Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Sobotka opustí čelo ČSSD, volebním lídrem bude Zaorálek

Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek opustí funkci předsedy ČSSD, premiérem zůstává. Vedení nejsilnější vládní strany se ujme jeho dosavadní statutární zástupce, ministr vnitra Milan Chovanec. Současně Sobotka úzkému vedení ČSSD navrhl, aby se lídrem pro říjnové sněmovní volby stal šéf české diplomacie, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Sobotka zůstane jedničkou na kandidátce jihomoravské sociální demokracie. Po zhruba dvouhodinovém jednání Sobotka svoje rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles preferencí ČSSD a musí na to reagovat. Podle Zaorálka je jeho krok projevem vysoké politické kultury.

Juncker: Řízení vůči ČR kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí

Řízení Evropské komise vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků nelze srovnávat se sankcemi. Poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku to řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. Dodal, že Evropská komise neměla jinou možnost, protože tyto státy porušily unijní právo. Juncker doufá, že řízení vůči trojici členských států nedospěje až k soudu. Řízení vůči ČR, Maďarsku a Polsku kvůli nedodržování kvót spustila Evropská komise ve středu.

Zeman: kvóty představují ztrátu suverenity zemí EU

Migrační kvóty Evropské unie podle prezidenta Miloše Zemana představují ztrátu suverenity členských zemí EU. Je to začátek manipulace státností, řekl prezident při návštěvě Jihočeského kraje v Milevsku. Podle něj má každá země sama rozhodnout o tom, koho na své území umístí. Zeman uvedl, že tlaku EU ohledně migrantů nehodlá ustupovat.

Česko podá žalobu na směrnici o zbraních

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Jejím cílem má být zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní a trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu.

Zeman nového ministra školství jmenuje ve středu

Pokud si ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nerozmyslí svou demisi, prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Stanislava Štecha novým ministrem školství. Sejít se s ním chce v úterý. Zeman to řekl na závěr své cesty po Jihočeském kraji. Zároveň prohlásil, že hlava státu podle něj není povinna demisi člena vlády přijmout. Valachová podala demisi ke konci května, Zeman jí poté dal čas na rozmyšlenou. S jejím odchodem z vlády nesouhlasí.

Zeman: Rozdělení funkcí v čele ČSSD je rozumné řešení

Podle prezidenta Miloše Zemana je připravované rozdělení funkcí v čele sociální demokracie rozumným krokem. Naznačil to na závěr své návštěvy Jihočeského kraje. Podle médií by kvůli klesajícím preferencím ČSSD mohl Bohuslav Sobotka zůstat předsedou vlády, do čela strany by se postavil dosavadní první místopředseda Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek by se stal lídrem pro parlamentní volby. Zeman poznamenal, že si není jist, že by měl právo straně radit. Podle něj by průtahy v oznámení rozhodnutí ČSSD mohly nahrávat spekulacím, že Sobotka chce zůstat ve všech třech funkcích.

Koalice se shodla na prioritách jednání Sněmovny

Koaliční lídři se ve středu ráno dohodli na legislativních předlohách, které chtějí ve Sněmovně prosadit do říjnových voleb. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Romana Sklenáka mezi nimi nejsou insolvenční zákon, zákon o sociálním bydlení či zálohovaném výživném. Vláda je tak už neprosadí. Ministři ANO označili za své priority projednávání zákona o vojenském zpravodajství, ochraně ovzduší, z ministerstva financí jde o novelu zákona o platebním styku, o bankách.

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard Kč

Vláda schválila návrh ministerstva financí na rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard korun a střednědobý výhled pro rozpočty let 2019 a 2020. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před zasedáním uvedl, že ve střednědobém rámci půjde hlavně o plány na posílení rozpočtu armády. Na tom, že by v příštím roce neměl být překročen navrhovaných schodek 50 miliard, se před jednáním ministrů ve Strakově akademii shodli lídři koalice. Ministerstva ale vznášení další požadavky v desítkách miliard. Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří jejich nároky redukovat.

