Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zemanova cesta do Washingtonu se odkládá

Návštěvu prezidenta Miloše Zemana u amerického prezidenta Donalda Trumpa odsouvá řešení severokorejské krize. Dál se jedná o návštěvě v tomto roce. V České televizi to uvedl nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Ten Trumpovi v pondělí předal pověřovací listiny, a stal se tak českým velvyslancem ve Spojených státech. Zároveň řekl, že Trump poděkoval za pomoc české diplomacie při propuštění amerického občana v Sýrii.

Zeman zkritizoval turecký masakr Arménů v roce 1915

Za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby označil prezident Miloš Zeman masakr Arménů Osmanskou říší z roku 1915. Připomněl, že tehdejší události opakovaně označil za genocidu. Zeman to uvedl v dopise, který zaslal arménskému duchovnímu představiteli v ČR Barseghovi Pilavčjanovi. O dopise informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

STEM: ANO a ČSSD posílily

ANO i ČSSD podle dubnového průzkumu agentury STEM od března mírně posílily. Poslance by měly též KSČM, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. STAN by získal jen zhruba dvě procenta hlasů. Na křesla ve Sněmovně by na rozdíl od březnového šetření nedosáhli Piráti, podobně jako hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Ke čtyřprocentní hranici se vyšplhali zelení, kteří v březnu získali jen 2,6 procenta. Na tuto hodnotu naopak z březnových 4,2 procenta spadl Úsvit.

Poslanci opět nedokončili debatu o sociálním bydlení

Sněmovna v úterý opět nedokončila úvodní debatu o sporném návrhu zákona o sociálním bydlení. Šance na přijetí normy v tomto volebním období dál klesla. Kritici předlohy poukazují mimo jiné na mnohamiliardové výdaje, které by podle nich návrh ministerstva práce a sociálních věcí přinesl. Pochyby panují i o okruhu lidí, jichž by se mohlo sociální bydlení týkat. Výtky znějí z pravicové opozice i z části koaličních stran.

Fakultní nemocnice se zřejmě změní na univerzitní

Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání přeměnu deseti fakultních nemocnic na novou právní formu univerzitní nemocnice. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) tak budou mít větší ekonomickou svobodu a snazší řízení. Naopak opoziční komunisté se obávají snah o privatizaci nemocnic. Návrh zákona o univerzitních nemocnicích nyní projedná zdravotnický a školský výbor.

Zdravotní sestry už nebudou muset mít VŠ vzdělání

Zdravotní sestry zřejmě nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou schválila Sněmovna. Poslanci chtějí v zákoně zakotvit rovněž podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Normu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

V kalendáři přibydou dva významné dny

18. červen jako Den hrdinů druhého odboje a 9. března jako Den vyhlazení rodinného tábora v Osvětimi, k němuž došlo v roce 1944, by nově měly připomínat významné dny v českém kalendáři. Doplnění zákona o státních svátcích v úterý schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání.

Odbory žádají růst platů ve veřejném sektoru o 10 pct

Odbory žádají pro učitele, zdravotníky, zaměstnance kulturních zařízení či úředníky růst platů o deset procent, a to už od září. Uvedl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím uvedl, že vláda je připravena přidat od 1. ledna 2018. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před měsícem řekl, že vláda schválila navýšení platů o deset procent od července pro policisty, hasiče, celníky či vězeňské dozorce. Zdravotníkům se zvedly výdělky letos od ledna, a to také o desetinu. Učitelé si přilepšili naposled loni od září, ostatní pracovníci veřejného sektoru pak od listopadu.

Letiště V. Havla bude kontrolovat zavazadla kvůli výbušninám

Pražské letiště začne kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v přepravovaných zavazadlech. Od 15. května bude bezpečnostní obsluha vytipovaná zavazadla otevírat a pomocí stěru zjišťovat přítomnost výbušných látek. Od opatření, které je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu, si letiště slibuje vyšší bezpečnost cestujících. Pasažéry pak letiště vyzvalo, aby pro zabezpečení zavazadel používalo zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození.

Výpověď ministra Hermana z ústavu je neplatná

Výpověď, kterou dostal současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), je neplatná. Pravomocně to potvrdil pražský městský soud. Herman je tak stále zaměstnancem ústavu, který mu před výpovědí správně měl nabídnout jiné místo, což neučinil. Ministr už dříve uvedl, že mu nejde o peníze, ale o princip a spravedlnost. Žalobou prý usiloval o to, aby soud jednoznačně řekl, že byl porušen zákon.

