Denní souhrn zpráv

K rozpočtu na příští rok se tripartita vrátí v polovině září

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok. Znovu bude o rozpočtových plánech tripartita jednat ve druhé polovině září. V souvislosti s rozpočtem na příští rok chtějí odboráři mluvit i o růstu platů ve veřejném sektoru. Termín vyjednávání s odboráři o tomto tématu vláda minulý týden zrušila, setkají se 21. srpna. Zaměstnavatelé kritizují například malý rozsah plánovaných investic. Sněmovna by měla od kabinetu návrh zákona o rozpočtu dostat do konce září. Jednání o rozpočtu členové tripartity přerušili do 18. září, kdy se bude projednávat nová podoba návrhu po jednání ministerstva financí s jednotlivými resorty, řekl ČTK předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle navrhovaného rozpočtu včetně peněz z EU by výdaje měly příští rok činit 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly dosáhnout 1,292 bilionu. Deficit by se tedy měl rovnat 50 miliardám korun. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) už dřív řekl, že požadavky resortů překračují schválený schodek o 111 miliard.

Rozšíření mýta odmítají jednohlasně zaměstnavatelé i odbory

Odbory i zaměstnavatelé na společném zasedání s vládou shodně odmítli rozšíření mýtného na silnice první třídy. Tripartita to oznámila na twitteru. Dopravní firmy podle zaměstnavatelů tvrdí, že náklady budou muset přenést na spotřebitele. "Upozorňujeme, že plánované rozšíření mýta o 900,2 kilometru silnic první třídy je prosazováno vládou přes nesouhlas dotčených profesních organizací. Dopravní firmy odmítají takové rozšíření, protože by ho musely promítnout do výše ceny přepravy osob a zboží, a velmi pravděpodobně přenést na spotřebitele," uvedl k mýtnému v tiskové zprávě prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Rozšíření ministerstvo dopravy zdůvodňuje potřebou vypsat výběrové řízení, které nebude zvýhodňovat jedinou technologii, případně konkrétního dodavatele. Pokud by byl tendr vypsán pouze na převzetí stávajícího systému, obává se ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) toho, že by byl úřad podezírán z nadržování nynějšímu dodavateli, společnosti Kapsch.

Social Watch: ČR zaostává za Západem, růst HDP k dotažení nestačí

Česko i po 27 letech od změny režimu zaostává za západními státy a propast se mu nedaří zmenšit. Tempo ekonomického růstu nestačí na to, aby se ČR úrovni vyspělých zemí přiblížila. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch o situaci a udržitelném rozvoji v ČR za loňský rok. Dokument v Praze představili jeho autoři. "ČR představuje stále druhý svět. Po 27 letech jsme v situaci, která je hodně vzdálená tomu, co jsme si v roce 1990 představovali. Věci si vždy představujeme jinak, než jdou. Doufáme, že by agenda udržitelného rozvoje mohla změně napomoci," uvedl předseda české koalice Tomáš Tožička. Podle něj bude záležet na tom, jak bude ČR svůj plán udržitelného rozvoje do roku 2030 prosazovat. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se zmenšil potenciál regionu střední a východní Evropy, který by umožnil se k vyspělým zemím přiblížit.

Irák si cení české pomoci v boji proti IS, uvedl velvyslanec

Irák si v boji proti Islámskému státu (IS) cení pomoci od české vlády i českých neziskových organizací. Řekl to irácký velvyslanec Valíd Šiltágh. České firmy se podle něj mohou zapojit do poválečné rekonstrukce země a využít dřívější kontakty. Velvyslanec Šiltágh rovněž tlumočil poděkování irácké armády za letouny L-159 české výroby, které byly nasazeny do boje o druhé největší irácké město Mosul. Armáda osvobodila město po devět měsíců trvajícím boji s jednotkami IS. Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil vítězství v Mosulu minulý týden v pondělí.

Justice zrychlila, v některých okresech však problémy přetrvávají

Česká justice v uplynulých letech zrychlila, v některých okresech však problémy s délkou soudních řízení přetrvávají. U okresních soudů loni trvala civilní řízení průměrně 344 dní, trestní pak 196 dní. Výrazně déle čekali na rozsudek lidé na Chomutovsku či Ústecku. Vyplývá to ze statistik, které představilo ministerstvo spravedlnosti. "Justice je s výjimkou zhruba pěti okresů velmi uspokojivě rychlá," konstatoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Za zrychlením podle něj stojí dvě příčiny. Jednak to, že se podařilo mimo jiné i změnou advokátního tarifu snížit počet bagatelních soudních sporů o zanedbatelné částky, jednak to, že posily v podobě nově jmenovaných soudců začaly adresně mířit k soudům, které měly největší problémy.

