz Zlaté přilby a mnohonásobný mistr Československa. O jeho úmrtí informoval web Zlaté přilby. Nejstarší plochodrážní závod světa ovládl Kasper v roce 1963, kdy se naposledy jelo na travnaté dráze dostihového závodiště v Pardubicích. Ve stejném roce získal stříbrnou medaili v mistrovství světa družstev.

Ve Zlaté přilbě rovněž vybojoval jedno druhé (1964) a dvě třetí místa (1965 a 1967). Jako jeden z mála tuzemských jezdců se probojoval do světového finále jednotlivců a byl prvním československým závodníkem, který startoval v britské profesionální lize. V letech 1968 až 1970 jezdil za Coventry a West Ham. Po skončení aktivní kariéry se stal trenérem a vedl i reprezentaci.

V noci a v úterý ráno pokryje horské oblasti opět náledí

Silnice a chodníky budou v pondělí v noci a v úterý ráno v horských oblastech opět namrzat. Náledí pokryje místa položená nad 500 metry. Sněžit bude dnes v Beskydech, kde do večera může napadnout až deset centimetrů nového sněhu. Sněhové přeháňky se očekávají i v Jeseníkách. Vyplývá to z aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Namrzat by měly v noci vozovky v Karlovarském kraji a některých okresech Plzeňského, Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Výstraha platí od pondělních 22:00 do úterních 9:00.

Počasí v úterý

Polojasno až oblačno, na Moravě a ve Slezsku ojediněle slabé přeháňky, nad 400 m sněhové. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C.