Ministři dohodli navýšení rozpočtu fondu dopravy

Ministři dopravy Dan Ťok (za ANO) a financí Ivan Pilný (ANO) se dohodli na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2018 o deset miliard korun. Původní návrh ministerstva financí ve výši 45 miliard korun z národních zdrojů nedokázal pokrýt náklady na pokračování v rozestavěných dopravních stavbách. Návrh státního rozpočtu pro příští rok je jeden z hlavních bodů středečního jednání vlády.

Vojáci z povolání si polepší o sedm procent

Vojáci z povolání si od začátku července polepší zhruba o sedm procent. Vláda schválila nařízení, kterým jim zvyšuje služební tarify. Průměrný plat vojáků se pohybuje kolem 31.000 korun. Ministerstvo obrany navrhovalo, aby se tarify vojáků od července zvedly nominálně ve stejné výši jako srovnatelné tarify bezpečnostních sborů. Zatímco policistům, hasičům či celníkům se od července budou zvyšovat o deset procent, vojáci dostanou navíc přibližně sedm procent.

Senátor Čuba se chce vzdát platu a náhrad

Senátor František Čuba (SPO) se rozhodl vzdát platu a náhrad. Senátorem zůstává, úřadovat chce ze Zlína. Jednání Senátu se chce účastnit, až mu to zdraví dovolí. Senát však podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nemůže senátorovi Čubovi zastavit výplatu. Právně to není možné, řekl Štěch novinářům po schůzce s Čubovým stranickým předsedou Janem Velebou, který mu předal dopis se senátorovým požadavkem. Právně je možná jen senátorova rezignace. Někdejší předseda JZD Slušovice Čuba v Senátu chyběl více než devět měsíců. Po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad zhruba 122.000 korun měsíčně a nevzal si neschopenku.

Kandidáti na prezidenta utratili za kampaň už miliony

Sbírání podpisů pro prezidentskou kandidaturu a volební kampaň již stálo uchazeče o úřad hlavy státu několik milionů korun. Dostatečný počet podpisů ke kandidatuře zatím hlásí jen Michal Horáček. Jiří Drahoš jich získal asi 25.000, s podobným počtem disponuje pravděpodobně i současný prezident Miloš Zeman. Marek Hilšer sesbíral 7000 podpisů. Kromě Miloše Zemana se všichni kandidáti osobně sběru podpisů účastní.

Škoda Auto má nejlepší květnový výsledek v historii

Firma zvýšila meziročně své dodávky zákazníkům o 2,4 procenta na 99.000 vozů. V přepočtu na vozy jde meziročně o nárůst o 2300 vozů. Naopak čínský trh a modely Octavia, Rapid a Yeti zaznamenaly pokles. Škoda Auto to uvedla v tiskové zprávě.

Zuno Bank v ČR oficiálně ukončila svou činnost

Česká pobočka Zuno Bank AG, která patřila mezi první tuzemské online banky, počátkem června oficiálně ukončila svou činnost. Raiffeisenbank právně nabyla všechna její aktiva a pasiva. Během prvního červnového víkendu se následně uskutečnil technický převod klientů Zuno do systémů Raiffeisenbank.

ÚS: cizinci mají v Česku po havárii vozidla nárok na plné odškodnění

Cizinci mají po autohavárii v Česku nárok na úhradu škody s ohledem na cenové poměry v jejich domovské zemi. Rozhodl o tom Ústavní soud. Jeho rozhodnutí je v rozporu s odlišným názorem Nejvyššího soudu. Podle ÚS si cizinec auto nejspíš koupil ve své domovské zemi a tam si také pořídí nový vůz.

Policisté v kauze Sudků nevěděli, že již chtěla vraždit

Policisté, kteří loni v létě zasahovali v kavárně na Újezdě v Praze proti Michelle Sudků, prý nevěděli, že se předtím pokusila uškrtit mladou ženu. Řekli to u Obvodního soudu pro Prahu 1, který se zásahem začal zabývat. Lukáš Kočer a Petr Michálek čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí jim až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

V kauze uplácení lékařů policie stíhá 180 lidí

Policie v kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků stíhá už 180 lidí. Zástupci dvou farmaceutických společností dávali peníze lékařům a podle Národní centrály proti organizovanému zločinu to byly úplatky za předepisování léků. Lékaři se hájí tím, že šlo o odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních. Píše to středeční Mladá fronta Dnes (MfD), která o případu informovala už v září 2015. Obviněných tehdy bylo 34.

