Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

MF zvýšilo příjmy rozpočtu o 21 miliard Kč, na platy to nestačí

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) zvýšil v novém návrhu rozpočtu příjmy o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. Ministerstvo totiž zvýšilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce z 2,9 procenta na 3,1 procenta. Stále ale kvůli platům chybí zhruba osm miliard korun, uvedl Pilný v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Scházející peníze by měla ministerstva najít v nespotřebovaných výdajích, podle Pilného ale resorty uvedly, že nemohou poskytnout nic.

Na konci srpna již MF zvýšilo příjmy o 10,2 miliardy korun a nyní se podle Pilného příjmy zvýšily o dalších 11 miliard. MF zvýšilo odhad nejen vývoje ekonomiky, ale i výběru daní.

ČT: Chovanec eurokomisaři píše,co dělá ČR k řešení migrační krize

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v dopise evropskému komisaři pro migraci obhajuje postoj české vlády k uprchlickým kvótám, uvádí v něm, čím jiným Česká republika k řešení migrační krize přispívá. Uvedla to Česká televize.

"Česká republika je jeden z premiantů v tom pomáhání jiným způsobem, několik set našich policistů bylo v misích, posílali jsme významné finanční prostředky, říkali jsme, abychom řešili migrační krizi v zahraničí, v Africe," řekl televizi Chovanec. Podle něj je ČR v tomto ohledu jednou z nejaktivnějších zemí.

Z Mali se vrátili čeští vojáci, kteří se střetli s teroristy

Adrenalin, napětí, strach, ale i hrdost na odvedenou práci zažili čeští vojáci, kteří v červnu v Mali osvobozovali hotelový komplex napadený teroristy. Při akci, během níž se dostali do ostré palby, zachránili několik hostů hotelu. Novinářům to po pátečním návratu z mise řekli účastníci bojů.

Útok ozbrojenců si vyžádal podle dřívějších informací pět obětí, zemřeli také čtyři teroristé. Českým vojákům poděkoval za jejich přístup i belgický brigádní generál Peter Devogelaere, který velel misi Evropské unie v Mali.

Komora: Po konci kvót doufáme v udržení cukrovky na polích

Cukrovary vyrobily v uplynulé sezoně do letošního února nejvíce cukru od vstupu do Evropské unie. Meziročně šlo o zvýšení o téměř třetinu na 592.700 tun, v loňském roce však došlo k propadu o 140.000 tun, uvádí ministerstvo zemědělství na svém webu.

Letos se také zvětšily plochy cukrové řepy na 60.945 hektarů, což je výměra zhruba o 7000 ha větší než o rok dříve. Letos od října skončí výrobní kvóty na cukr, což může podle Agrární komory přinést tlak na ceny cukru na trhu. Doufá však v udržení současné produkce.

Stavba další části dálnice D7 by mohla začít příští rok

Do konce příštího roku by mohla začít stavba dalšího úseku dálnice D7 v Ústeckém kraji. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s rozšířením obchvatu Panenského Týnce na Lounsku na čtyři pruhy, řekl ČTK Petr Vacek z úseku výstavby chomutovské pobočky ŘSD. Kompletně má být dálnice dokončena v roce 2023.

V současné době staví ŘSD zhruba čtyřkilometrový úsek mezi Bitozevsí a Postoloprty. Hotový by měl být příští rok. Následovat bude obchvat Panenského Týnce.

O farmářské máslo je po zdražení v obchodech větší zájem

Rostoucí ceny průmyslově vyráběného másla na pultech tuzemských obchodů přispěly k vyšší poptávce po farmářském másle, které se mnoha lidem zdálo dříve moc drahé. Vyplývá to z ankety ČTK. Máslo v obchodech se nyní prodává za víc než 50 korun za 250 gramů a podle odhadů ještě do Vánoc poroste. Cena másla z farmy, které většinou mívá větší obsah tuku, je stále o něco vyšší - někde ho prodávají za 54 korun, někde stojí čtvrt kilogramu i přes 70 korun.

V Česku funguje 35 průmyslových mlékáren a 166 minimlékáren. Z velkých výrobců ale produkuje máslo jen malý počet.

Ve Svárově byly představeny návrhy vitráží pro tamní kostel

Ve Svárově na Kladensku byly představeny návrhy vitráží pro tamní kostel svatého Lukáše, jsou dílem výtvarníků Milana Knížáka a Milana Periče. Dvě okna, která navrhoval Knížák, už jsou vyrobena. Kostel v roce 2000 zdevastoval požár, později hrozilo jeho úplné uzavření. V posledních letech se ho ale daří postupně opravit. Na tiskové konferenci to řekl Václav Vlasák z Nadačního fondu svatého Martina, který zorganizoval i projekt nových vitráží.

První zmínky o kostelu svatého Lukáše ve Svárově jsou už ze 13. století. Požár v roce 2000 nevratně poškodil hlavní barokní oltář, nahradila jej kopie oltářního obrazu a původní barokní menza. Prostor mají doplnit právě vitrážová okna. O deset let později začala postupná oprava kostela a areálu hřbitova, v roce 2013 se s pomocí obecní sbírky podařilo nechat odlít, vysvětit a rozeznít nový zvon svatý Lukáš v kostelní věži.

Nejstarší mechanická tkalcovna v Čechách je využívaná z pětiny

Několik set lidí si o víkendu prohlédlo v Lomnici nad Popelkou bývalou továrnu Mastných, jež byla první mechanickou tkalcovnou v Čechách. Dnes je továrna využívaná z jedné pětiny, řekl dnes ČTK majitel objektu, umělecký kovář Pavel Doležal.

Rozlehlý areál je veřejnosti přístupný při Dnech evropského dědictví a na objednání, za rok ho navštíví 1000 až 2000 lidí.

Nejkrásnější jiřinou zvolili lidé v Č. Skalici odrůdu Cornell

Nejkrásnější jiřinou bude pro nadcházející rok odrůda Cornell. Květina se vyznačuje kulovitým tvarem sytě červeného květu. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci Jiřinkových slavností, které v neděli skončily v České Skalici na Náchodsku. Odrůda se bude moci až do příštího září pyšnit titulem Královna Jiřinkových slavností. Dnes byla také v České Skalici pokřtěna nová odrůda jiřin pod názvem Steidler. ČTK to řekl ředitel skalického Muzea Boženy Němcové Milan Horký.

Výstavy jiřinek v České Skalici zahájené v roce 1837 byly přerušeny v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti byly obnoveny v roce 1925.

Počasí v pondělí

Zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle bouřky a k večeru i srážky vydatnější. V severozápadní polovině Čech zpočátku polojasno, postupně oblačno a srážky jen místy. Teploty 18 až 22 °C, na východě místy až 24 °C.

author: Martina Bílá
spustit audio