Denní souhrn zpráv

Česko si na pietních akcích připomnělo invazi v srpnu 1968

Česko si připomnělo 49 let od invaze ze srpna 1968. Pietní akce se konaly na několika místech. Pamětníci vpádu vojsk Varšavské smlouvy se shromáždili například před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě. Oběti tehdejších událostí si lidé připomněli také na pražském Václavském náměstí a v Brně. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v projevu zdůraznil potřebu mít spolehlivé spojence, v této souvislosti vyzdvihl členství v NATO. Poukázal také na statečnost lidí, zároveň ale i na zradu tehdejších elit v čele státu. Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila československé státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Do konce roku 1968 si invaze vyžádala podle nových poznatků historiků 137 mrtvých, další stovky lidí byly zraněny.

Jména všech obětí z roku 1968 i zastřelených demonstrantů z prvního výročí invaze v roce 1969 zazněla u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, kde pietní shromáždění uspořádal spolek Bez komunistů.cz. Hrdinství lidí, kteří se postavili okupantům, bylo připomenuto i před budovou Českého rozhlasu. Při jeho obraně v ranních srpnových hodinách 1968 zemřelo několik Čechoslováků. Věnce u vchodu do rozhlasu položili například Jan Hamáček nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Slováci si připomenuli výročí zahájení okupace Československa

Položením věnců a shromážděním si Slováci v Bratislavě připomenuli oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Pietní vzpomínka bez účasti politických špiček se uskutečnila v centru metropole u pamětní desky připomínající tři zastřelené na začátku vojenské invaze v srpnu roku 1968. Premiér Robert Fico na jiné akci řekl, že Slovensko zaplatilo velkou daň v podobě normalizace a že hodlá podporovat rozvoj svobody a demokracie na Slovensku.

"Invaze do Československa se zúčastnilo 27 divizí a více než půl milionu vojáků. Každý odpor (veřejnosti) proti mnohanásobné přesile byl zbytečný. Střelba do davu si vyžádala dohromady 108 mrtvých a 500 těžce zraněných," řekl v projevu šéf slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák. Podle něj kolem sovětských vojsk během následného pobytu v Československu bylo vyvolat u obyvatel strach a respekt.

Na růžovém tanku se jako připomínka invaze objevily bílé pruhy

Na růžovém tanku instalovaném na Komenského náměstí v Brně přibyly v noci na pondělí bílé papírové pruhy odkazující ke značení invazních vojsk v srpnu 1968. K nezvyklé připomínce okupace Československa se přihlásila jihomoravská TOP 09. Na tanku, který je součástí expozice Moravské galerie, však pruhy dlouho nevydržely, kolem 10:30 už podle zpravodaje ČTK na místě nebyly. "Rozhodli jsme se tímto trochu kontroverzním krokem symbolicky připomenout jedno ze smutných výročí naší moderní historie. Období nesvobody je třeba mít v paměti, i když už téměř 30 let žijeme v demokracii," uvedl za TOP 09 líšeňský zastupitel Vlastimil Válek.

Představitelé města i kraje si dopoledne připomněli brněnské oběti 21. srpna 1968 a 1969 také při oficiálních pietních aktech. Postupně kladli květiny či věnce u pamětních desek Danuše Muzikářové, Stanislava Valehracha, Josefa Žemličky a Viliama Debnára.

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12.200 Kč, rozhodla vláda

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři. Podle předsedy vlády tak nejnižší výdělek v příštím roce překročí 40,5 procenta průměrné mzdy ve státě. Odbory požadovaly přidání o 1500 korun, zaměstnavatelé se klonili k částce 800 korun. Hospodářská komora vyzývala vládu, aby pro příští rok už minimální mzdu nezvyšovala. Výhrady měly i některé resorty. Ministerstvo zemědělství navrhovalo zvýšení o 1000 korun. Za minimální mzdu pracuje asi 132.000 lidí, tedy 3,6 procenta zaměstnanců.

Minimální mzda rostla naposledy letos od ledna, kdy se zvýšila o 1100 korun na 11.000 korun. Koaliční vláda ČSSD, ANO a lidovců se při svém nástupu zavázala, že minimální mzdu přiblíží ke 40 procentům průměrné mzdy. Podle ministerstva práce růst o 1200 korun tento záměr zohledňuje a řídí se i růstem ekonomiky. Premiér Sobotka uvedl, že by minimální mzda v příštím roce měla dosáhnout 40,5 procenta průměrné mzdy.

Česko odkoupí vepřín v Letech, schválila vláda

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda krok schválila, uvedl na twitteru ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Stát dosud nezveřejnil částku, na níž se domluvil se současným vlastníkem vepřína, společností AGPI, která přijala nabídku kabinetu před dvěma týdny. Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech ČTK sdělil, že zatím neví za kolik vláda vepřín odkoupí, a proto nebude cenu komentovat. Chov prasat by měl v Letech na Písecku skončit do půl roku. Současní majitelé mají do té doby podle ministra Chvojky ještě nasmlouvané kontrakty.

