Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Češi mezi oběťmi či zraněnými v Manchesteru zatím hlášeni nejsou

České velvyslanectví v Londýně nemá v souvislosti s nočním teroristickým útokem v Manchesteru hlášeny žádné oběti či zraněné z řad českých občanů, stoprocentně to ale zatím vyloučit nemůže. Česká policie a tajné služby jsou s britskými kolegy v kontaktu, podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nemají ale informace o tom, že by tato událost měla bezprostřední vliv na bezpečnost v ČR. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další čeští politici útok odsoudili a vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech. Prezident Miloš Zeman odeslal kondolenci britské královně. Při noční explozi v multifunkční hale v severoanglickém městě, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, zemřelo 22 lidí a téměř 60 utrpělo zranění. K sebevražednému atentátu v Manchesteru se přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát. Česká diplomacie prostřednictvím svého velvyslanectví v Londýně i honorární konzulky v Manchesteru průběžně zjišťuje bližší informace a je ve spojení také s metropolitní policií v Manchesteru, řekla ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Pokud lidé postrádají někoho ze svých příbuzných nebo chtějí získat jiné informace související s útokem, mohou se obrátit na nouzovou linku londýnské ambasády, a to na čísle +44/77 6968 2442, případně mohou využít i linku +44/0161 856 9400, kterou zřídila britská policie, dodala.

Bohuslav Sobotka: EU musí kvůli terorismu posilovat výměnu informací

Pokud má EU zvládnout boj s terorismem, musí posilovat bezpečnostní spolupráci zemí a výměnu informací mezi bezpečnostními a tajnými službami. Nutné je udržet také dosavadní výměnu informací s Británií i po ukončení brexitu. Shodli se na tom v Praze premiéři Česka a Estonska Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Jüri Ratas. Předseda estonské vlády přijel do ČR představit priority pro evropské předsednictví, které jeho země přebírá od července. "Shodli jsme se na potřebě permanentně pracovat na posilování bezpečnostní spolupráce v rámci Evropy. Je evidentní, že pokud máme zvládnout boj s terorismem, pokud máme teroristy porazit a zvýšit bezpečnost občanů, vyžaduje to velmi intenzivní výměnu informací v rámci EU, mezi jednotlivými bezpečnostními strukturami, mezi jednotlivými tajnými službami," řekl po jednání s estonským protějškem premiér Sobotka. Podle premiéra Ratase teroristický útok v Manchesteru ukázal, jak je evropská jednota a spolupráce důležitá. "Naším primárním cílem je udržet soudržnou a jednotnou EU," uvedl Jüri Ratas.

Prezident Zeman ve středu odvolá Andreje Babiše z vlády, nahradí ho Ivan Pilný

Prezident Miloš Zeman ve středu odvolá Andreje Babiše z vlády a jmenuje novým ministrem financí Ivana Pilného (oba ANO). Na tiskové konferenci to řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Odvolání Andreje Babiše bude předcházet jeho schůzka se Milošem Zemanem. Jiří Ovčáček také ČTK řekl, že příští týden prezident Zeman jmenuje ministra životního prostředí Richarda Brabce místopředsedou vlády. V pozici vicepremiéra nahradí svého stranického šéfa Andreje Babiše. Prezident se také příští týden setká s ministryní školství Kateřinou Valachovou, která chce ke konci května podat demisi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že prezident Miloš Zeman stanovil termín odvolání ministra financí Andreje Babiše, jak mu počátkem května navrhl, a jmenování jeho nástupce Ivana Pilného (oba ANO). V souvislosti s tím je rád, že nebude nutné podávat kompetenční žalobu, kterou chtěl použít v případě, že by Miloš Zeman nejednal "bez zbytečného odkladu". Přesto mohla být prezidentova reakce na jeho návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády rychlejší, řekl premiér Sobotka.

