Denní souhrn zpráv
Česká republika daruje lidem v Afghánistánu oční rohovky
Ministerstvo obrany by i během dalších 12 měsíců mělo pomáhat spolku Berkat s leteckým převážením humanitární a zdravotnické péče do Afghánistánu. Počítá s tím materiál, který resort předkládá vládě. Do země směřují oční rohovky určené k transplantacím, zdravotnické, hygienické a humanitární zásilky. Češi v roce 2005 v Afghánistánu provedli první transplantaci oční rohovky, od té doby bylo stejných zákroků vykonáno přibližně 280.
Do Prahy přijeli studenti češtiny z celého světa
Na 150 zájemců o češtinu z celého světa přijelo do Prahy na tradiční Letní školu slovanských studií. Většina jich má s jazykem již zkušenosti, a tak šeptání v češtině doprovázelo i zahajovací komorní smyčcový koncert ve velké aule Karolina. Při něm se pomalu seznamovala studentka z Vídně, která právě čte Karla Čapka, s mladíkem z Moskvy, který se česky učí už od 13 let. Na Filozofickou fakultu zamířili i studenti z Ghany či Kolumbie. Čeká je čtyřtýdenní kurz jazyka, literatury a historie, ale i zážitkové workshopy či třeba soutěž o nejlepší český chlebíček.
Preméra Dvořákovy opery Dimitrij v Spojených státech
V Spojenských státech byla poprvé uvedena opera Antonína Dvořáka Dimitrij. Premiéra se konala v pátek na scéně Bard College na severu státu New York. Pražská premiéra tohoto Dvořákova díla slavila úspěch v roce 1882, ale pak skladatel Dimitrije přepracoval a o více než století později se opera skoro nikdy nehrála mimo své rodiště. Prezident Bard College Leon Botsteinem, který je současně vynikajícím dirigentem, ale hájí neznámá díla. Leona Botsteina okouzlil námět opery a fascinovala hudba, utkaná z jemných harmonií, příznačných pro Dvořáka. V díle je cítit i silný vliv italské opery, píše AFP a cituje dirigenta: "Celek vytváří ohromující, podmanivé dílo." Sedmdesátník Botstein se věnuje oživování zapomenutých děl. Dimitrij je součástí letního festivalu SummerScape, zaměřeného letos na Fryderyka Chopina. Botstein, který také řídí newyorský Americký symfonický orchestr, často kritizuje operní domy, zejména ve Spojených státech, které podle něj až příliš lpí na známých dílech a věhlasných zpěvácích.
Soud propustil exnáměstkyni Kratochvílovou z vazby
Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová obviněná ze zmanipulování sportovních dotací byla propuštěna z vazby. Informovala o tom Česká televize. Podle žalobců už pominuly důvody vazby, protože svědci již byli vyslechnuti. Kratochvílovou poslal soud do vazby 5. května, stejně jako tehdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu. Důvodem pro uvalení vazby byly obavy, že obvinění by na svobodě ovlivňovali svědky a že by pokračovali v trestné činnosti. Pelta se dostal na svobodu 7. června, Kratochvílová až teď. Policisté stíhají Kratochvílovou, Peltu a někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obviněna je i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Na seznam obviněných přibyla i Česká unie sportu (ČUS), její předseda Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč.
Ostrava chce postupně obnovovat zanedbaná umělecká díla
Ostrava chce postupně restaurovat zanedbaná umělecká díla na území města. Do budoucna by navíc veřejný prostor mohly oživit i nové exponáty. ČTK to řekl primátor Tomáš Macura (ANO). "Jsme toho názoru, že uměleckých děl ve městě je málo, a že to v minulosti bylo zanedbáváno. Chtěli bychom jednak rozšířit počet uměleckých děl ve městě, ale chtěli bychom také zvýšit tu péči o ta stávající," vysvětlil Macura. Rada města proto rozhodla, že vyčlení necelých 3,5 milionu korun na renovaci prvních šesti uměleckých děl ve městě. Tři jsou umístěna v městské části Jih, dvě v Porubě a jedno ve Slezské Ostravě. Renovace se dočká například památník obětem hornické stávky z roku 1894 nebo fresky na známém porubském oblouku, který je jakousi symbolickou vstupní branou do této městské části.
V Buchlovicích slaví česnek, úroda je ale špatná
Buchlovice na Uherskohradišťsku po roce opět provoněl česnek. Šestnáctý ročník festivalu opět patřil oslavě této zeleniny, kterou nabízí v různých formách. Slavnosti navštívilo několik tisíc lidí. Vybírat mohli z pestré nabídky více než tří desítek prodejců česneku z celé České republiky i ze Slovenska. "Letošní úroda byla slabá. Česnek je malý, bylo velice málo deště. Tam u nás velice málo prší," řekl ČTK František Smutný z Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Spotřeba česneku v Česku se pohybuje ročně kolem 7000 až 8000 tun. Každý obyvatel země sní ročně v průměru kolem 70 dekagramů česneku. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana profesionální pěstitelé zasadili česnek letos na 300 až 350 hektarech plochy, loni to bylo jen asi 220 hektarů. Další česnek sklidili drobní pěstitelé. "Český trh není soběstačný, zhruba 50 procent česneku musíme dovážet. Nejčastěji ze Španělska a Francie," sdělil Zeman. Česnek ze západní a jižní Evropy podle něj chutí připomíná tuzemskou zeleninu. Dovoz nekvalitního česneku s nedostatkem silic z Číny prý už naopak pomíjí.
Předpověď počasí
V neděli bude skoro jasno až polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s.
Příští týden čekají Česko tropické teploty, které mohou v úterý na jihovýchodě republiky místy vyšplhat až ke 37 stupňům Celsia. I další tři týdny budou spíše teplejší, než bývá v tomto období běžné. Výjimkou bude týden od 14. do 20. srpna, kdy meteorologové čekají přes den průměrné maximální teploty jen kolem 23 stupňů. Srážky by do konce srpna neměly vybočit z průměrných hodnot, uvedl v aktuálním výhledu počasí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).