Denní souhrn zpráv

Probační služba uzavřela se SuperCom smlouvu na náramky pro vězně

Probační a mediační služba podepsala smlouvu s vítězným uchazečem tendru na elektronické náramky pro vězně. Zařízení dodá firma SuperCom, která v soutěžním dialogu uspěla už v únoru, avšak další uchazeči o zakázku následně výběr dodavatele zpochybnili u antimonopolního úřadu. Stát za náramky a jejich provoz ročně zaplatí 15,5 milionu korun, uvedl na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Náramky budou hlídat pachatele trestných činů odsouzené k domácímu vězení, a nahradí tak dosavadní namátkové kontroly prováděné probačními úředníky. V některých případech by zařízení také měla monitorovat obviněné, kteří by jinak skončili ve vazební cele.

Zemřela herečka Květa Fialová, bylo jí 88 let

Ve věku 88 let v úterý ráno po dlouhé nemoci zemřela herečka Květa Fialová. Informaci České televize ČTK potvrdil herecký kolega a přítel zesnulé Josef Kubáník. Fialová má za sebou bohatou uměleckou dráhu na divadelních jevištích i před filmovou a televizní kamerou.

Svou kariéru spojila s Městskými divadly pražskými, do angažmá ji přijal Jan Werich v Divadle ABC už v roce 1958. Od té doby tu ztvárnila bezpočet rolí, v posledních letech jako stálý host. Divákům se zapsala do paměti i rolemi ve filmech Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna či v seriálu Hříšní lidé města pražského.

Ministerstvo zaslalo desítky výzev k odstranění billboardů

Ministerstvo dopravy zaslalo desítky výzev majitelům billboardů k odstranění reklamních poutačů u dálnic. První výzvy odeslalo ministerstvo na začátku minulého týdne. V současnosti trvá pětidenní lhůta od data doručení výzev, kterou mají majitelé na odstranění poutačů. Poté mohou úřady začít se zakrýváním a následně i odstraňováním těchto poutačů. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic 1. třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. K 1. září by tak od silnic v Česku měly zmizet 3000 z celkem 25.000 poutačů. Část provozovatelů ale oznámila, že reklamní poutače neodstraní. Někteří provozovatelé reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. Tvrdí, že tím změnili charakter ploch, které již nejsou reklamním zařízením.

Protidrogový koordinátor bude prosazovat zvýšení daní na alkohol

K omezení nadměrného pití alkoholu v Česku by přispělo zdražení alkoholických nápojů. U alkoholu by se mohla zvýšit spotřební daň, daň z přidané hodnoty či garantovaná cena za výkup gramu alkoholu. Prosazovat to chce národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řekl to dnes novinářům. Opatření k omezení užívání legálních i nelegálních drog by měla obsahovat nová národní strategie, na níž se teď pracuje. Češi patří ve světě k rekordmanům ve spotřebě alkoholu.

Národní strategie boje s drogami a hazardem má obsahovat opatření na devět let. Nový dokument se nyní připravuje. Budoucí kabinet by ho měl schválit do konce příštího roku. Plán by měl podle Vobořila počítat se změnami legislativy i jinými kroky.

Česko je nejnezdravější zemí světa, uvádí britská studie

Česká republika je nejnezdravější zemí na světě, pokud jde o kombinaci konzumace alkoholu a tabáku a o počet obézních lidí. V první desítce je devět bývalých komunistických zemí ve střední a východní Evropě, desáté jsou Spojené státy s Litvou. Na druhém místě je Rusko, na třetím Slovinsko, sousední Slovensko je páté. Vyplývá to ze srovnávací studie 179 zemí světa, o které informoval britský server Clinic Compare, který se opírá o veřejně dostupná data Světové zdravotnické organizace (WHO), americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Světové plicní organizace (WLA).

V Česku se v průměru na osobu ročně zkonzumuje 13,7 litru alkoholu a země je na 11. místě co do spotřeby tabákových výrobků. Celkově třetí Slovinsko je na šestém místě v množství vykouřených cigaret za rok, a sice 2637 na osobu. USA se do první desítky dostaly kvůli rozšířené obezitě, která postihuje 35 procent jejich obyvatel. Jinak nejobéznější jsou obyvatelé tichomořských ostrovů - Samoa má takto postiženo 41,6 procenta populace.

Cestujících na železnici mírně přibylo na téměř 91 milionů

Počet cestujících na železnici se v pololetí zvýšil o zhruba 1,7 milionu na 90,9 milionu. Výrazněji vzrostl takzvaný přepravní výkon, který kromě počtu přepravených osob zohledňuje ujetou vzdálenost. Tento ukazatel se meziročně zvýšil o 6,5 procenta ze 4,25 miliardy osobokilometrů na zhruba 4,5 miliardy. Počet cestujících v autobusové dopravě se meziročně téměř nezměnil a zůstal na 173 milionech. Vyplývá to z předběžných dat zveřejněných ministerstvem dopravy.

Počet zákazníků využívajících železniční přepravu v posledních letech roste. Za celý loňský rok se množství pasažérů ve vlacích zvýšilo o 1,5 procenta, nynější pololetní růst je tak o zhruba dva procentní body rychlejší. Vyšší počet cestujících hlásí v posledních letech státem řízené České dráhy i soukromá konkurence. Soukromým společnostem cestující přibývají razantněji, v celkovém počtu cestujících ale zatím dosahují zlomku přepravených. Z celkového počtu cestujících České dráhy přepravily 86,9 milionu lidí.