Andrej Babiš hrozí premiéru Sobotkovi soudem za výroky zdůvodňující jeho odvolání

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby přestal na veřejnosti říkat, že se vyhýbal placení daní či zneužíval finanční správu. Jedná se o podezření, kterými předseda vlády zdůvodnil návrh na Babišovo odvolání z funkce, které se uskuteční ve středu. Pokud by se premiér Sobotka podobných prohlášení nezdržel, Andrej Babiš v předžalobní výzvě, kterou zveřejnil na internetu, hrozí soudním řízením. Podobné výroky podle něj navozují dojem, že se dopouštěl nelegální činnosti, a přitom jsou nepravdivá. Sobotkova prohlášení mají podle Andreje Babiše povahu pomluvy a negativně ovlivňují jeho pověst a vážnost ve společnosti. V dopisu datovaném k minulému čtvrtku proto žádá, aby se jich premiér už nedopouštěl.

Sněmovna chce zastavit platby UNESCO kvůli rezoluci proti Izraeli

Sněmovna odmítla novou rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která podle ní popírá izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem. Současně na návrh ODS vyzvala vládu, aby pozastavila české členské příspěvky této organizaci. Česko by letos mělo zaplatit UNESCO zhruba 30,2 milionu korun. Rezoluce, kterou UNESCO přijalo počátkem května, podle místopředsedy Sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška "potvrzuje trvalý, zaujatý a nepřátelský postoj UNESCO k jednomu ze svých členských států, jakož i nepřípustnou politizaci této organizace". Podobně odmítavé stanovisko Sněmovna přijala loni v říjnu k podobné rezoluci UNESCO k památkám ve východním Jeruzalémě, kterou navrhly arabské země a která podle Izraele opomíjí tisíciletý vztah Židů k tomuto městu. Loňská rezoluce používala pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy. Nynější rezoluce UNESCO kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

Miloš Zeman podepsal milost pro doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šestapadesátiletý Jiří Kajínek strávil ve vězení 23 let, nyní byl propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Miloš Zeman v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině. Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Jiří Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Jiřího Ovčáčka jde o nejdelší možnou podmínku, které české právo stanovuje. Jiří Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá radost z toho, že se i v důsledku milosti stává z Jiřího Kajínka celebrita. Vnímá jej spíše jakou zápornou postavu. Premiér Sobotka to řekl na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle odborového předáka Josefa Středuly milost pro Jiřího Kajínka narušuje důvěru v soudní rozhodnutí.

Premiér Sobotka: ČR by neměla konkurovat levnou prací a daňovým dumpingem

Česko by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nemělo svou konkurenceschopnost stavět na levné pracovní síle a daňovém dumpingu. Nutné jsou strukturální změny, aby ekonomika byla úspěšná. K výrobě s vyšší přidanou hodnotou by se měly přesměrovat i investiční pobídky. Premiér Sobotka to dnes odborářům na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odboroví předáci vyzvali politiky a jejich strany, aby dali jasně najevo, že budoucí strategie Česka nemůže stavět na levné práci. Na růst výdělků tlačí odbory svou kampaní Konec levné práce. Žádají také zákonodárce, aby schválili "slušný zákoník práce".

Ministr Havlíček: Nelze říct, že tato vláda rozhodne o financování bloku

Nikdo není schopen jednoznačně prohlásit, že současná vláda rozhodne o formě financování nového jaderného bloku v Česku. ČTK to na Evropském jaderném fóru v Praze řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Podobně jako premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za prioritu dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, která má kratší životnost než druhá tuzemská jaderná elektrárna v Temelíně. "Je potřeba to důkladně projednat na stálém výboru pro jadernou energetiku, který se bude konat v polovině června letošního roku. Předpokládáme, že příslušná pracovní skupina pod vedením ministerstva financí přijde s variantami, jak toto opravdu palčivé téma, které je spojené s výstavbou nového jaderného zdroje, navrhuje řešit," uvedl ministr Havlíček.