O odkupu a zbourání vepřína diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce. Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, teď ale souhlasila s finanční kompenzací. Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun.

Vláda: Přijetí 1500 Ukrajinců do zemědělství by se mělo zrychlit

Vláda schválila projekt, díky němuž by se mělo zjednodušit zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny v české zemědělské a potravinářské výrobě. Mělo by jít o 1500 lidí. V tiskové zprávě o tom informovovalo ministerstvo zemědělství. Projekt by měl začít na začátku příštího roku. Cizinci by podle návrhu mohli práci vykonávat od půl do jednoho roku. Už dříve zástupci Agrární komory uvedli, že v během sezony chybí v českém agrárním resortu až 15.000 lidí.

"Cílem opatření je rychlé a efektivní přednostní přijetí žádosti o zaměstnaneckou kartu bez nutnosti registrace v rezervačním systému k podání žádosti," uvedl úřad. Projekt by neměl podle ministerstva narušovat český trh práce. Šlo by o pracovní pozice, které by měly být standardně zveřejněné v centrální evidenci volných pracovních míst, na která můžou být najímáni držitelé zaměstnanecké karty. Při výběru pracovníků budou jako garanti působit oborové organizace jako jsou Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR nebo Zemědělský svaz ČR.

Atentáty v Evropě podle ministra Chovance neovlivňují bezpečnost v ČR

Informace ze zahraničí nenaznačují, že by poslední atentáty v Evropě měly souvislost s Českem. Stupeň bezpečnosti se nemění, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během jednání vlády. Kabinet vyslechl základní informace o situaci po čtvrtečním atentátu v Barceloně z úst šéfů zpravodajských služeb. V úterý se sejde zpravodajská skupina, která vyhodnotí nové informace. Reagovat zřejmě bude i na pondělní incident v jihofrancouzském městě Marseille, kde naboural vůz do dvou zastávek autobusů ve dvou různých částech města. Nejméně jeden člověk zemřel a jeden byl zraněn. Podezřelý pětatřicetiletý řidič byl zatčen.

V Česku platí od loňského března první stupeň ohrožení terorismem, který občany nabádá ke zvýšené bdělosti a představuje nejnižší z možných ohrožení. Vláda ho schválila v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti.

Cvičení Ample Strike se letos zúčastní až 1300 vojáků z 18 zemí

Až 1300 vojáků z armád 18 aliančních a partnerských zemí se letos na území ČR zúčastní mezinárodního cvičení Ample Strike 2017. Uskuteční se od 23. srpna do 12. září. Cílem cvičení je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si procvičí procedury přímé letecké podpory, překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. ČTK to oznámila Denisa Vernerová z tiskového střediska cvičení.

Necelé tři stovky cvičících vojáků budou ze zahraničních armád. Podruhé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení vzdušných sil zapojí také příslušníci aktivních záloh ozbrojených sil ČR a vůbec poprvé se zúčastní i záložníci Vzdušných sil AČR. V průběhu dvou týdnů se bude na 200 záložníků z pěších rot Krajských vojenských velitelství a útvarů Vzdušných sil AČR podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu. Zároveň budou plnit úkoly v rámci připravených scénářů po boku vojenských profesionálů.

Armáda se zapojí do boje s africkým morem prasat

Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři. Čtyřčlenná zásahová jednotka bude nasazena ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice, informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany. Nemoc, která zabíjí prasata, neohrožuje zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení. "Úkolem skupiny bude provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat," uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Armáda je podle ní připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27, dodala Lada Ferkálová. Zatím jsou tak nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odlovená necelá stovka divokých prasat. V oblasti, které představuje část Moravy, v tzv. intenzivní zóně lovu, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. Na území celého státu je myslivcům doporučený větší odlov.

Praha má přímé letecké spojení do Dauhá

Katarské státní aerolinie Qatar Airways zahájíly přímé letecké spojení z Prahy do katarského Dauhá. Spojení bude společnost provozovat denně letounem Airbus A320, který má 12 míst v business a 132 míst v ekonomické třídě. Praha se mezi novinky letového řádu katarské společnosti dostala spolu se světovými metropolemi, jako jsou Rio de Janeiro, Canberra nebo Dublin. Celkem společnost provozuje 150 pravidelných leteckých linek po celém světě.

Pro pražské letiště otevření linky do Dauhá znamená druhé přímé spojení na arabský poloostrov po Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Pro cestující je nová linka možností využít další nabídku přestupních linek z katarské metropole.