Studie: Platit hypotéku je v Česku výhodnější než nájemné

Platit hypotéku je v Česku v současné době výhodnější než nájemné. Platí to pro všechny kraje a většinou nezáleží ani na velikosti bytu. Vyplývá to z aktuálních údajů portálu cemap.cz, které má ČTK k dispozici. Podle nich například průměrná cena pražského bytu o velikosti 65 metrů čtverečních je 4,3 milionu korun a měsíční nájem činí 16.500 korun. Měsíční splátka hypotéky podle srovnávače Chytrý Honza při 80procentní hypotéce a 30 letech splácení vychází na 15.300 Kč.

Podle údajů poradenské společnosti KPMG žilo v roce 2015 v Česku v nájmu 22 procent lidí. Například na sousedním Slovensku to bylo 11 procent, v Polsku 16 procent, v Maďarsku 13 procent. Naopak nejvyšší podíl byl ze srovnávaných evropských zemí ve Švýcarsku (55 procent) a v Německu (48 procent). Podíl obyvatel, kteří měli problémy se splácením nájemného nebo hypotéky, podle KPMG v Česku činil 2,7 procenta. Ze sousedních zemí na tom bylo nejlépe Polsko s jedním procentem, nejhůře Maďarsko se šestiprocentním podílem.

V Česku může být až 200.000 lidí s autismem, přesná čísla nejsou

V Česku může být podle odhadů založených na počtu obyvatel a zkušenostech z ciziny až 200.000 lidí s různě závažnými poruchami autistického spektra. Přesná čísla nejsou, pojišťovny evidují za čtyři roky nárůst o tisíc, školy o desetitisíce. Novinářům to řekla Milena Němcová z České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy.

Loni se v Česku začaly u praktických lékařů zdarma testovat na poruchy autistického spektra malé děti.

Policie pokládá Třískův pád za nešťastnou náhodu, hledá svědky

Tragický pád herce Jana Třísky z Karlova mostu byl podle prvních zjištění policie pravděpodobně nešťastnou náhodou. ČTK to řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Zároveň vyzval všechny případné svědky sobotní události, aby se přihlásili na tísňovou linku. Prověřování pádu dále pokračuje. "Policisté prošetřující tento případ prosí každého, kdo byl v inkriminovanou dobu kolem 16:00 v sobotu na Karlově mostě nebo v jeho blízkosti, třeba i jako pasažér nějaké výletní lodi, pořizoval si jakékoliv video nebo fotomateriály, nebo byl přímo svědkem té události, ať se přihlásí prostřednictvím linky 158," doplnil mluvčí.

Herce podle serveru Blesk.cz vytáhli z řeky dva polští turisté, kteří pracují jako důlní záchranáři v jihopolském Rybniku a v sobotu si dopřáli výletní plavbu po Vltavě. Když chtěli skočit do vody, posádka lodi je prý chtěla zadržet, že je to příliš nebezpečené. Nakonec se obrátili na kapitána. Ten podle nich mlčel, což si vyložili jako souhlas, a tak skočili. Muže pak na palubě asi 15 minut resuscitovali. "Jeden z nás mu dával masáž srdce, druhý umělé dýchání. Pak mu naskočilo srdce, obrátili jsme ho na bok, aby se mu lépe dýchalo," řekli deníku Blesk.

Komise pro třetí odboj ocenila 11 protikomunistických odbojářů

Jedenáctka účastníků odboje nebo odporu proti komunistickému režimu obdržela za svou činnost pamětní dekrety a odznaky od etické komise pro třetí odboj. Oceněni byli za aktivní členství v odbojových skupinách, pomoc pronásledovaným nebo šíření protikomunistických letáků.

Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) ocenění prokázali, že "je možné za všech okolností stát s rovnou páteří". "Vy jste těmi, kteří svým životem vybojovali naši svobodu. A na nás je nyní, abychom tento veliký dar uhájili," řekl ministr.

Psi nejsou praváci ani leváci, upřednostňují sever, ukázal výzkum

Psi nejsou praváci ani leváci, při výběru upřednostňují sever. Zapadá to do teorie, že zvířata vnímají magnetické pole Země. Vyplývá to z průzkumu, který provedli vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze s kolegy z Německa. Studii vědců publikoval odborný časopis PLOS ONE, uvedla ČZU v tiskové zprávě.

Vědci testovali 25 psů ze 14 plemen v 31 lokalitách na území České republiky a Německa. Testy trvaly několik měsíců, nastavené podmínky byly vždy stejné. "Psi volili mezi dvěma identickými miskami se stejnou potravou, které byly umístěny nalevo a napravo od psa a byly otáčeny tak, aby jejich umístění postupně vystřídalo všechny světové strany," popsal experiment mluvčí ČZU Josef Beránek. Badatelé zaznamenávali, jakou misku si pes vybral.

Studentka z ČR získala první cenu EU pro mladé vědce

Studentka z České republiky Karina Movsesjan získala v Tallinnu jednu ze tří prvních cen Evropské unie pro mladé vědce za letošní rok. Oznámila to v Bruselu Evropská komise. Mezinárodní porota ocenila biochemický výzkum mutace proteinu RAD51, za který už loni v listopadu studentka získala cenu v Česku a letos v USA.

Osmnáctiletá Movsesjan pocházející z Kyrgyzstánu, která je absolventkou Prvního českého gymnázia v Karlových Varech a čerstvou studentkou biochemie na brněnské Masarykově univerzitě, odhalila mechanismus, jenž může zapříčinit vznik a rozvoj nádorového onemocnění. Kromě ní první cenu a odměnu 7000 eur (přes 180.000 korun) v Tallinnu dostali studenti ze Švýcarska a Kanady.

Počasí ve středu

Polojasno až oblačno, v Čechách ojediněle přeháňky. Ráno místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.