Rodina z Kosova byla v Bělé-Jezové protiústavně, rozhodl soud

Padesátidenní zajištění migranta z Kosova se dvěma dětmi v Bělé-Jezové v roce 2014 znamenalo porušení jejich základních práv. Ústavní soud vyhověl jejich stížnosti, soudce Jan Filip přečetl obsáhlé odůvodnění. Umístění rodiny do zařízení pro zajištění cizinců na Mladoboleslavsku nebylo podle stížnosti přiměřené ani nezbytné. Muž se tříletým a šestiletým dítětem v roce 2014 přešli srbské hranice. V Maďarsku je zadrželi, podali tam žádost o azyl. Následně ale vyrazili vlakem směrem do Německa. Cesta skončila po kontrole na břeclavském železničním nádraží. Policie rozhodla o zajištění otce a později o jeho předání do Maďarska podle takzvaných dublinských nařízení. V Bělé-Jezové byl i s dětmi od 16. března do 5. května 2014.

Bohuslav Sobotka: Svolat rozhodčí řízení kvůli Zimolovi neumožňují stanovy

Stanovy sociální demokracie neumožňují podle předsedy strany Bohuslav Sobotky svolání rozhodčího řízení, které navrhla jihočeská ČSSD kvůli vyškrtnutí bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny pro podzimní parlamentní volby. Rozhodčí řízení podle stanov řeší pouze spory mezi členy sociální demokracie nebo členy a orgány strany. Nemůže ho vést jeden z kolektivních orgánů ČSSD proti jinému, sdělil Bohuslav Sobotka ČTK. Místopředseda jihočeské ČSSD Jaromír Novák ČTK v reakci na Sobotkova slova řekl, že o svolání rozhodčího řízení tedy zřejmě požádá některý z členů vedení jihočeské ČSSD, aby to bylo v souladu se stanovami. Vedení sociálních demokratů v regionu bude o situaci ještě jednat.

CVVM: Polovina Čechů považuje počet cizinců za přijatelný

Polovina obyvatel České republiky si myslí, že množství cizinců žijících v zemi je přiměřené. Za příliš vysoký označuje počet cizinců 39 procent lidí, a jen dvě procenta se domnívají, že jich v Česku pobývá příliš málo. Jako nejpřijatelnější důvody pro přijímání cizinců Češi považují studium a získání praxe. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Názor veřejnosti na množství cizinců usazených v Česku byl v letech 2010 až 2015 poměrně stabilní. Za příliš velké je označovala vždy přibližně polovina dotázaných. V loňském výzkumu ale došlo k významnému propadu, a aktuální šetření pokles potvrdilo. "Podobně jako v loňském roce je přiměřenosti množství cizinců žijících v ČR přesvědčeno nejvíce lidí od roku 2009, kdy byla tato otázka do našeho výzkumu zařazena poprvé," konstatuje CVVM.

Na setkání s potomky židovských průmyslníků přišly stovky lidí

Stovky lidí přišly v Brně na setkání s potomky židovských rodin Tugendhatů a Löw-Beerů, někdejších významných průmyslníků. Debata s nimi byla součástí festivalu Meeting Brno. Sněmovní sál brněnské radnice byl zcela zaplněný, lidé diskuzi sledovali i v předsálí. Několikrát se ozval potlesk. Organizátoři festivalu do Brna sezvali více než stovku potomků židovských rodin perzekuovaných nacisty. Na diskuzi přišli tři z nich, dvě dcery budovatelů a bývalých majitelů vily Tugendhat Fritze a Grety Tugendhatových, a Daniel Löw-Beer, který žije v USA. Ombudsmanka Anna Šabatová ocenila velkorysost zmíněných rodin, které podle ní v rámci restitucí nepožádaly o svůj bývalý majetek. V Brně by se měly příběhy těchto rodin připomínat a vyprávět, uvedla Anna Šabatová. Židovské rodiny Löw-Beerů, Tugendhatů, Stiassnych a mnohé další náleží podle historika Aleše Vyskočila k pilířům brněnské podnikatelské elity, která se ve městě usadila a prosadila během 2. poloviny 19. století a v navazující éře meziválečného Československa. Tyto rodiny přicházely do Brna z okolních městských židovských ghett a investovaly svůj um a prostředky do rozvíjející se průmyslové výroby. Po rodinách v Brně zůstaly reprezentativní vily, ale i továrny. Řada z objektů je však zanedbaných a slouží už jinému účelu.

