Denní souhrn zpráv
Zeman jednal na Hradě s rakouským prezidentem Van der Bellenem
Prezidenti ČR a Rakouska Miloš Zeman a Alexander Van der Bellen jednali na Pražském hradě především o ekonomické spolupráci. Při schůzce debatovali také o migraci či jaderné energetice, na které mají odlišné názory. Oba prezidenti to novinářům řekli na tiskové konferenci. Jednání bylo prvním setkáním obou státníků po loňských rakouských prezidentských volbách, v nichž Zeman podpořil Van der Bellenova protikandidáta Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Česko je poslední sousední zemí Rakouska, kterou nový prezident alpské republiky navštívil.
Premiér Sobotka přiletěl na návštěvu Japonska
Premiér Bohuslav Sobotka dnes společně s vládní delegací přicestoval na čtyřdenní návštěvu Japonska. Vládní speciál dosedl na tokijské letiště Haneda kolem 14:30 místního času (07:30 SELČ). Je to první česká premiérská návštěva v této východoasijské zemi po dvanácti letech, naposledy byl v Japonsku v roce 2005 tehdejší ministerský předseda Jiří Paroubek. Na programu je setkání českého premiéra s jeho japonským protějškem Šinzóem Abem. Tématy jednání premiéra v Japonsku bude hospodářská a obranná spolupráce ČR a Japonska, vztah EU a Japonska a řada dalších zahraničně-politických otázek.
Zaorálek vyzval v Radě Evropy k boji proti terorismu i populismu
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek(ČSSD)vyzval v Radě Evropy k boji proti terorismu, rasismu, xenofobii a populismu. Šéf české diplomacie hovořil na plenárním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy v roli předsedy Výboru ministrů, hlavního rozhodujícího orgánu Rady Evropy. Organizace sdružující 47 zemí včetně Ruska nebo Turecka dohlíží na dodržování lidských práv a demokratických principů.
Sněmovna opět schválila zpřísnění podmínek pobytu cizinců v ČR
Sněmovna znovu schválila novelu, která zpřísní podmínky pobytu cizinců v Česku a omezí ekonomickou migraci. Rozhodla tak dnes přes nesouhlas Senátu a ochránců lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro cizince, který navrhla vláda. Normu nyní posoudí prezident.
Ostatky Milady Horákové jsou 67 let po její smrti stále neznámo kde
Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL) to při dnešním pietním shromáždění na místě popravy v pankrácké věznici kritizovala, podle ní chce řada politiků nechat tuto kapitolu dějin spát. Historik vězeňství Aleš Kýr připomněl, že na Pankráci bylo popraveno 177 odpůrců komunismu, pozůstalí však dostali jen 12 uren.
Africký mor prasat měli dva divočáci na Zlínsku
Africký mor prasat byl zjištěn u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V blízkosti nálezu je podnik, který na dvou místech chová 5000 prasat. Zpřísní se v něm hygienické podmínky a prasata budou vyšetřena. V případě, že by se tam objevil úhyn na mor, veterináři by nařídili vybití celého chovu. V Česku se africký mor prasat objevil poprvé. Nemoc může mít dopad na obchod s vepřovým masem i živými prasaty. V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno tzv. zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda by se do oblasti pouze nastěhovala jiná divoká prasata. Nákaza není přenosná na lidi, mohou být ale jejími přenašeči. Virus může přežít až půl roku, například v sušeném nebo mraženém mase. Lidé, kteří naleznou uhynulé prase, by to měli v každém případě nahlásit veterinářům.
Ovoce bude kvůli mrazům o 23 pct míň, ztráty ovocnářů půl mld.
Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115.031 tun z loňských 150.100 tun. V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let bude očekávaný propad na úrovni 26 procent. ČTK to sdělil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř půl miliardy korun. U jablek, které jsou hlavním ovosným druhem, se čeká meziroční pokles sklizně o 22 procent na 98.339 tun. Proti pětiletému průměru jde o propad o 25 procent. Regionálně mrazy nejvíce ničily úrodu na Moravě, takže například u meruněk a broskví jsou poklesy proti pětiletým průměrům o zhruba 70 procent.
