Denní souhrn zpráv

Kalousek skončí v čele TOP 09, Babiš dostane pověření za týden

Třetí den po skončení sněmovních voleb pokračují vyjednávání o nové podobě dolní komory, které vede hnutí ANO s ostatními stranami, ještě před nimi se však sešly poslanecké kluby a vedení několika subjektů. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že v listopadu na sněmu nebude obhajovat funkci předsedy strany. Chce tak odstranit jednu z možných překážek spolupráce stran ve střední a pravé části politického spektra.

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím mluvčího uvedl, že předsedu ANO Andreje Babiše pověří jednáním o sestavení vlády příští úterý. Zasedání nové Sněmovny svolal Zeman na pondělí 20. listopadu.

Babiš: Hnutí ANO nepostaví kandidáta do prezidentské volby

Hnutí ANO nepostaví vlastního kandidáta do prezidentské volby. Novinářům to řekl předseda Andrej Babiš. Prezidentská volba podle něho zatím není pro ANO téma, po parlamentních volbách řeší novou Sněmovnu. "Nasazení někoho už je v podstatě úplný nesmysl. Já si nemyslím, že někdo bude volit pana prezidenta podle toho, co bude říkat nějaký Babiš," uvedl předseda ANO.

Téma prezident podle něho není vůbec na stole. Pokud by byl někdo z ANO chtěl být prezidentem, musel by to podle Babiše "brutálně odmakat v terénu". "Jako já jsem odmakal kampaň," podotkl. Na jaře Babiš nasazení kandidáta ANO do prezidentské volby nevylučoval. Uvedl tehdy, že přístup k volbě hlavy státu bude řešit po sněmovních volbách.

Zájem EMH o těžbu lithia v ČR trvá, chce jednat s novou vládou

Zájem australské společnosti European Metals Holdings (EMH) o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách nadále trvá. Firma chce o projektu jednat s novou vládou. Na briefingu v Praze to řekl generální ředitel EMH Keith Coughlan. Společnost podle něj plánuje dostát závazkům z memoranda, které s firmou začátkem října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). EMH už jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí. Připravuje se také jednání se státním podnikem Diamo.

Možná těžba lithia v Česku se stala jedním z největších témat předvolební kampaně. Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Tvrdili, že ANO se jen snaží zakrýt Babišovy kauzy. Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě EMH. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy.

Ředitel ČRo odmítá Okamurovu úvahu o zestátnění veřejných médií

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) ohrožuje principy demokracie. Uvedl to generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na pondělní rozhovor šéfa SPD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vedle úvah o zestátnění v něm Okamura kritizoval hospodaření veřejnoprávních médií. K prohlášení ČRo se připojila i Česká televize. Politiky vyzývá, aby bránili principy demokracie a nezávislost médií. S Okamurovými výroky nesouhlasí ani představitelé předních politických stran v Česku včetně vedení hnutí ANO.

"Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením," řekl Okamura. Podle něj je hospodaření rozhlasu netransparentní. Ohradil se, že například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz jeho kreslenou karikaturu, kde ho podle jeho slov zesměšňoval před volbami. "To je skutečně na hloubkovou kontrolu, na co se tady vynakládají prostředky. Ano, Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme," řekl Okamura. Zavoral se proti těmto výrokům důrazně ohradil. "Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní," reagoval v prohlášení zaslaném ČTK. Zprávy o hospodaření byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou a Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ, připomněl ředitel.

ANO, ČSSD a KSČM se dohodly na spolupráci ve středních Čechách

ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má tato trojice dohromady většinu 35 hlasů. V krajské radě budou ANO a ČSSD, hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). ANO bude mít v jedenáctičlenné radě šest křesel a ČSSD pět, řekla novinářům Pokorná Jermanová. Jednání s ODS o alternativní koalici podle ní zkrachovala.

Koaliční krize vypukla poté, co ANO vyčetlo dvěma radním za STAN špatnou práci. Starostové tvrdili, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice.

BIS: Česko loni čelilo masivním kyberšpionážním útokům z Ruska

Česko v minulém roce čelilo rozsáhlým počítačovým špionážním útokům z Ruska. Nejaktivnější byla kampaň APT28/Sofacy zaměřená na rozmanité oblasti od diplomacie a vojenství, přes vědu a výzkum, až k akademické sféře. Uvedla to Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za loňský rok.

Kampaň využívala k útokům proti českým cílům počítačovou infrastrukturu umístěnou v zahraničí. Útočníci se dostali do několika soukromých e-mailových účtů osob s vazbami na české vojenské prostředí. Z účtů se mohli dozvědět mimo jiné množství osobních informací o jejich majitelích. Terčem se stala také česká vojenská výzkumná instituce.

