Denní souhrn zpráv

Nová Sněmovna se poprvé sejde 20. listopadu

Zasedání nové Sněmovny svolal prezident Miloš Zeman na pondělí 20. listopadu. Informoval o tom mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Prezident v souladu se svým dřívějším prohlášením využil maximální třicetidenní lhůtu, kterou mu ústava na svolání zasedání dává. Poté, co se sejde Sněmovna, musí vláda podle ústavy podat demisi.

Běží lhůta, kdy mohou lidé zpochybnit výsledky voleb

Od této středy mohou lidé zpochybnit průběh a výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Stížnosti by Nejvyššímu správnímu soudu měli poslat do pátku 3. listopadu. Zatím se neobjevily informace o tom, že by například některá z neúspěšných stran chtěla letošní volby poslanců napadnout.

ANO občanským demokratům post předsedy Sněmovny nepřenechá

Hnutí ANO nechce ODS přenechat post předsedy Sněmovny. V úterý večer to po společném jednání řekli zástupci hnutí. ANO na tuto funkci navrhuje dosavadního místopředsedu komory Radka Vondráčka. O případné vládní spolupráci zástupci obou uskupení vůbec nejednali. Výkonná rada ODS krátce před schůzkou potvrdila, že občanští demokraté nebudou vyjednávat s ANO o koalici ani o podpoře menšinové vládě hnutí.

SPD navrhla Okamuru na místopředsedu Sněmovny

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhlo šéfa hnutí Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na předsedu poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu. Okamura to řekl ve středu v České televizi. Klub bude mít první schůzku ve čtvrtek odpoledne. SPD ve volbách skončilo třetí se ziskem skoro 11 procent hlasů za vítězným hnutím ANO a ODS.

TOP 09 s hnutím ANO spolupracovat nebude

TOP 09 podle svého odstupujícího předsedy Miroslava Kalouska znovu ujistila zástupce hnutí ANO o tom, že s ním do vlády nepůjde. Odmítla také návrhy na zkrácení řečnické doby ve Sněmovně, ochotna je jednat o omezení přestávek poslaneckých klubů. TOP 09 ani nepodpoří kandidáta ANO do vedení dolní komory, řekl Kalousek po zhruba dvacetiminutové schůzce se zástupci hnutí Andreje Babiše.

MfD: Okamura v majetkovém přiznání zamlčel transakce za 15 milionů

Předseda a poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura v majetkovém přiznání za loňský rok neuvedl finanční transakce v hodnotě zhruba 15 milionů korun. Napsala to středeční Mladá fronta DNES (MfD). V dokumentu neuvedl prodej bytu na pražských Vinohradech za deset milionů korun ani bankovní úvěr až do výše pěti milionů korun. Všichni poslanci přitom mají ze zákona povinnost přiznávat veškeré příjmy i závazky. Okamura odmítá, že by něco úmyslně zamlčel. Přiznání mu prý vyplňuje účetní.

Fiala: Kubera nebude kandidovat na prezidenta

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera nebude kandidovat v blížících se prezidentských volbách, i když pro svou kandidaturu sehnal od kolegů v Senátu dost podpisů Podle předsedy ODS Petra Fialy s Kuberovou kandidaturou nesouhlasila jeho rodina. Občanští demokraté zatím neoznámili, jak k volbě přistoupí. Hranici 50 tisíc občanských podpisů pro kandidaturu v prezidentských volbách už překročili současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Senátorské podpisy sehnal vedle Kubery bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Díky 22 poslaneckým podpisům se bude o Hrad ucházet také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek.

Vysílací rada odložila stížnost Pirátů

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odložila stížnost Pirátské strany na obsazení předvolební debaty lídrů politických stran na TV Nova. Stížnost totiž přišla ještě před uskutečněním debaty a rada se zabývá pouze již odvysílaným obsahem. Uvedl to předseda RRTV Ivan Krejčí.

Praha nemusí doplácet miliony za opencard

Město Praha nemusí zaplatit 42,7 milionu korun a úroky za neoprávněné užívání licencí ke kartě opencard. Rozhodl o tom pražský městský soud, který zamítl žalobu firmy Castlebar Invest na vydání bezdůvodného obohacení. Rozsudek není pravomocný, Castlebar se proti verdiktu odvolá. Tvrdí, že Praha neoprávněně čerpala licence, když využívala software nad původně stanovený počet karet. Kvůli prosazení opencard byl za porušení povinnosti při správě cizího majetku odsouzen bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček.

Pokračuje soud v kauze Davida Ratha

Krajský soud v Praze ve středu po dvanácti hodinách přerušil projev bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) v jeho korupční kauze. Rath v pondělí podal námitku kvůli podjatosti předsedy trestního senátu Roberta Pacovského. Své důvody, proč námitku podal, vysvětloval Rath i v úterý, celkem 11 hodin. Soud ho upozornil, že jeho proslov má náznaky obstrukce.

Výroba aut do září stoupla o čtyři procenta

Výroba osobních aut v Česku přesáhla za tři čtvrtletí milionovou hranici, když vzrostla meziročně o čtyři procenta na 1,059 milionu vozů. Export se zvýšil téměř o čtyři procenta na 971.262 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Škoda Auto zvýšila od ledna do září produkci o 13 procent na 639.529 vozů, kolínská TPCA zaznamenala pokles výroby minivozů o 17 procent na 146.160 aut a v Hyundai klesla produkce o 0,7 procenta na 267.800 automobilů. Podle sdružení český automobilový průmysl letos spěje k novému rekordu. Tuzemské továrny vyrobí okolo 1,4 milionu motorových vozidel, loni z továrních linek sjelo 1,344 milionu aut.