Výročí operace Anthropoid připomene nový film i knihy

Operaci Anthropoid, hrdinský čin československého odboje, který vedl ke smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, připomene nový film i množství knih. Po loňském snímku Anthropoid má v červnu českou premiéru film podle románu francouzského spisovatele Laurenta Bineta. V Čechách se kniha stala bestsellerem a k premiéře vychází znovu, řekla ČTK Zdena Křikavová z nakladatelství Argo. Od operace Anthropoid, ojedinělé akce v událostech druhé světové války, uplyne 27. května 75 let.

Začal festival Janáčkův máj, vyprodáno je deset z 23 koncertů

Před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy začal v Ostravě mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Hudební přehlídku zahájil koncert věnovaný Ostravě. Pořadatelé zařazením symfonické básně Ostrava od Rudolfa Kubína chtějí připomenout letošní výročí 750 let od první písemné zmínky o městě. ČTK to řekla mluvčí festivalu Michaela Dvořáková. V programu zahajovacího koncertu byly také Sinfonietta od Leoše Janáčka a Koncert pro violoncello č. 1 od Bohuslava Martinů. Vyprodáno je zatím podle mluvčí festivalu deset z 23 připravovaných koncertů. Festival Janáčkův máj se uskuteční na několika místech Moravskoslezského kraje do 9. června. Nabídne 23 koncertů, zavítá do devíti měst a obcí. Vedle Ostravy se koncerty uskuteční v Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Píšti, Hlučíně, Bohumíně, Kuníně a v Hradci nad Moravicí.

Letošní ceny Anděl opanovala zpěvačka Lenny

Vyhlašování hudebních cen Anděl opanovala zpěvačka Lenny, která proměnila všechny své čtyři nominace. V hlasování Akademie populární hudby získala sošku Jaroslava Róny v kategoriích album roku (Hearst), skladba roku (Hell.o) a zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Už minulý týden dcera zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové s albem Hearts uspěla i v kategorii Rock & Pop v Žánrových cenách Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují. Ceny byly předány v pražském Lucerna Music Baru. Skupinou roku byla vyhlášena akustická kapela Jelen v čele s Jindrou Polákem za jejich album Vlčí srdce. Zpěvákem roku se stal Tomáš Maček vystupující pod jménem Thom Artway za své debutové album Hedgehok. Třiadvacetiletý Thom Artway, který proslul skladbou I Have No Inspiration, si odnesl vítězství také jako objev roku. Do Síně slávy byla zvolena in memoriam zpěvačka Věra Špinarová, která zemřela letos 26. března.

Deep Purple v Praze zahráli pro 13.000 fanoušků

Koncert britské rockové legendy Deep Purple si v pražské O2 Areně nenechalo ujít 13.000 fanoušků. Kapela, která byla loni uvedena do Rokenrolové síně slávy, vystoupila v Libni v rámci turné inFinite Long Goodbye Tour, kterým podporuje svoji novou desku inFinite. Z alba inFinite, které vyšlo letos v dubnu, skupina zahrála čtyři písně. Koncert zahájila skladbou Time for Bedlam a později v průběhu večera zazněly ještě Johnny's Band, The Surprising a Birds of Prey. První čtyři písně kapela zahrála na jeden zátah bez pauz. Celkem si pro fanoušky v téměř vyprodané O2 areně připravila 17 skladeb včetně klávesového sóla Dona Aireye, který do něj zakomponoval za vděčného ohlasu publika motivy ze Smetanovy Mé vlasti. Deep Purple během večera zahráli i pár písní z předposledního alba Now what?!, ale největší část tvořily hity z let minulých. Mezi nimi například Fireball, Strange Kind of Woman, Space Truckin' nebo asi nejslavnější Smoke on the Water. Přídavky zakončila Black Night. Jako předkapela vystoupila na koncertě kanadská formace Monster Truck, která například loni předskakovala skupině Nickelback.