BIS: Podnikatelské skupiny posilují vliv na ekonomické zájmy ČR

Bezpečnostní informační služba (BIS) v loňském roce sledovala významné posilování vlivu velkých podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu. Ačkoliv svůj vliv prosazovaly legální cestou, významně zasahoval ekonomické zájmy Česka, uvedla kontrarozvědka ve výroční zprávě za rok 2016. V souvislosti s aktivitami, které ohrožují významné ekonomické zájmy země, předala v minulém roce BIS policii a státním zástupcům zhruba o polovinu víc případů než o dva roky dříve.

BIS v kapitole o ochraně významných ekonomických zájmů kladně hodnotí efekt nově zřízeného registru smluv. Dodává však, že některé státem ovládané subjekty se předpis snažily účelově obcházet. BIS také upozorňuje na rozpory mezi ekonomickou výhodností zakázek a bezpečnostními zájmy.

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu, kdy dosáhla stejně jako letos v říjnu 99,3 bodu. Proti září se zvýšila o 0,2 bodu, rostla tak čtvrtý měsíc za sebou. Mírně vzrostla důvěra podnikatelů, naopak důvěra spotřebitelů se mírně snížila. Meziročně je celkový ukazatel důvěry vyšší o 1,8 bodu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Důvěra mezi podnikateli se meziměsíčně zvýšila o 0,4 bodu na 97,4 bodu. Stoupla v průmyslu a u obchodníků, ve stavebnictví a službách naopak klesla. Proti loňskému říjnu je důvěra mezi podnikateli vyšší o 2,2 bodu. Mezi spotřebiteli důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně poklesla o 0,5 bodu na 108,7 bodu. "Aktuální průzkum mezi spotřebiteli zaznamenal mírné zvýšení obav z růstu nezaměstnanosti a mírné snížení obav z růstu cen," uvedl ČSÚ. Meziročně se ukazatel důvěry u spotřebitelů o dvě desetiny bodu snížil.

Naučná stezka odhaluje historii českého exilu

V Újezdci na Svitavsku je nová naučná stezka o historii Růžového paloučku a českého exilu. Podle pověsti se tam po roce 1620 loučili čeští bratři s rodnou zemí před odchodem z vlasti, mezi nimi byl údajně Jan Amos Komenský. ČTK o stezce informoval jednatel Spolku přátel Růžového paloučku Milan Janecký.

Naučná stezka má 13 panelů a je bezbariérová. "Růžový palouček je veřejnosti přístupný po celý rok zdarma, stačí jen přijet. Bohužel není v našich silách zajistit nepřetržité služby průvodce, a proto jsme se rozhodli vytvořit naučnou stezku," uvedl Janecký. Zastavení na stezce se věnují pověstem o Růžovém paloučku, prvním literárním zmínkám památného místa, Jiráskovým Starým pověstem českým, českému exilu v 16. až 18. století, vystěhovalectví v 19. a 20. století, politickému exilu nebo Komenskému a Jednotě bratrské. "Horní okruh se věnuje pověstem, symbolice parku, vzdálenější okruh představuje jednotlivá období českého exilu, nejvýznamnější regionální exulanty," řekl Janecký.

Ústecká zoo zahajuje výstavou oslavy 110 let od založení

Ústecká zoologická zahrada se pyšní historií, kterou žádná jiná v Česku nemá. Vystavěna byla na základech parku pro ptáky založeném v roce 1908 Heinrichem Lumpem. Oslavy kulatého výročí zahájila zoo s předstihem už otevřením výstavy, kde díky srovnávacím pohlednicím a fotografiím návštěvníci uvidí, kam se areál za sto deset let posunul. S postavou ústeckého podnikatele, obchodníka s kovovým zbožím a milovníka ptactva je spojeno mnoho zajímavostí, návštěvníky chce výstava naladit na příští rok. "Začínáme význačným exponátem, kterým je kronika parku," řekl historik městského muzea Martin Krsek, který se na přípravě výstavy v zoo podílel.

Návštěvmíci uvidí také posmrtnou masku zakladatele ptačí rezervace. Lumpe od města koupil na místě bývalé cihelny na svahu Mariánské skály pozemky, o kterých věděl, že jsou místem častého výskytu drobného ptactva. Park se rozkládal na ploše šesti hektarů. Z Duryňska sem bylo dovezeno 20 vagonů horniny ze sopečného popela, která byla použita na vytvoření mnoha stovek úkrytů pro ptačí hnízda i umělých prohlubní s vodou. "Ptáci u něho byli vždy na prvním místě a návštěvníci tehdy procházeli tvrdou osvětou, jak se o ně mají ve volné přírodě starat," uvedl Krsek. Volně žijící ptáci patří k zoologické zahradě i dnes.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno, místy zejména na severu a severovýchodě déšť nebo mrholení. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C.