Denní souhrn zpráv
Sobotka: EU by měla zrychlit své rozhodování
Evropská unie by měla zrychlit své rozhodování, v některých věcech je příliš pomalá. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se na tom shodli unijní lídři na čtvrteční neformální večeři před summitem v Tallinnu. Předseda Evropské rady Donald Tusk podle něj připraví v řádu týdnů příslušné návrhy. Sobotka ale novinářům řekl, že nikdo z unijních představitelů nechce měnit základní smlouvy EU.
Sobotka také podotkl, že vícerychlostní EU se stává realitou. "Je důležité, aby ten posun dopředu, posílená spolupráce některých zemí, neznamenala v žádném případě vznik uzavřených klubů. A aby do budoucna všechny tyto formy větší integrace nebo posílené spolupráce zůstaly otevřeny pro všechny členské země Evropské unie, aby se mohly kdykoliv rozhodnout se k těmto jednotlivým formám posílené spolupráce připojit," řekl.
Žalobce dostal od policie obvinění v případu Čapího hnízda
Státní zástupce obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. ČTK to řekla mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. K počtu lidí, jichž se usnesení týká, ani k jejich jménům se nevyjádřila.
V souvislosti s dotací žádala policie Sněmovnu o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Sněmovna vyšetřovatelům vyhověla na začátku září. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, o vydání Faltýnka rozhodlo 120 ze 133 hlasujících členů dolní komory. Až na Babiše a Faltýnka se zástupci ANO hlasování nezúčastnili. Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách poslanecké mandáty obhájí, policie bude muset žádat o jejich vydání znovu. Okolnosti dotace prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.
Nynější délky života na západě dosáhne ČR nejdřív začátkem 30.let
Nynější délky života v bohatších zemích EU by Česko mohlo dosáhnout nejdříve na začátku 30. let. I když se naděje dožití v ČR od roku 2000 u mužů zvýšila o téměř 4,5 roku a u žen o skoro čtyři roky, přesto Češi a Češky žijí v průměru o několik let méně než lidé ve Francii, Španělsku, Itálii či Skandinávii. Čeští muži se nyní průměrně mohou dožít 76,2 roku a české ženy 82,1 roku. Vyplývá to z projekce obyvatelstva ČR do roku 2100, z výsledků mezinárodního srovnání a z dat Českého statistického úřadu o obyvatelích republiky.
Na 1. října připadá mezinárodní den seniorů. Česká společnost stejně jako obyvatelé jiných vyspělých států stárne. Lidé nad 65 let tvoří nyní asi 18,8 procenta české populace. Podle projekce by to v roce 2030 mohlo být asi 24 procent, v polovině století pak zhruba 32 procent. Nejvyšší by měl být podíl v šedesátých letech, překročit by mohl 34 procent. Do konce století by se pak mohl zhruba o dva procentní body snížit.
Lidé musí v pondělí počítat při cestě na Letiště Praha s rezervou
Pražské letiště žádá, aby lidé při pondělní cestě na Letiště Václava Havla počítali kvůli plánovanému protestu taxikářů s časovou rezervou a využili v případě možnosti raději linek městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí letiště Marika Janoušková. Pokud lidé zvolí dopravu autem, prosí je letiště, aby následovali dopravní značení a instrukce policie.
Sdružení českých taxikářů ve čtvrtek uvedlo, že chce v pondělí pomalou protestní jízdou po příjezdové trase na letiště protestovat proti sdíleným přepravním službám typu Uber. Taxikáři obviňují tyto služby z nekalé konkurence a kritizují pražský magistrát, že neřeší situaci, kterou považují za neúnosnou.
Na summit o dvojí kvalitě potravin přijedou premiéři i Jourová
Spotřebitelského summitu o dvojí kvalitě potravin v EU se 13. října v Bratislavě zúčastní premiéři čtyř evropských zemí (V4), eurokomisařka Věra Jourová, jakož i zástupci dalších členských států evropské osmadvacítky, Evropského parlamentu a spotřebitelských sdružení. Svolání summitu, na kterém bude Českou republiku zastupovat premiér Bohuslav Sobotka, se uskuteční z iniciativy české a slovenské vlády. Bratislava od schůzky očekává diskusi a hledání řešení proti praktikám, které vytvářejí v EU dvě kategorie spotřebitelů. Slovensko i ČR dříve upozornily na odlišné složení zboží, které je pod stejným obalem dodáváno do východní a západní části EU.
Řetězce: Kontrola zdražení másla je populistický krok před volbami
Požadavek premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na kontrolu producentů a obchodníků kvůli zdražení másla je nestandardní. Jde o populistický krok v předvolebním období, vláda by do této oblasti zasahovat neměla. ČTK to sdělil Svaz obchodu a cestovního ruchu. Vysoká cena másla není způsobena vysokými maržemi obchodníků, tvrdí svaz. "Provedení požadovaného šetření určitě nezajistí snížení ceny másla, které je dáno cenovým v výkyvem dané komodity, na kterou působí celosvětový vývoj. Pokud bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak je to právě dotační politika EU," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková. Vysoká cena másla je podle Vlčkové způsobena nedostatkem mléčného tuku a zvýšenou poptávkou po másle. Sobotka se k názoru obchodníků vyjádřil na twitteru. "Někdo se tady evidentně bojí, že se veřejnost dozví, kde končí zisky z předražovaného másla. Kontrola je zcela na místě!" napsal.
