Denní souhrn zpráv
Sobotka v Hirošimě uctil oběti jaderné bomby
Bohuslav Sobotka v Hirošimě uctil památku obětí americké jaderné bomby, která město na konci druhé světové války srovnala se zemí. Český premiér položil věnec v Parku míru a prohlédl si muzeum s expozicí o průběhu války, o roli Hirošimy v této válce a o důsledcích výbuchu atomové bomby, včetně dobových fotografií. Zastavil se také u Památníku míru, což je torzo někdejšího Průmyslového paláce od českého architekta Jana Letzela, který jako jediná budova v okolí výbuchu bomby zůstal stát.
Sněmovna po čtvrtstoletí schválila zákon o vztazích se Senátem
Sněmovna a Senát by si mohly vzájemně upravovat změny ústavních a volebních zákonů kvůli dosažení shody na jejich podobě. Nově by tak už nemělo platit, že by poslanci museli schválit senátní úpravy těchto norem, pokud by chtěli dosáhnout jejich přijetí. Novinku má zavést senátní návrh takzvaného stykového zákona, který schválila Sněmovna.
Pokud horní komora svůj souhlas s předlohou potvrdí, Parlament tak po čtvrtstoletí naplní ústavu, v níž je existence stykového zákona zakotvena. Předsedkyně senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za Zelené) označila rozhodnutí Sněmovny s normou za historický okamžik vzhledem k tomu, že dosavadní pokusy o přijetí zákona o vztazích obou komor byly neúspěšné.
Seniorům a dětem se zřejmě sníží limity pro doplatky za léky
Důchodci a děti budou mít zřejmě nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měla snížit z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou schválila Sněmovna. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc. Předloha, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, bude mít peněžité dopady zhruba 440 milionů korun ročně. Ministerstvo zdravotnictví při přípravě úhradové vyhlášky s těmito náklady počítá. Pokud bude novela přijata, bude účinná od ledna.
Děti dostaly vysvědčení, uplynulý školní rok přinesl několik novinek
Děti ve většině základních a středních škol dostaly vysvědčení a začínají jim letní prázdniny. Během nich je ve školách často vystřídají řemeslníci. Někde začala rekonstrukce již před koncem školního roku, jinde si naopak školáci prázdniny kvůli opravám prodlouží. Zpět do lavic usednou v pondělí 4. září. Uplynulý školní rok přinesl do škol řadu novinek. Od září se změnil přístup k inkluzi, a školy tak začaly mít právo na podporu pro děti s handicapem. V lednu se na základních školách a víceletých gymnáziích začal ve školních bufetech prodávat jen zdravý sortiment. Na jaře se poprvé plošně uskutečnily jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. A zatímco v předešlých letech byly zápisy budoucích školáčků do prvních tříd vždy v lednu, letos se konaly poprvé v dubnu. Ke konci školního roku se změnilo vedení ministerstva školství. Ministryni Kateřinu Valachovou (ČSSD) kvůli problémům se sportovními dotacemi minulý týden v čele úřadu vystřídal její náměstek Stanislav Štech (za ČSSD).
Situace po deštích se zklidnila, meteorologové nečekají extrémy
Po čtvrtečních vydatných deštích, které zasáhly hlavně Prahu a část středních a západních Čech, se situace na řekách uklidnila. První povodňový stupeň - bdělost - platila v pátek ráno už jen na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku. Kolem 8:30 se i tam vrátila řeka k běžnému průtoku, vyplývá z aktuálních informací hydrologů. Nejvíc napršelo v pražském Radotíně.
Vojáci si na Vítkově připomněli odkaz legionářů
Slavnostním nástupem na pražském Vítkově si čeští vojáci připomněli Den ozbrojených sil, který se slaví jako vzpomínka na slavnostní přísahu československých legionářů na konci června 1918 ve francouzském Darney. Několik vojáků při té příležitosti dostalo vyznamenání. Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval novinářům u příležitosti slavnostního aktu řekl, že bez armády nelze mít svobodný stát. Koštoval a náčelník generálního štábu Josef Bečvář během ceremoniálu položili věnec na hrob Neznámého vojína. Předali záslužné kříže ministra obrany 22 vojákům a civilistům a vyznamenali čestným odznakem za zásluhy 27 osob. Součástí ceremoniálu byla i minuta ticha provázená třemi slavnostními salvami na počest vojáků, kteří padli při obraně vlasti. Slavnostní akt vyvrcholil přeletem stíhaček JAS-39 Gripen nad vítkovským památníkem.
Sněmovna chce zavést povinné čipování psů od roku 2020
Do tří let bude v Česku nejspíš zavedeno povinné čipování psů. Od roku 2020 to má zavést novela veterinárního zákona, kterou schválila Sněmovna. Novelu, která má také zpřísnit podmínky pro chov psů, nyní dostane k projednání Senát. Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Prosadil to sněmovní zemědělský výbor ve spolupráci s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Místopředseda výboru Herbert Pavera z klubu TOP 09 a Starostové si od toho slibuje to, že "pro veterinární správu bude mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda ten pes pochází množíren". Kritici však už dříve upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata.