ČNB vydala pamětní minci k 75 výročí operace Anthropoid

Česká národní banka vydala stříbrnou pamětní minci k výročí 75 let od operace Anthropoid, při které českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Minci v nominální hodnotě 200 korun si lidé mohou koupit od středy. Banka o tom informovala na svém webu. Autorkou mince je Irena Hradecká, na lícní straně mince zobrazila zadní část Heydrichova vozu, který poškodila bomba. Na rubu je okno a rozstřílená zeď krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje, kde parašutisté zemřeli. Banka dává do oběhu 5400 mincí v běžném a 10.600 ve špičkovém provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Nominální hodnota mince není ale prodejní cenou, která zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a daň z přidané hodnoty, uvedla ČNB. Mince je současně pátou z cyklu pamětních stříbrných dvousetkorun, které má ČNB ve svém emisní plánu na roky 2016 až 2020. V červnu vydá mince ke stému výročí narození českého básníka Josefa Kainara.

Česká mincovna vydává kilovou investiční zlatou minci Český lev

Jablonecká společnost Česká mincovna nově nabízí kilogramovou investiční zlatou minci Český lev za 1,098 milionu korun. Firma to oznámila ČTK v tiskové zprávě. Podle mincovny taková mince na českém trhu zatím chyběla. Má se zařadit k zahraničním investičním mincím, jako je American Eagle nebo Wiener Philharmoniker. Česká mincovna vyrábí oběžné mince pro Českou národní banku i pamětní mince či zlaté investiční slitky. Český lev má podle firmy sloužit kupcům hlavně jako investice do drahých kovů, nebude přinášet sběratelskou či uměleckou hodnotu.

V liberecké zoo se po 11 letech narodila samice ohroženého osla

V liberecké zoo se narodila samice kriticky ohroženého osla somálského. Pro další chov jde o velký přínos. Samice tohoto druhu lichokopytníka se v liberecké zoo naposledy narodila před 11 lety, od té doby samí samci. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová. Osel somálský čelí bezprostřední hrozbě vyhubení. Patří k nejohroženějším druhům z velkých savců. V zajetí žije kolem 230 zvířat, ve volné přírodě cca 500 posledních jedinců. Liberecká zoo chová tyto kopytníky od roku 1991, v posledním desetiletí se ale rodili jen samí samci.

Komín chvaletické elektrárny má dvě budky pro sokoly

Na komín chvaletické elektrárny hasiči umístili dvě budky pro sokoly stěhovavé, kteří jsou v Česku velmi vzácní a patří mezi ohrožené druhy. ČTK to sdělila mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová. Společnost doufá, že v nich ptačí páry zahnízdí a vyvedou mladé. "Hnízdí na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. Ve snaze pomoci sokolům jsou právě v některých průmyslových objektech vyvěšovány speciální budky," uvedla mluvčí. Komín je vysoký 300 metrů, hasiči museli zdolat stovky příček žebříku a budky umístili do výšky 160 a 120 metrů. Tříčlenný lezecký tým na komín dopravil spolu se dvěma rozměrnými budkami také asi 30 kilogramů keramzitu, který slouží jako stelivo. Výstup a instalace obou budek lezcům trvaly bezmála dvě hodiny.

Sparta se dohodla s italským trenérem Stramaccionim

Fotbalisty Sparty Praha od nové sezony povede italský trenér Andrea Stramaccioni. Podle italského listu Gazzetta dello Sport se s pražským klubem v neděli dohodl na dvouleté smlouvě s ročním platem 1,5 milionu eur (zhruba 40 milionů korun). O dohodě informuje také deník Sport s tím, že v úterý bude bývalý kouč Interu Milán, Udine a Panathinaikosu Atény dolaďovat v Praze detaily svého angažmá. Jednačtyřicetiletý Andrea Stramaccioni by se měl stát pátým trenérem Sparty za poslední rok. V sobotním závěrečném utkání sezony na Slovácku ještě povede tým Petr Rada, který na lavičku Sparty usedl v březnu.