Průměrná cena nových bytů v Praze vzrostla o pětinu

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci září meziročně vzrostla o 19,6 procenta na 83.150 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem prvního pololetí se zvýšila téměř o desetinu. Počet prodaných bytů za prvních devět měsíců meziročně klesl o 16 procent na 4050. Vyplývá to ze společných statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Ceny nových bytů v Praze se začaly prudce zvyšovat zhruba před dvěma lety. Od té doby jsou byty dražší o 43 procent.

V sokolovské chemičce vybuchl zásobník akrylátu

V sokolovské chemičce Momentive vybuchl prázdný zásobník na metylakrylát. Explodovaly v něm zbytkové výpary. Zraněn nikdo nebyl. Hasiči mají událost pod kontrolou, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Zdůrazil, že nehrozí únik nebezpečných látek do okolí. Nebyla ani přijata žádná bezpečnostní opatření.

Britský princ na návštěvě Prahy ocenil mladé lídry

Téměř stovka mladých lidí z celého světa se v Praze účastní setkání absolventů vzdělávacího programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Během pětidenní akce nazvané International Gold Event, která začala tuto středu, se budou delegáti věnovat společensky odpovědným projektům. Akce se účastní také princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II. Program pomáhá mladým lidem především rozvíjet vlastní schopnosti. Byl založen v roce 1956 manželem britské královny princem Filipem a v Česku působí od roku 1994. V současné době je do něj zapojeno přes 170 škol, dětských domovů a dalších institucí, které pracují s dětmi, a má více než 2000 účastníků.

V Jihlavě začal festival filmových dokumentů

V úterý v Jihlavě začal 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Cenu časopisu Respekt za nejlepší televizní, video nebo on-line reportáž uplynulého roku získal Janek Rubeš za reportáž Ruličkáři, která se zabývá podvody před směnárnami. Návštěvníci během festivalu zhlédnou 342 filmů, z nichž 70 bude uvedeno ve světové, 22 v mezinárodní a 12 v evropské premiéře. Filmy se budou promítat na osmi místech, kromě Jihlavy také v Třešti. Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

Harvey Keitel bude účinkovat v Marhoulově filmu

Slavný americký herec Harvey Keitel ztvární roli katolického kněze v připravovaném snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Ve filmu podle světového bestselleru Jerzyho Kosińského se objeví mimo jiné po boku švédského herce Stellana Skarsgårda. Herec nyní dokončil natáčení nového filmu Martina Scorseseho a na deset dnů přicestuje do Česka. Natáčet tu bude pět dnů v listopadu, a to v okolí Českého Krumlova a na Sušicku. Film vypráví příběh židovského chlapce, který se za druhé světové války sám na venkově ve východní Evropě musí vypořádat s krutostí okolního světa. Premiéru bude mít v roce 2019.

V katedrále se zkoušel zvuk píšťal do nových varhan

V úterý večer proběhla v katedrále sv. Víta akustická zkouška několika píšťal, které mají být součástí nových varhan. Do Prahy je přivezl stavitel varhan Gerhard Grenzing. Během zkoušky zjišťoval optimální rozmístění píšťal na kruchtě kvůli co nejlepšímu zvuku a také statice. Varhany budou vážit 22 tun a v současném stavu by je kruchta neunesla. Kvůli svým rozměrům varhany zakryjí z pohledu zevnitř vitrážové okno v čele katedrály. Příští rok se v Grenzingově dílně vyrobí 5000 píšťal. Na jaře roku 2019 by se měly v katedrále skládat a na podzim by měly poprvé rozeznít. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a na kontě Nadačního fondu Svatovítské varhany je k dnešku 34,5 milionu.

Pod "Stalinem" vznikne výstava totalit 20. století

O zřízení muzea totality v Praze usiluje společnost Post Bellum, která dokumentuje české dějiny před rokem 1989. Na vypjaté příběhy z 20. století chce upozornit výstavou v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné. Výstava začne příští rok v říjnu a bude stát kolem 10 milionů korun. Uvedl to ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. Expozice představí například drama legionářů na Sibiři, poválečné vyhnání Němců nebo 50. léta. Budou k tomu využity materiály z archivů České televize, Českého rozhlasu i výpovědi pamětníků shromážděné v projektu Paměť národa.

V Praze vystoupila šansoniérka Mathieu

Francouzská šansoniérka Mireille Mathieu si v úterý večer svým vystoupením podmanila publikum ve vyprodaném Kongresovém centru. Jednasedmdesátiletá Mathieu v Praze zazpívala popáté. Poprvé zde vystoupila v roce 1967 na počátku své kariéry. Jedna z největších šansonových legend historie světové hudby pro velký zájem přidala další vystoupení ve středu. Během nynějšího koncertu měla několikrát ovace ve stoje.

Provoz lanovky na Sněžku se omezí

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku bude od 30. října do 8. prosince s výjimkou víkendů a státního svátku 17. listopadu mimo provoz. Důvodem je pravidelná podzimní údržba lanovky. Provoz v horním úseku Růžová hora - Sněžka byl v končící sezoně častěji než v minulých letech omezen kvůli silnému větru. Uvedl to náčelník lanovky Jiří Martinec.

Sport

Barbora Strýcová si stejně jako loni zahraje turnaj Elite Trophy v čínském Ču-chaji pro dvanáct nejlepších tenistek sezony, které se nekvalifikovaly na Turnaj mistryň do Singapuru. Minulý rok Strýcová v Ču-chaji vypadla ve skupině po porážce s Petrou Kvitovou, jež celý turnaj ovládla.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Teploty vystoupí na 15 až 19 stupňů C.