"Urychleně řešit problém s nedostatkovou komoditou, navíc za nezvyklou cenu, na nejvyšší úrovni a s pomocí kontrolních orgánů, je něco jako výkřik do tmy. Mnohem smysluplnější by bylo dlouhodobě řešit podnákupní ceny v řetězcích, které zcela deformují zákazníkovo vnímání reálné ceny potravin," uvedl předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. Ceny másla jsou rekordně vysoké v celé Evropské unii. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.
ČNB: Dluhy domácností v srpnu dál rostly,dosáhly 1,499 bilionu Kč
Dluhy domácností v Česku v srpnu dále rostly, proti červenci stouply o 11,3 miliardy korun na 1,499 bilionu. Meziročně se zvýšily o 111,2 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. V srpnu vzrostly také dluhy podniků, a to na 1,060 bilionu.
Dluhy domácností rostou od února 2016. Lidé si nejvíce půjčují na bydlení. Z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení zhruba tři čtvrtiny.
Su Ťij odložila kvůli krizi s Rohingy návštěvu Česka
Barmská politička Su Ťij odložila plánovanou návštěvu České republiky. Oznámilo to české ministerstvo zahraničí. Bývalá disidentka a držitelka Nobelovy ceny za mír chce zůstat v zemi kvůli napětí v Arakanském státě, kde barmská armáda podle mezinárodních organizací provádí etnickou čistku menšinového etnika Rohingů. Su Ťij se v Česku měla sejít s nejvyššími představiteli státu.
Od 25. srpna podle OSN oblast opustilo 480.000 lidí, z nichž 60 procent jsou děti. Su Ťij operaci proti Rohingům v počátku podpořila. Později odsoudila jakékoli porušování lidských práv. Minulý týden také řekla, že prověřeným osobám bude umožněn návrat domů. Váhavý postoj Su Ťij, která dosud platila za symbol boje za lidská práva, již vyvolal na mezinárodní scéně kritiku.
Kapacity v MŠ stále nestačí pro všechny navzdory úbytku dětí
Počet dětí v mateřských školách i množství samotných školek v minulých letech v ČR výrazně vzrostly. Souviselo to se zvýšením porodnosti v důsledku demografického vývoje i s kroky politiků, které podporovaly rozšiřování kapacit školek. Zájem o ně dnes i přes opatření vlády převyšuje jejich možnosti, a zařízení musí obvykle část dětí odmítat. Kromě státních školek se zvýšil i počet soukromých, firemních a církevních. Podle statistik ministerstva školství (MŠMT) bylo v uplynulém školním roce v Česku 5209 předškolních zařízení, do kterých chodilo celkem 362.653 dětí.
První školka v českých zemích zahájila svůj provoz před 185 lety. Vznikla 1. října 1832 při pražské emauzské farní škole Na Hrádku. V dnešní době jsou mateřské školy neodmyslitelnou součástí systému vzdělávání ve vyspělých zemích, kde podle odborníků přispívají k snazšímu návratu žen po rodičovské dovolené do zaměstnání a k lepší socializaci dětí.
Poslední rozloučení s Janem Třískou bude 6. října v Národním divadle
Poslední rozloučení s hercem Janem Třískou, který počátkem týdne tragicky zemřel na následky zranění, bude 6. října v 10:00 v Národním divadle. Na piazzetě u divadla je už nyní pietní místo, kde je možné zapálit svíčku. ČTK to řekl mluvčí ND Tomáš Staněk.
Historická budova divadla bude otevřena od 9:30 pro květinové dary veřejnosti. Program potrvá zhruba hodinu. Ve foyeru divadla bude kondolenční kniha. Posledního rozloučení se zúčastní osobnosti veřejného života, uvedl mluvčí.
Zakladatel institutu robotiky při ČVUT obdrží státní vyznamenání
Prezident Miloš Zeman oznámil, že 28. října udělí státní vyznamenání zakladateli Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT). Zeman to řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Záměrně nevyslovil jméno, u zrodu institutu nicméně stál jeho současný ředitel, vědec v oboru umělé inteligence a bývalý šéf katedry kybernetiky fakulty elektrotechnické Vladimír Mařík, jehož navrhla na vyznamenání Sněmovna.
Vladimír Mařík vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT, v roce 1990 byl jmenován profesorem. Je spoluautorem několika amerických patentů a čestným členem Rakouské společnosti pro umělou inteligenci, působil také jako člen české vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Muž, který se angažuje kolem tábora v Letech, dostal ocenění
Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička dostal ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouholeté aktivity spojené s táborem v Letech u Písku. Růžičkovi ocenění předal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který řekl, že i díky Růžičkovi se o této části československých dějin začalo mluvit.
