Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zemanův tým řešil převod technologií do praxe i peníze na vědu

O přenosu technologií do praxe či financování vědy diskutoval prezident Miloš Zeman se svým expertním týmem a zástupci vlády a průmyslu. Schůzky na zámku v Lánech se zúčastnil vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar. Podle Bělobrádka se Zeman zajímal mimo jiné o budoucnost vědeckých center. Podle vicepremiéra Bělobrádka se na schůzce řešily i věci, které se vládě podařily, zmínil například vědeckou diplomacii. "Já jsem vysvětloval to, co jsme vlastně za ty čtyři roky udělali. Myslím si, že to byl poměrně vysoký výčet a že jsem některé z jeho poradců zaskočil tím objemem," dodal. Setkání o různých tématech s ministry a svými poradci v Lánech pořádá prezident zhruba jednou za měsíc.

EU by měla řešit příliv uprchlíků, ne spor o kvóty, míní ministři

Evropská unie by měla řešit, jak snížit příliv uprchlíků, ne vést spory o uprchlické kvóty. Při své návštěvě Prahy to na tiskové konferenci řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Po jednání se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) uvedl, že Německo a ČR mají sice dál na přerozdělování uprchlíků rozdílný pohled, ale "lépe a hlouběji pochopil, proč je ČR tak zdrženlivá" k závazným kvótám.

Německý ministr zahraničí se v Praze sešel také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), a to v pátek pozdě večer na večeři v Kramářově vile. Po jednání šéfové diplomacie odjeli do Berouna. Středočeské město je partnerským městem německého Goslaru, kde se Gabriel narodil.

Suchem je podle Jurečky silně postiženo v ČR 11 okresů

Suchem je v Česku nyní silně postiženo 11 okresů. Pokles výnosů u některých plodin může místně přesáhnout i více než polovinu obvyklé míry. Nejvíce postiženy jsou okresy na jižní Moravě a ve středních Čechách. Stát chce zemědělcům pomoci, konkrétní kroky bude znát s postupem žní za několik týdnů, řekl ČTK ve Višňovém na Znojemsku ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V Letech žádalo několik set aktivistů odstranění vepřína

Evropská unie musí zastavit dotace firmě AGPI, která vlastní vepřín v Letech u Písku v místech, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy. Odstranění vepřína by stálo několik milionů eur. ČTK to řekl v Letech na setkání aktivistů prezident evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) Benjamin Abtan. Člen vedení společnosti AGPI, jíž vepřín patří, ČTK řekl, že z EU žádné dotace na provoz vepřína nedostávají. Jednání o jeho výkupu budou podle AGPI pokračovat v červenci.

MŠMT chce ještě letos víc podpořit aktivity dětí ve volném čase

Ministerstvo školství chce ještě v letošním roce více podpořit volnočasové aktivity dětí a mládeže. Zamýšlí na ně přesunout zhruba 26,8 milionu korun na úkor podpory všeobecných sportovních činností. Ministr Stanislav Štech (za ČSSD) v pondělí požádá vládu o souhlas s tímto krokem. Opatření by mělo umožnit financování kvalitních projektů například turistických oddílů nebo zájmových pohybových kroužků.Na podporu této činnosti má ministerstvo letos k dispozici přibližně 231,5 milionu korun.

Protestující proti prolomení limitů těžby vnikli do dolu Bílina

Přes dvě stovky lidí protestovaly u Horního Jiřetína na Mostecku proti prolomení limitů těžby uhlí, několik desítek aktivistů pak proniklo do areálu dolu Bílina. Policie je vyzvala, aby prostor opustili, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Daniel Vítek. Podle něj se aktivisté dopustili přestupku a policisté je budou postupně zajišťovat. Smyslem akce bylo upozornit na změny klimatu a jejich důsledky, řekl ČTK jeden z organizátorů Mikuláš Černík.

Na mýtném se v květnu vybralo meziročně o 6,5 procenta více

Na mýtném se v květnu od kamionů a autobusů vybralo zhruba 922 milionů korun, což je v meziročním srovnání nárůst o více než 6,5 procenta. Důvodem je především růst intenzity kamionové přepravy. Po letošním březnu se tak předchozí měsíc stal nejvýnosnějším za více než deset let výběru mýta. Vyplývá to z údajů správce tuzemského mýtného systému, společnosti Kapsch.

Zbytek června bude nadprůměrně horký

Zbytek června bude nadprůměrně horký a deštivý. Příští týden teploty vystoupají až na 35 stupňů. V červenci se teploty vrátí k dlouhodobému průměru, ale aspoň z počátku bude dále velmi deštivo. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi.

Prim by v české expozici na Expo 2020 v Dubaji mohla hrát voda

Voda vyrobená ze vzduchu s pomocí solárních panelů by měla být základem české expozice světové výstavy Expo 2020 v Dubaji a možná i artiklem pro regiony závislé na jejích dodávkách. V pondělí koncept ministrům představí generální komisař poslední světové výstavy v Miláně Jiří František Potužník. Vláda bude schvalovat výsledek výběrového řízení ministerstva zahraničí na vedení českého zastoupení na výstavě, které Potužník na jaře vyhrál, i koncept, na jehož vypracování měl dva měsíce.

Oslavy 100 let chebského letiště navštívily tisíce lidí

Oslavy 100 let od založení letiště v Chebu dnes navštívily tisíce lidí. Na Letecký den 2017 je přilákalo velmi příznivé počasí, ale především rozmanitý program, který pro ně připravili organizátoři. V desítkách ukázek se představila více než stovka letadel, řekl ČTK ředitel leteckého dne Miroslav Rod.

Na své si přišli jak příznivci historických letounů, tak i nejmodernějších strojů. Do Chebu přiletěli například členové německého klubu German Historic Flight se zhruba 50 historickými letadly. K vidění byla legendární Lockheed Electra z flotily Jana Antonína Bati nebo repliky historických strojů v akční show skupiny Pterodactyl Flight. Z moderních letounů se na chebském nebi objevily například armádní gripeny, s akrobatickými kousky se představili Petr Kopfstein nebo Vladimír Machula.

Sport

Petra Kvitová postoupila při svém druhém turnajovém startu po zranění levé ruky do finále v Birminghamu. V semifinálovém českém derby strávila s Lucií Šafářovou na kurtu jen 34 minut. Krajanka, kterou limitovalo zranění stehenního svalu, zápas za stavu 6:1, 1:0 pro sedmou nasazenou Kvitovou vzdala.

Kajakář Vít Přindiš vyhrál v Augsburgu druhý závod SP ve vodním slalomu za sebou. Třetím místem navázal na stříbro z Prahy Jiří Prskavec.

Počasí v neděli

Jasno až polojasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C.