Hokejisté se na MS 2018 utkají se Švédskem či Ruskem

Čeští hokejisté se na mistrovství světa v příštím roce utkají v základní skupině A se Švédskem, Ruskem, Švýcarskem, Běloruskem, Slovenskem, Francií a Rakouskem. Narazí tak na úřadující šampiony Švédy a bronzové medailisty Rusy. První část turnaje odehrají v Kodani, kde šampionát také vyvrcholí. Na základě žebříčku Mezinárodní hokejové federace měl český tým hrát ve skupině s domácím Dánskem a v Herningu, pořadatelé však využili právo na změnu a prohodili si pozici s Francií. "Obě skupiny jsou nyní podobné a vyrovnané. Švédsko a Dánsko musely být v opačných skupinách a my jsme chtěli, aby Rusko hrálo v Kodani. Cestuje za nimi spousta diváků," uvedl prezident Dánské hokejové asociace Henrik Bach Nielsen.

Petra Kvitová možná nastoupí už v Paříži, návrat směřuje k Wimbledonu

Návrat Petry Kvitové po vážném zranění ruky z prosincového přepadení se blíží. Česká tenistka stále figuruje v seznamu přihlášených na nadcházející French Open a o startu na pařížské antuce se rozhodne na poslední chvíli. Její trénink směřuje k Wimbledonu, který v letech 2011 a 2014 vyhrála. "Už se dá říct nahlas dlouhodobý cíl, že její úsilí směřuje k tomu, aby mohla hrát ve formě Wimbledon," řekl ČTK mluvčí Petry Kvitové Karel Tejkal. French Open začne v neděli, turnaj bude rozlosován v pátek. Petra Kvitová byla přepadena 20. prosince ve svém prostějovském bytě. Dosud neznámý útočník jí při potyčce pořezal prsty levé ruky, v níž drží raketu. Týž den podstoupila operaci poraněných šlach a nervů. V druhé polovině března začala ruku používat k běžným činnostem a od začátku května hrála na antuce v Monte Carlu.

Kristýna Plíšková postoupila přes Mónicu Puigovou do čtvrtfinále ve Štrasburku

Tenistka Kristýna Plíšková porazila na antukovém turnaji ve Štrasburku 6:2, 6:3 olympijskou vítězku Mónicu Puigovou z Portorika a postoupila do čtvrtfinále. Pětadvacetiletá Češka si k jednoznačnému vítězství pomohla třinácti esy, posledním z nich zápas zakončila. Osmačtyřicátá hráčka světového žebříčku Kristýna Plíšková oplatila Mónice Puigové, jež je v pořadí WTA Tour o sedm míst výš, porážku z jediného dosavadního vzájemného duelu na loňském Australian Open. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové v utkání odvrátila všech sedm brejkbolů, sama soupeřce vzala podání třikrát.

Lukáš Rosol po porážce s Janem Šátralem přijde o Roland Garros

Po šesti letech bude tenista Lukáš Rosol chybět v hlavní soutěži Roland Garros. V úvodním kole kvalifikace pařížského grandslamu nestačil na krajana Jana Šátrala, kterému podlehl 2:6, 6:3, 6:7. Lukáši Rosolovi se už delší čas nedaří a ve světovém žebříčku klesl na 191. místo. Někdejší 26. hráč pořadí ATP absentoval i na lednovém Australian Open, tehdy se teprve vracel po zranění Achillovy šlachy. Předtím hrál na grandslamech pravidelně od roku 2012, kdy vypadl na US Open v třetím kole kvalifikace. Jan Šátral, kterému patří v žebříčku 163. pozice, bojuje o druhou účast v hlavní grandslamové soutěži po loňském debutu na US Open.

Krátce o počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.