Na místě koncentračního tábora v Letech, kde byli za druhé světové války byli internováni Romové z Protektorátu Čechy a Morava, stojí od 70. let minulého století vepřín. O jeho odkupu a zbourání se mluví již více než 20 let, k odstranění vepřína vyzval Česko i Evropský parlament. Letos vláda schválila odkup. Smlouvu chce stát uzavřít s vlastníkem vepřína v nejbližší době, peníze by šly z rozpočtu na rok 2018. Herman dnes řekl, že smlouva bude podepsaná ještě před volbami. Poté vláda zveřejní cenu i další podrobnosti smlouvy.
Češi a Němci budou objevovat zapomenutá místa v Lužických horách
Češi a Němci od čtvrtka do neděle znovuobjevují čtyři zapomenutá místa v okolí Polevska v Lužických horách. Výsledkem jejich práce bude multimediální turistická stezka. Její slavnostní otevření se plánuje na 28. října. ČTK to sdělila spoluautorka přeshraničního projektu Petra Zahradníčková z Lužického horského spolku.
Do projektu se zapojilo 17 lidí, z toho sedm z Německa. "Výsledný výtvor bude záviset na jejich nápadech a kreativitě. Pravděpodobně to budou kombinace interview s pamětníky, dobové fotografie, čtení, krátká hraná videa," uvedla Zahradníčková. Účastníci budou pracovat s dokumenty, které se jí podařilo sehnat, ale jednotlivá místa i navštíví. Na každém z nich na ně budou čekat pamětníci ve věku 80 až 103 let.
Kajakář Tunka vyhrál MS před Přindišem, stříbro má i Fišerová
Kajakář Ondřej Tunka se stal senzačně mistrem světa ve vodním slalomu a navázal na předloňské zlato Jiřího Prskavce, jenž v roli obhájce titulu nepostoupil ze semifinále. Na druhém místě ve francouzském Pau navíc skončil Vít Přindiš, který na svého reprezentačního kolegu ztratil pouhé dvě setiny sekundy. Stříbro vybojovala také Tereza Fišerová v nové olympijské disciplíně kanoi žen. Sedmadvacetiletý Tunka předvedl ve finále životní jízdu. Po devátém místě ze semifinále startoval jako druhý, dostal se suverénně do vedení a pak už jen sledoval, jak mu odpadají soupeři. Nejvíce se mu přiblížil letošní vítěz Světového poháru Přindiš, ale ani on na něj těsně nestačil. Oba Čechy v čele překonal až poslední kajakář v závodě Peter Kauzer, jenž se po dojezdu mocně radoval ze třetího mistrovského titulu v kariéře. Slovinskému favoritovi však byla dodatečně připsána dvousekundová penalizace za dotyk sedmnácté branky, která ho odsunula na třetí místo 29 setin za Tunku. Tunka s Přindišem zopakovali úspěch českých kajakářů z domácího mistrovství světa v Praze-Troji v roce 2013, které vyhrál Vavřinec Hradilek před Prskavcem.
Devatenáctiletá kanoistka Fišerová ve finále zajela čistou jízdu a navázala na stříbro z červnového mistrovství Evropy. Česká reprezentantka nestačila jen na Britku Mallory Franklinovou, na niž ztratila přes čtyři sekundy. Před třetí Anou Satilaovou z Brazílie měla druhá žena celkového hodnocení Světového poháru náskok více než sekundu a může se radovat z první seniorské světové medaile.
Synek suverénně postoupil do finále MS a bude obhajovat titul
Skifař Ondřej Synek postoupil do nedělního finále mistrovství světa ve veslování v americké Sarasotě a pojede o pátý titul. Úřadující šampion své semifinále suverénně vyhrál a ve třetím startu na Floridě si připsal třetí prvenství. Čtyřiatřicetiletý veslař pražské Dukly bude jediným českým zástupcem v bojích o medaile. "Jelo se mi nezvykle docela dobře. Jsem rád, že mám takový závod za sebou, protože jsem si ověřil, že na to mám. Navíc byly docela dobré podmínky, nebylo takové vedro, bylo pod mrakem a sluníčko tolik nepálilo, což bylo super. Finále ale bude těžké," řekl ČTK Synek, který se může chystat na patnácté finále na MS a olympijských hrách v řadě. Od roku 2002 v bojích o medaile nechyběl.
Jágr v sobotu za Kladno nenastoupí
Hokejový útočník Jaromír Jágr v sobotu za Kladno v první lize proti Přerovu nenastoupí. Jako důvod pětačtyřicetiletý hráč uvedl, že nemá ještě vyřízenou transferkartu a čeká také na vývoj jednání v NHL. Pokračování v zámoří zůstává pro druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL prioritou a jeho agent Petr Svoboda pokračuje v jednáních s případnými zájemci.
Krasobruslaři Dušková s Bidařem se kvalifikovali na ZOH
Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař si zajistila start na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Čeští krasobruslaři obsadili v kvalifikaci v Oberstdorfu deváté místo a v redukovaném pořadí se vešli mezi postupující pětici. Jistotu startu na únorových hrách v Jižní Koreji má rovněž Michal Březina, který si olympijskou účast vybojoval na letošním mistrovství světa.
Počasí v sobotu
Většinou polojasno, během dne v Čechách přibývání oblačnosti a na západě ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C.