Bouře poničily Lesům ČR přes 230.000 m3 dřeva

Bouře se silným větrem poničily v uplynulých dvou týdnech v lesích státního podniku Lesy ČR přes 230.000 metrů krychlových dřeva. Škody půjdou do desítek milionů korun. Kalamitní dříví by chtěl podnik zpracovat do konce roku, v některých lokalitách se těžba polámaných stromů může protáhnout do jara roku 2018. Zákazy vstupů do poničených lesů vydaly úřady v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Objem zničeného dřeva představuje necelá tři procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

ŘSD zprovoznilo poslední úsek dálnice D11 do H. Králové

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo poslední, celkem 3,7 kilometru dlouhý úsek dálnice D11 do Hradce Králové. Dosud motoristé sjížděli z dálnice přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan. Stavba dálnice před H. Králové stála od roku 2006, především kvůli nevykoupeným pozemkům farmářky Ludmily Havránkové a jednání se stavební firmou, 1,3 kilometru dlouhý úsek nemohl být využívan. Chybějící 2,4 kilometru dlouhý úsek za 882 milionů korun bez DPH se začal stavět v roce 2014. Provoz na nově zprovozněné dálnici bude několik měsíců omezený kvůli úpravě v místě provizorního sjezdu u Libišan, práce by měly skončit do Vánoc.

Dálnice D11 by od H. Králové měla pokračovat dál na Jaroměř a poté k polským hranicím v Královci u Trutnova, kde se má napojit na budovanou polskou silnici S3. Stavba mezi H. Králové a Jaroměří měla začít již letos, stavební povolení však rozkladem napadlo hnutí Děti Země, což způsobí zpoždění začátku stavby o několik měsíců.

Na festivalu v Červeném Kostelci se nejvíce líbil soubor z Gruzie

Divákům letošního 63. ročníku folklorního festivalu, který skončil v Červeném Kostelci na Náchodsku, se nejvíce líbil soubor z Gruzie. ČTK to řekl ředitel festivalu Tomáš Šimek. Celkem vystoupilo 14 souborů, dva soubory z různých důvodů na festival nedorazily. Diváci rozhodli, že nejlepší vystoupení nabídl gruzínský soubor National Ensemble Georgian Folklore, druhou největší přízeň získal tuzemský folklorní soubor Rosénka a na třetí příčce v oblíbenosti mezi diváky skončil Yuan Yuan Dance Company z Taiwanu. Návštěvníkům loňského ročníku se nejvíce líbil americký soubor Bailey Mountain Cloggers. Na druhé příčce skončil soubor Muhibah Angklung z Indonésie a třetí místo obsadil slovenský soubor Vranovčan.

Do Červeného Kostelce letos dorazily soubory například z Indie, Mexika či Makedonie, oproti původním plánům nepřijely soubory z Itálie a Senegalu. Pod italskou skupinou Sbandieratori le tre Torri se na festivalu na Sardínii propadlo podium a deset členů souboru skončilo v nemocnici, senegalský Ballet Africa Kalama nepřijel kvůli administrativním problémům. Festival v Červeném Kostelci patří mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Jeho tradice sahá do roku 1952, kdy se konaly folklorní slavnosti u zříceniny Rýznburk nad Babiččiným údolím. Od roku 1993 festival hostí Červený Kostelec v přírodním areálu u divadla J. K. Tyla.

Tranparency International spouští kampaň proti korupci ve sportu

Protikorupční organizace Transparency International (TI) oficiálně spustila kampaň za transparentnější sportovní prostředí s názvem Korupční víceboj. Reagovala tak na dlouhodobé potíže v oblasti financování českého sportu, které se potýká s řadou korupčních afér. Součástí kampaně je videospot a štafeta, kterou si na videích předávají sportovci a osobnosti ze sportovního prostředí. Podezření na korupci ve sportu budou moci lidé hlásit na https://www.korupcniviceboj.cz/ webu, řekli zástupci TI. Kampaň TI, která by měla trvat minimálně do podzimu, má upozornit zejména na údajně nerovné a netransparentní přerozdělování peněz plynoucích do sportu, manipulaci s výsledky a vliv sázkařského průmyslu. Poukáže také na velké kauzy na mezinárodní úrovni, skandál ve FIFA nebo organizace velkých mezinárodních akcí.

Sportovní prostředí na jaře zasáhla kauza možného zneužití dotací z ministerstva školství. Kvůli ní byla obviněna bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, která se na rozdělování peněz údajně domlouvala s některými zástupci sportu. Policie viní bývalého šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a jejího generálního sekretáře Jana Boháče. V důsledku vypuknutí kauzy exministryně Kateřina Valachová (ČSSD) podala demisi.