Stát letos investorům slíbil investiční pobídky za 6,3 mld. Kč

Příslib investiční pobídky od státu získalo v letošním prvním pololetí 42 projektů investorů. Celková výše pobídek dosáhla 6,3 miliardy Kč. Stát tak podpořil investice v souhrnné výši 26,6 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, které by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 4767. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest. Celkové počty dojednaných investic v ČR, tedy včetně těch u kterých společnosti nepožádaly o investiční pobídky, zveřejní agentura později.

Z Německa zpět v ČR je 90 procent nafty, pravidelný odvoz skončil

Ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v Německu vlaky zpět do Česka převezly 90 procent české nafty, pravidelný odvoz minulý týden skončil. Poslední vlaky budou jezdit už nepravidelně, v nádržích v bavorském Kraillingu jsou už jen zbytky, které bude složité vyčerpat. ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Česko mělo v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat.

Ministr Jurečka v Bruselu: Za nákazou prasečím morem je asi lidský faktor

Za nedávnou nákazou divočáků na Zlínsku africkým morem prasat (AMP) je pravděpodobně odpovědný lidský faktor, řekl svým kolegům ze zemí EU český ministr zemědělství Marian Jurečka. Případ je podle něj varováním pro další evropské země, které si nyní mohou jen těžko myslet, že jsou od stávajících ohnisek nákazy dostatečně daleko. O uplynulém víkendu se na Zlínsku počet divočáků pozitivně testovaných na AMP zvýšil o devět na 40 kusů. Veterináři už celkem evidují 75 uhynulých zvířat. Od pátku platí mimořádná veterinární opatření kvůli moru. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Postup České republiky, která nákazu omezila jen na velmi malé území, na ministerském jednání ocenil eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukautis.

Na pastvině u Milovic se rozmnožují šakali, poprvé v Česku

V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se rozmnožují šakali. Kojící fenu v minulých dnech zachytila fotopast. Krátce na to v rezervaci nasnímal šakalí štěně fotograf. Jde o první doložené rozmnožování šakala obecného v České republice, uvedla ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě. Nejnovější pozorování potvrdila výsledky výzkumu, který v letech 2015 až 2016 v lokalitě uskutečnili odborníci z Karlovy univerzity v Praze. "Šakala obecného jsme na dané lokalitě v rámci výzkumu šelem sledovali déle než rok. Ačkoliv byl na území České republiky několikrát zaznamenán již dříve, teprve díky výzkumu pomocí fotopastí jsme byli schopni potvrdit jeho trvalý výskyt," řekla Klára Pyšková z katedry etologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Nově pořízené fotografie dokazují, že se šelmy v lokalitě nejen trvale zdržují, ale také rozmnožují.

Desetimilionovou škodu způsobil požár kombajnu na Znojemsku

Desetimilionovou škodu způsobil požár kombajnu a pole u Trstěnic na Znojemsku. Kromě kombajnu shořelo pět hektarů nesklizeného obilí. Jde o největší škodu o žních na jihu Moravy, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Podle něj byl kombajn zcela nový, škoda je i na obilí. Kromě toho shořel hektar již sklizeného strniště. Když na místo přijeli hasiči byl už kombajn zcela v plamenech. "Museli jsme vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu, na místě nakonec zasahovalo 11 hasičských jednotek," uvedl Petr Příkaský. Problémy provází jihomoravské zemědělce v létě i jinde na Znojemsku.