Za červen bylo na silnicích 64 mrtvých,skoro dvakrát víc než loni
Za červen zemřelo při dopravních nehodách v Česku podle předběžných údajů 64 lidí, téměř dvakrát více než loni. V červnu 2016 bylo mrtvých 36. Celkový počet obětí za první pololetí tohoto roku dosáhl 231, o osm více než za stejné období roku 2016. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Červen je zatím nejtragičtějším měsícem roku, podle Lercha se na nárůstu počtu zemřelých podepsalo počasí.
Prasata ve firmě Zemet africký mor nemají, testy byly negativní
Testy na africký mor prasat u prasat chovaných ve firmě Zemet u Zlína byly negativní, zvířata nemocná nejsou. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Firma spadá do takzvané zamořené oblasti v desetikilometrovém pásmu kolem místa, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci s africkým morem prasat. Ve čtvrtek našli myslivci další uhynulé sele divočáka ve Zlíně-Lužkovicích, také u něj se nákaza potvrdila.
V Plané vybuchovaly při požáru tlakové lahve, jedna osoba zemřela
V Plané na Tachovsku několik hodin hořel sklad propan-butanových lahví. Vznikly desítky řetězových výbuchů. Zdravotníci ošetřili dvě osoby, jeden člověk na místě zemřel. ČTK to řekli záchranáři a policie. Z okolních domů bylo evakuováno zhruba 20 lidí, uvedla mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková. Oheň podle velícího důstojníka hasičů Pavla Musila způsobil škody za miliony.
Thurmanová, Affleck i Howard převezmou při zahájení MFF ceny
Předáním prvních ocenění začíná ve Velkém sále karlovarského Thermalu 52. ročník mezinárodního filmového festivalu. Zvaní hosté i fanoušci před hotelem pozdraví americkou herečku a producentku Umu Thurmanovou, která, stejně jako její krajan Casey Affleck, dostane Cenu prezidenta festivalu. Hostem slavnostního ceremoniálu bude i americký skladatel James Newton Howard, osmkrát nominovaný na Oscara, který převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Vzápětí bude tento autor hudby k filmům, jako Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná či série Hunger Games, na prostranství před Thermalem pohostinsky dirigovat Český národní symfonický orchestr. Zazní světová premiéra části jeho hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít.
Na Hradě pohřbili ostatky připisované nejstarším Přemyslovcům
V základech kostela Panny Marie na Pražském hradě byly uloženy ostatky muže a ženy žijících v 10. století. Ze stejného místa byly před více než 50 lety vyzdviženy pro antropologické zkoumání. Archeologové je připisují nejstarším Přemyslovcům, knížeti Spytihněvovi I. a jeho manželce. "V nejstarších kostelích na Pražském hradě byli pohřbíváni pouze příslušníci knížecí rodiny Přemyslovců a církevní činitelé. Museli to být členové této rodiny," řekla ČTK historička Milena Bravemanová. Dodala ale, že v případě takto starých pozůstatků definitivní jistota o jejich původu nebude nikdy.
Fragmenty bývalého kostela Panny Marie se nacházejí pod úrovní terénu v průchodu mezi třetím a čtvrtým hradním nádvořím. Je nejstarším kostelem na Pražském hradě. Hrob byl situován na privilegované místo uprostřed kostela a pohřbení u sebe měli cenné šperky. Pro pozůstatky vznikl žulový sarkofág o rozměrech asi metr krát půl metru. Do vykopávek kostela může nahlédnout každý návštěvník Pražského hradu. Dnes turisté sledovali, jak archeologové ukládají do sarkofágu dvě zaletované kovové truhličky.
Na Kampě se otevírá muzeum věnované Janu Werichovi
Lidé si od pátečního večera mohou ve Werichově vile na pražské Kampě prohlédnout osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů. Novinářům expozice ve zrekonstruované vile představili zástupci Nadace Jana a Medy Mládkových, která si objekt pronajímá od městské části. Od soboty bude vila otevřená návštěvníkům v běžné otevírací době. Nadace plánuje další rozšiřování expozic.
Návštěvníci zažijí mrazivou atmosféru špilberských kasemat
Odvážlivci si mohou na jedinou noc vyzkoušet tvrdý vězeňský režim nejnebezpečnějších zločinců za vlády Josefa II. Muzeum města Brna potřetí nabízí možnost nocovat v kasematech hradu Špilberk. Letos to bude v sobotu 1. července, poté znovu 5. srpna a 15. září. Akce trvá vždy od deseti hodin večer do sedmé ranní, informoval ČTK mluvčí muzea Michael Kalábek. Kasematy za druhé světové války sloužily i jako kryt pro gestapo. "Jde o možnost, jak historický prostor poznat autentickým způsobem a odejít se silným zážitkem," uvedl Kalábek.
Vědci objevili populaci téměř vyhynulého potápníka dvojčárého
Vědci z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a českobudějovického biologického centra akademie věd objevili silnou populaci potápníka dvojčárého. Chráněný a téměř vyhynulý brouk žije v tůních pískovny Cep II u Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Potápník dvojčárý zmizel z volné přírody ve druhé polovině 20. století vlivem znečištění povrchových vod a kvůli intenzivnější rybářské činnosti. ČTK o tom informoval Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
Počasí v sobotu
Převážně oblačno, v Čechách zpočátku až polojasno. Během dne místy přeháňky nebo občasný déšť. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, na jihovýchodě a východě Moravy až 26 °C.