Po srážce autobusu se zranilo sedm dětí

U obce Kunějovice na severu Plzeňska se srazil autobus s osobním automobilem. Kvůli lehkým zraněním muselo být ošetřeno sedm dětí a dva dospělí. Na místě lékařka vyšetřila osm dětí, ty neutrpěly žádná zranění a z dějiště nehody si je převzali rodiče. Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové se nehoda stala kolem 07:30 za Plzní na silnici u Kunějovic směrem na Všeruby.

V Praze proběhne poslední rozloučení s Jaroslavem Kořánem

V Bazilice Nanebevzetí Panny Marie Strahovského kláštera se lidé rozloučí s prvním polistopadovým primátorem Prahy Jaroslavem Kořánem, který zemřel 2. června ve věku 77 let. Kořán byl mužem mnoha profesí, kromě politika byl překladatelem, scenáristou, fotografem a vydavatelem.

V Praze vystoupí Suzanne Vega

Americká písničkářka Suzanne Vega vystoupí v pražském Divadle Archa. Vega se do České republiky vrací pravidelně, naposledy v Arše zahrála v červenci 2014. Na svém aktuálním koncertu představí písně z nové desky Lover, Beloved: Songs from an Evening with Carson McCullers.

V Olomouci vystoupí soubor flamenka z Madridu

Letošní ročník olomouckého festivalu španělských rytmů i vůní Colores Flamencos představí hvězdný soubor z Madridu, Nuevo Ballet Español. Olomouckou přehlídku doprovodí také flamencové workshopy, koncerty, gastronomické akce i tradiční fiesta na Horním náměstí. Festival se koná 27. - 30. července, řekl jeho ředitel Viktor Šebesta.

Na pražské náplavce proběhne divadelní festival

Pět dnů bude pražská smíchovská náplavka u železničního mostu patřit divadlu, novému cirkusu, hudbě a tanci. V místě, kde v letech 1891 až 1938 bylo divadlo Smíchovská Arena, na jehož jevišti stál i Vlasta Buriana, ve středu začíná první ročník venkovního festivalu Divadla bratří Formanů Arena 2017.

Hrady CZ poprvé přivítají Arakain s Bílou

Putovní festival Hrady CZ, který letos v anketě Žebřík obhájil prvenství v kategorii Akce roku, poprvé přivítá skupinu Arakain s Lucií Bílou. Do programu 13. ročníku pořadatelé po 12 letech zařadili také zpěváka Richarda Müllera. Festival odstartuje 14. a 15. července na hradě Točník. Pokračovat bude na Kunětické hoře (21. až 22. července.), na Švihově (28. až 29. července), v Rožmberku nad Vltavou (4. až 5. srpna), na Veveří (11. až 12. srpna), v Hradci nad Moravicí (18. až 19. srpna), na Bouzově (25. - 26. srpna), na Bezdězu (1. až 2. září) a na slovenském hradě Červený Kameň (10. září).

V pražské zoo se narodila gepardí paterčata

V pražské zoologické zahradě se v polovině května narodilo pět mláďat gepardů. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci je poprvé uvidí v polovině srpna, kdy by malí gepardi měli být přemístěni do výběhu u pavilonu šelem. Přírůstků u gepardů se zahrada dočkala po 2,5 letech. Pražská zoo chová gepardy od roku 1933 a prvních mláďat se dočkala už v roce 1972. Od té doby se jich tu narodilo 64.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Nottinghamu do druhého kola. Dva dny po triumfu ve čtyřhře na Roland Garros porazila třicetiletá Češka 6:3, 6:7, 6:2 Američanku Grace Minovou.

Čeští reprezentanti v malém fotbalu porazili na mistrovství Evropy v Brně v závěrečném utkání ve skupině A Izrael 7:0. V osmifinále se ve středu od 20:15 střetnou s Bulharskem. Skupinu vyhrálo bez ztráty bodu Maďarsko, český tým skončil s jednou porážkou druhý.

Počasí

Skoro jasno, přechodně polojasno, odpolední teploty 21 až 25 °C.