Nedělní výsledky 4. kola první fotbalové ligy

Jablonec - Dukla 2:2 (2:1), Jihlava - Plzeň 1:2 (1:0), Olomouc - Brno 3:0 (3:0). Celé kolo se tentokrát obešlo bez červených karet.

Tabulka vede Plzeň před Olomoucí a pražskou Slavii. V jejím závěru jsou se ziskem jednoho bodu Mladá Boleslav, Jihlava a poslední Brno.

Karolína Plíšková a Lucie Šafářová vedou tenisové žebříčky WTA

Český tenis má poprvé v historii dvě světové jedničky v pořadí WTA. Do čela žebříčku čtyřhry se v aktuálním vydání oficiálně posunula Lucie Šafářová, Karolína Plíšková udržela první místo ve dvouhře, v níž se na trůnu drží už šestý týden. Staronového lídra má pořadí dvouhry mužů, do čela žebříčku ATP se po více než třech letech znovu dostal Španěl Rafael Nadal. Lucie Šafářová si pozici jedničky vybojovala v uplynulém týdnu postupem do semifinále turnaje v Cincinnati v páru s Barborou Strýcovou. V čele deblového pořadí vystřídala svou dosavadní partnerku Bethanii Mattekovou-Sandsovou, která kvůli zranění nehraje. Před Američankou nyní vede o 110 bodů. Třicetiletá Lucie Šafářová, jejímž maximem ve dvouhře bylo páté místo v žebříčku před dvěma lety, je pětatřicátou deblovou jedničkou a čtvrtou Češkou, které se to povedlo. Před ní to dokázaly Helena Suková, Jana Novotná a naposledy před šesti lety Květa Peschkeová. Martina Navrátilová byla první na světě coby Američanka.

Karolína Plíšková drží jako první Češka post světové jedničky ve dvouhře od 17. července a o vedení v žebříčku nepřišla ani po turnaji v Cincinnati, kde neúspěšně obhajovala titul. Rumunka Simona Halepová útok na trůn nezvládla, po finálové prohře ale na druhém místě ztrácí už jen pět bodů. Tomáš Berdych klesl po vyřazení v prvním kole v Cincinnati o čtyři místa na 19. příčku. Horší postavení v žebříčku měl naposledy v březnu 2010, kdy mu patřilo 20. místo.

Kristýna Hoidarová Kolocová s Michalou Kvapilovou získaly na ME stříbro

Plážové volejbalistky Kristýna Hoidarová Kolocová s Michalou Kvapilovou získaly evropské stříbro. Finále šampionátu v lotyšské Jurmale dobře rozehrály, ale nakonec podlehly německému páru Nadja Glenzkeová, Julia Grossnerová po setech 21:15, 17:21 a 11:15. Ziskem stříbra Hoidarová Kolocová s Kvapilovou navázaly na Markétu Nausch Slukovou a Barboru Hermannovou, které skončily druhé před rokem. Letos svoji pozici kvůli zranění zad Markéty Nausch Slukové nemohly obhajovat.

Pro Kristýnu Hoidarovou Kolocovou a Michalu Kvapilovou je stříbro z ME největším úspěchem společného působení, trvajícího zatím jen něco přes rok a čtvrt. Evropskými šampionkami se z českých hráček staly jen Eva Ryšavá (dříve Celbová) se Soňou Novákovou (Dosoudilovou), které získaly zlato v letech 1996 a 1998. Mezi muži vyhráli Marek Pakosta s Michalem Palinkem v roce 1996.

Zuzana Hejnová ovládla Diamantovou ligu v Birminghamu, Tomáš Staněk byl třetí

Zuzana Hejnová vyhrála na mítinku atletické Diamantové ligy v Birminghamu běh na 400 metrů překážek ve svém nejlepším letošním čase 54,18 sekundy. O dvě setiny porazila v závěrečných metrech americkou vicemistryni světa z Londýna a jedničku letošních tabulek Dalilah Muhammadovou. Koulař Tomáš Staněk obsadil třetí místo výkonem 21,16 metru a rovněž se kvalifikoval na finálový mítink v Bruselu.

Zuzana Hejnová o dvě setiny vylepšila své letošní maximum z finále světového šampionátu, kde před deseti dny obsadila čtvrté místo a nevyšel jí útok na třetí titul za sebou. Česká atletka navázala na měsíc staré prvenství z Rabatu a se ziskem 25 bodů ze čtyř mítinků ovládla základní část Diamantové ligy. Tomáš Staněk, který stejně jako Zuzana Hejnová skončil na mistrovství světa těsně pod stupni vítězů, v Birminghamu nestačil na Novozélanďana Tomase Walshe a Američana Ryana Crousera. Tomáš Staněk, jenž v úterý ve Varšavě vyrovnal svůj český rekord 22,01 metru, si zajistil bronz ve čtvrté sérii.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.