V neděli zemřelo na silnicích v ČR 7 lidí, je to 2. nejvyšší počet roku

Neděle na českých silnicích se stala druhým nejtragičtějším dnem letošního roku, dopravní nehody si v tento den vyžádaly sedm obětí. Naproti tomu v sobotu se nestala v Česku ani jedna smrtelná nehoda. Letošní nejhorší bilanci má na kontě sobota 24. června, kdy na silnicích zahynulo devět lidí. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Z hlediska krajů nejhůře vyšel v neděli s ohledem na zemřelé při haváriích Ústecký kraj. Tamní nehody si vyžádaly tři lidské životy. Po jedné oběti si vyžádaly v neděli nehody, které se staly ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Vědci: Pozůstatky života na Marsu mohou být v okolí mladých sopek

Na Marsu je rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života na planetě. Ukázal to výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky publikoval časopis Earth and Planetary Science Letters. Zkoumané sopky jsou podle vědců v porovnání s většinou ostatních na Marsu velmi mladé, vznikly před několika sty miliony let. Pokud se v jejich okolí vyskytovali mikrobi, je podle vědců možné, že se jejich pozůstatky zachovaly v relativně původním stavu. Vědci analyzovali satelitní fotografie povrchu Marsu, které udělala americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Prozkoumali tak rozsáhlé pole tvořené více než 130 malými kuželovitými útvary a doprovodnými proudy. Ty jsou na dně nejhlubšího kaňonu ve 4000 kilometrů dlouhé a zhruba deset kilometrů hluboké oblasti Valles Marineris.

Na letní výuku do Brna přijelo letos téměř 140 zájemců o češtinu

Besedy o českém jazyce, literatuře a kultuře, lexikálně-stylistická cvičení, ale i exkurze či hodiny tance čekají na cizince, kteří přijeli do Brna na jubilejní 50. Letní školu slovanských studií. Celkem 139 studentům z téměř 40 zemí světa nabídne čtyři týdny intenzivní výuky kombinované s volnočasovými aktivitami. Akci, která potrvá do 12. srpna, pořádá Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. "Důvody, proč se cizinci jezdí učit česky nebo i studují v českých programech, jsou různé. Někteří studují bohemistiku na zahraničních univerzitách, a to hlavně kvůli české literatuře, která je ve světě velice známá, ať už vezmu Karla Čapka, Milana Kunderu nebo Bohumila Hrabala. Dalším důvodem je česká hudba, japonští studenti milují Antonína Dvořáka i Leoše Janáčka. Velikou skupinu tvoří také naši krajané, kteří žijí v zahraničí už několik generací a chtějí, aby jejich děti znaly jazyk země, z níž pocházejí," uvedla ředitelka školy slovanských studií Eva Rusinová. Na školu přijíždějí také lidé, kteří v České republice pracují, třeba právníci, překladatelé nebo tlumočníci Evropské unie. Větší část studentů se do letní školy podívá pouze jednou, 15 procent účastníků ale přijíždí do Brna opakovaně.

Ve Vizovicích skončil hudební festival Masters of Rock, byl úspěšný

Ve Vizovicích na Zlínsku skončil patnáctý ročník hudebního festivalu Masters of Rock. Přehlídku, která začala ve čtvrtek, navštívilo 25.000 návštěvníků z 38 zemí světa. Pořadatelé hodnotí letošní ročník jako velmi úspěšný. Fanouškům se představila řada úspěšných kapel jako je švédská Sabaton, německá legenda Running Wild či Kreator. Mnohá vystoupení byla zcela unikátní. Masters nabídl celkem čtyři desítky kapel, téměř 20 z nich na festivalu vystoupilo poprvé. O závěrečný festivalový den se postarala například německá skupina Varg, tuzemská stálice Kreyson v čele s Láďou Křížkem nebo tříčlenná německá heavymetalová formace Rage. Fanouškům se představil i zpěvák Dee Snider s hity jeho domovské kapely Twisted Sister.

Speciální gastronomickou show si užili lidé na Vranově

Hostina pro hraběte Althana zpestřila program Hudebního festivalu Znojmo. Gastronomickou show spojená s hudbou a tancem na zámku ve Vranově nad Dyjí byla vyprodaná, řekli ČTK pořadatelé Hudebního festivalu Znojmo. Ústředním motivem hostiny bylo protestantství v opozici s životem rakouské císařovny Marie Terezie, u níž si letos připomínáme 300. výročí narození. Menu mělo osm chodů. Jako předkrm se podávala terinka z uzeného kolínka a hruškové chutney. Hlavní chod obstaralo jehněčí lýtko, tuřín, brambory a rozmarýn.