ČR a Japonsko podepsaly dohodu o pracovní dovolené
Česká republika a Japonsko podepsaly dohodu, která umožní mladým lidem z obou zemí vycestovat na území druhého státu na takzvanou pracovní dovolenou. Během pobytu budou moci pracovat, a vydělat si tak na cestu. Dohoda byla podepsána za přítomnosti předsedů vlád ČR a Japonska Bohuslava Sobotky a Šinzóa Abeho v Tokiu. Až smlouva vstoupí v platnost, dá mladým občanům ve věku od 18 do 30 let v praxi možnost pobývat na území druhého státu a zároveň vykonávat po dobu maximálně jednoho roku práci bez pracovního povolení. Žadatel bude muset mít zajištěnu zpáteční cestu nebo na ni mít dostatek peněz, čistý trestní rejstřík a splnit další povinnosti. Obdobné dohody, jakou podepsali náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja a mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Japonska v ČR Kaoru Šizamaki, má Česko sjednané také s Kanadou, Novým Zélandem, Jižní Koreou, Izraelem nebo Chile.
E15: Stát za 1,3 mld. zvedne mosty na Vltavě, proplují větší lodě
Větší hotelové a nákladní lodě budou moci v budoucnu plout po Vltavě mezi Prahou a soutokem s Labem. Stát totiž za asi 1,3 miliardy korun zvedne osm mostů a jednu lávku pro pěší a provede další úpravy zmíněného úseku řeky. Uvedl to deník E15. Práce začnou již letos. Většinu nákladů pokryje dotace z EU, kterou minulý týden schválila Evropská komise.
Ministerstvo práce zajistí školní obědy zdarma pro 10.000 dětí
Ministerstvo práce v příštím školním roce zajistí školní obědy téměř 10.000 dětí od tří do 15 let, jejichž rodiče nemají na zaplacení stravování. Pomoc mohou dostat děti z mateřských a základních škol i víceletých gymnázií, které přes čtvrt roku pobírají dávky. Do projektu se přihlásilo osm krajů. Novinářům to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Její úřad na obědy pošle zhruba 56 milionů korun z evropských dotací. Ministerstvo původně počítalo s dotacemi v celkové výši 35 milionů korun. "Pro velký zájem jsme museli původní výzvu navýšit," uvedla Marksová. Projekt bude pokračovat čtvrtým rokem, dosud se zaměřoval na čtyři kraje. K Praze, Kraji Vysočina, Libereckému a Jihomoravskému kraji se nově přidají také Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Plzeňský kraj.
Masarykův onkologický ústav se zařadil mezi evropské špičky
Masarykův onkologický ústav v Brně se svojí kvalitou zařadil mezi špičková onkologická centra, jaká jsou ve Velké Británii, Belgii či Nizozemí. Minulý týden totiž získal certifikát, který uděluje Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Završil tak akreditační proces, do kterého se zapojil v prosinci 2015. Nyní patří mezi 29 nejvýznamnějších evropských onkologických center, řekl médiím náměstek ředitele ústavu pro vědu, výzkum a výuku Marek Svoboda. Brněnský ústav se tak zařadil například po bok Cambridge Cancer Centre v Anglii, Institutu Julese Bordeta v Bruselu, Netherlands Cancer Institute v Amsterdamu či dalších center v Lyonu, Paříži či Miláně.
Do systému eReceptů zapojena čtvrtina lékařů a většina lékáren
Do systému eReceptů je půl roku před spuštěním zapojena necelá čtvrtina lékařů, meziměsíčně jich přibylo 2500. Připojena je už naopak většina lékáren. Na setkání s novináři to řekli zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně, od 1. ledna příštího roku bude vydávání elektronických receptů pro všechny lékaře povinné.
Počasí ve středu
Jasno až polojasno, odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo bouřky i silné. Nejvyšší teploty 31 až 35 °C, na západě kolem 29 °C.