Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Právo: Pelikán nepodá stížnost ve prospěch Kramného

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepodá stížnost ve prospěch Petra Kramného, který byl pravomocně odsouzen za vraždu své manželky a dcery v Egyptě k 28 letům vězení. Pelikán sdělil Právu, že k podání stížnosti pro porušení zákona neshledal důvody.

Spolek Šalamoun i někteří poslanci tvrdí, že ze dvou nových znaleckých posudků vyplývá, že ženy nezemřely po zásahu elektrickým proudem.

iRozhlas: Škoda na kostele v Gutech je podle farnosti 50 milionů

Požár unikátního dřevěného kostela z 16. století v Třinci - Gutech způsobil škodu nejméně 50 milionů korun. Vyčíslila ji římskokatolická farnost Střítež u Českého Těšína, které zničená stavba patří, informoval server iRozhlas.cz. Přesnou škodu musí určit znalec. Ze zapálení kostela jsou obviněni tři mladíci, dva jsou ve vazbě. Soud podle webu při odůvodnění vazby konstatoval, že motiv činu není dosud jasný.

V Gutech má být postaven nový kostel. Náklady na stavbu i část interiérů by měla pokrýt pojistka, pomoc přislíbilo i ministerstvo kultury a město. Zbytek bude biskupství platit z veřejné sbírky.

Sebevražednost v ČR je nad průměrem, zemřou tak čtyři Češi denně

Sebevražednost v České republice je nad průměrem EU i světa, zemřou tak čtyři Češi denně, přibližně 1500 ročně. U mladých lidí mezi 15 a 29 lety je sebevražda druhou nejčastější příčinou smrti.

Riziko sebevraždy zvyšuje duševní onemocnění. Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) chybí ČR národní strategie prevence sebevražd nebo jiný program komplexní prevence. Navrhují řešení včetně léčby deprese nebo návazné péče. ČTK o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.

Dny evropského dědictví se letos zaměřují na památky a přírodu

Ve východočeské Chrudimi byly slavnostně zahájeny Dny evropského dědictví, jejichž tématem jsou letos památky a příroda. Akce, která potrvá do 17. září, představuje po celé republice přes 800 památek včetně některých, které nejsou obvykle přístupné. Lidé mohou navštívit často i zadarmo muzea, galerie, hrady a zámky, zahrady a parky, technické nebo církevní památky. Organizátoři 24. ročníku připravili také dvě stovky doprovodných akcí.

V elektrárně Dukovany skončila odstávka 4. bloku, trvala 120 dní

V Jaderné elektrárně Dukovany v noci na sobotu skončila plánovaná odstávka čtvrtého bloku, která trvala 120 dní. Dodávky proudu byly obnoveny 57 minut po půlnoci, kdy byl připojen první generátor. Druhý generátor energetici připojili v 04:00. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Výroba elektřiny Dukovan byla od 14. července poloviční, protože od té doby podle plánu v elektrárně stojí i její třetí blok. Znovu zprovozněn bude koncem října.

Na středních školách přibývá studentů se závažným poruchami učení

V posledních letech podle statistik ministerstva školství přibývá na středních školách studentů se závažnými poruchami učení jako jsou dyslexie, dyskalkulie nebo dysgrafie. Na základních školách je počet dětí s těmito potížemi stabilní, což je dáno zřejmě tím, že se o jejich vývojové poruše zatím neví. Nejčastější z poruch učení je dyslexie, která se projevuje nesnázemi při čtení. Dyslektici si v Česku připomínají osmý ročník Dne dyslexie

Nejčastější příčinou vývojových poruch učení jako je právě dyslexie je podle odborníků dědičnost, a to zhruba v polovině případů. Dyslexie ale může být způsobená i jinými faktory, jako je vývoj dítěte v těhotenství nebo úraz. V určité míře se vyskytuje přibližně u osmi až deseti procent populace. Kromě čtení ovlivňuje i psaní nebo krátkodobou paměť.

Slezské zemské muzeum připravilo nové vydání Slezských písní

Slezské zemské muzeum v Opavě připravilo nové vydání Slezských písní. Ke 150. výroční narození autora této sbírky Vladimíra Vaška vystupujícího pod pseudonymem Petr Bezruč dostala každá z osmi desítek básní svou ilustraci.

Křest knihy, který bude doprovázen výstavou ilustrací, se uskuteční 12. září. ČTK to řekla mluvčí muzea Romana Cieslarová.

Výstava v Mánesu představuje Jizerskou 50 jako inspiraci umělců

V pražské Galerii Mánes začala výstava dvanácti umělců k lyžařskému závodu Jizerská padesátka s názvem Skol!!! a podtitulem Jizerská 50 jako umělecká inspirace. Od sobotního rána ji navštívily desítky lidí, hlavní nápor pořadatelé očekávají po vernisáži 12. září. Expozice děl autorů, kteří se sami na start v Jizerských horách několikrát postavili, mohou zájemci navštívit do 17. září.

Výstavě je inspirací kniha Petra Volfa Sport je umění, kde autor vykresluje krásu sportu zobrazeného výtvarníky. Záměrem expozice je vytvoření série uměleckých děl s motivem běžeckého lyžování.

Příští týden má pršet a ochladí se

Příští týden by mělo často pršet a ochladí se. Teploty v Čechách většinou nepřekročí 20 stupňů, na jihu Moravy se mohou dostat k 22 stupňům Celsia. Teploty i srážky v druhé polovině září a na začátku října by neměly vybočit z dlouhodobého průměru. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu(ČHMÚ).

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 11. září do 8. října je 12,5 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1972, kdy průměrná teplota dostala na 8,4 stupně. Naopak nejteplejší babí léto zažili lidé v roce 1975, kdy se teploty v průměru dostaly na 15,3 stupně Celsia.

Sport

Vít Přindiš se stal jako první český kajakář celkovým vítězem Světového poháru. V čele seriálu se udržel i po šesté příčce v závěrečném závodu v Seu d'Urgell, Jiří Prskavec skončil třetí. Závod vyhrál Slovinec Peter Kauzer před Francouzem Borisem Neveuem.

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila celkové druhé místo ve Světovém poháru, ačkoli v Seu nepostoupila do finále. Vyhrála Australanka Jessica Foxová.

Biker Jaroslav Kulhavý získal na mistrovství světa v cross country v australském Cairns stříbro. Zvítězil suverén sezony Švýcar Nino Schurter, jenž zkompletoval zlatý hattrick po předchozích triumfech v Andoře (2015) a loni v Novém Městě na Moravě.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Ráno v Čechách, postupně i na ostatním území místy déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle bouřky. Později večer na východě déšť četnější. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na východě 20 až 24 °C.

Autor: Martina Bílá
spustit audio