Český grafik vytvořil podobu nového alba rappera Jay-Z

Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější osobnosti současné hudby, pomáhal vytvořit český grafický designér Radim Peško. Album je pojmenované pouze čísly 4:44, má minimalistický vizuál tvořený číslicemi na světle hnědém pozadí. Jay-Z, známý také jako producent Rihanny a manžel Beyoncé, si pro své zatím poslední album vybral písmo Radima Peška, který žije a pracuje v Londýně. ČTK o tom informovala Michaela Banzetová z Moravské galerie. Radim Peško byl třikrát kurátorem mezinárodního bienále grafického designu, které se koná v Brně. V Brně také bude mít na podzim výstavu představující průřez jeho prací, začne 6. října v prostoru SOLO Offspace.

Desetibojař Jiří Sýkora je mistrem Evropy do 23 let

Desetibojař Jiří Sýkora se stal v Bydhošti mistrem Evropy do 23 let. V dvoudenní soutěži nasbíral 8084 bodů a navázal na svůj titul juniorského světového šampiona z roku 2014. Pro českou výpravu vybojoval druhý cenný kov, v sobotu skončil Filip Sasínek druhý na patnáctistovce. Dvaadvacetiletý Jiří Sýkora byl v Polsku mezi vícebojaři nejlepší ve všech třech vrhačských disciplínách a také nejrychlejším překážkářem. Za loňským osobním maximem z Götzisu zaostal jen o 37 bodů.

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Rabatu

Oštěpařka Barbora Špotáková týden po triumfu v Londýně zvítězila i na mítinku Diamantové ligy v Rabatu. Při třetím závodě prestižního seriálu během jedenácti dnů, kdy ještě skončila druhá v Lausanne, jí k tomu stačil výkon 63,73 metru, který zaznamenala hned při svém prvním pokusu. Světová rekordmanka Barbora Špotáková porazila o více než metr Slovinku Martinu Ratejovou (62,46), třetí skončila Běloruska Taťjana Chaladovičová (62,38). V Rabatu nestartovala olympijská vítězka a vedoucí žena letošních tabulek Sara Kolaková z Chorvatska, která triumfovala na mistrovství Evropy do 23 let v Bydhošti.

Překážkářka Zuzana Hejnová poprvé letos vyhrála v Diamantové lize

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová poprvé v sezoně vyhrála závod na mítinku Diamantové ligy. V Rabatu, kde nestartovaly nejlepší Američanky v čele s olympijskou šampionkou Dalilah Muhammadovou, zvítězila ve svém nejlepším letošním čase 54,22 sekundy. Zuzana Hejnová v Rabatu odstartovala svižně a do cílové rovinky vbíhala s výrazným náskokem před zbytkem startovního pole. V závěru odrazila nápor mohutně finišující Jamajčanky Janieve Russellové a vylepšila si letošní maximum o 28 setin sekundy. Tři týdny před mistrovstvím světa se zařadila na osmé místo letošních tabulek, v nichž je před ní šest Američanek a Jamajčanka Russellová. Zajistila si také účast ve finále prestižního seriálu.

Karolína Plíšková je novou tenisovou jedničkou, žebříček vede o 185 bodů

Karolína Plíšková je oficiálně světovou tenisovou jedničkou. V čele žebříčku WTA má po Wimbledonu náskok 185 bodů před Rumunkou Simonou Halepovou. Pětadvacetiletá Karolína Plíšková sice vypadla na londýnském grandslamu už ve druhém kole, ale dosavadní jednička Angelique Kerberová z Německa neobhájila body za loňské finále a klesla na třetí místo. Simona Halepová potřebovala postoupit do semifinále, skončila však o kolo dřív. Karolína Plíšková je první českou jedničkou v ženské dvouhře. Světovými jedničkami byli z českých tenistů dosud jen Ivan Lendl a Martina Navrátilová, ale té se to povedlo až v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975.

Slavia čtyřmi góly po pauze otočila generálku a porazila Nice 4:1

Fotbalisté Slavie Praha v generálce na start soutěžní sezony po vynikajícím výkonu rozstříleli třetí tým uplynulé sezony francouzské ligy Nice 4:1 a zakončili letní přípravu bez jediné porážky. Hosté v Edenu vedli od osmé minuty a trefy Oliviera Boscagliho, český šampion ale po přestávce skóre otočil. Stav obrátil dvěma góly Milan Škoda a pak se dvakrát prosadil Nizozemec Mick van Buren. Nice, které v minulé sezoně dlouho bojovalo o francouzský titul, nepřivezlo do Prahy svou největší hvězdu Maria Balotelliho. Ve slávistické základní sestavě chyběl z tria hvězdných letních posil Altintop.

Krátce o počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť, ojediněle bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.