Nečasová ke kauze zneužití tajné služby promluví v květnu

Manželka bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) bude vypovídat před soudem v kauze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) v květnu. Uvedla to předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Ve středu a ve čtvrtek před soudem promluví poslední z obviněných zpravodajců Jan Pohůnek. Nečasová se při pondělním zahájení opakovaného procesu ze zdravotních důvodů omluvila a v soudní síni nebyla přítomna v pondělí ani v dalších dnech. Očekává se, že soud potrvá několik měsíců. Kauza v roce 2013 vedla k pádu Nečasovy vlády.

Reportéři bez hranic: Svoboda tisku je stále více omezována

Práce novinářů a nezávislých médií ve světě je stále méně svobodná. Ve své zprávě to uvedla mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic. V žebříčku zemí se Česko umístilo na 23. místě, loni přitom skončilo jednadvacáté. Podle RSF v Česku využívají oligarchové nákupu novin k upevnění svého vlivu. Jedním z nich je podle organizace i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, který vlastní dva vlivné deníky. Babiš ale odmítl zařazení mezi oligarchy, kteří v Česku nakupují noviny k upevnění svého vlivu. Uvedl, že média nevlastní, definici oligarchie naopak podle něj splňuje v Česku ČSSD. Akcie svých firem včetně mediálního domu Mafra vložil Babiš do svěřenských fondů.

Policie chce pomocí dronů chránit i sídla prezidenta

Policie plánuje vznik nové jednotky, jejíž členové budou používat drony. Základny pro bezpilotní letecké přístroje by v příštích dvou letech mohly vzniknout v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Policie také plánuje zlepšit ochranu před drony. Chce například zlepšit zabezpečení prezidentských sídel - Pražského hradu a lánského zámku. Celkové náklady na vznik jednotky, nákup techniky, ochranných prvků a platy nových policistů do konce roku 2019 budou kolem 160 milionů korun.

Podnikatel Zadeh zůstává ve vazbě

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh obžalovaný z daňových úniků zůstává ve vazbě. Krajský soud bude řešit jeho stížnost proti usnesení, kterým ho městský soud propustil na svobodu a vyslovil dohled probačního úředníka. Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Kromě něj v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům. Kvůli daňové kauze strávil ve vazbě 22 měsíců.

Penta loni zvýšila čistý zisk o 25 procent

Investiční skupina Penta Investments loni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Tržby stouply meziročně o čtyři procenta na 151,2 miliardy korun. Na růstu se vedle výkonu jednotlivých firem skupiny podílel prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v ČR - Florentina. Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách a v realitním developmentu a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Na brněnském výstavišti začínají Stavební veletrhy

Na brněnském výstavišti ve středu začínají čtyřdenní Stavební veletrhy. Chystá se na ně 827 firem z 20 zemí světa. Je to zhruba o 50 firem více než loni. Stavební veletrhy patří k nejnavštěvovanějším akcím na brněnském výstavišti. Loni na ně přišlo přes 45.000 lidí.

Generálním ředitelem ČT bude i nadále Petr Dvořák

Generálním ředitelem České televize Rada ČT na dalších šest let zvolila jejího současného šéfa Petra Dvořáka. V druhém kole finálové volby porazil bývalého šéfa TV Prima Martina Konráda. Dvořák získal hlasy všech 15 členů Rady ČT. Vedle Dvořáka a Konráda do finálového kola volby z 12 kandidátů postoupili bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář.

ČTK povede i nadále generální ředitel Jiří Majstr

Českou tiskovou kancelář povede i v dalších šesti letech dosavadní generální ředitel Jiří Majstr. Do čela agentury ho ve středu vybrala Rada ČTK. Majstr ve druhém kole hlasování porazil vedoucího PR a marketingu Národní galerie Miroslava Krupičku. V prvním kole radní vyřadili bývalého předsedu rady České televize Jana Mrzenu. Bývalý programový ředitel Radio United Broadcasting Martin Rigler před slyšením uchazečů kandidaturu vzdal. Majstr, který je generálním ředitelem ČTK od roku 2011, získal ve druhém kole pět ze sedmi hlasů, ke zvolení byly třeba čtyři. Pro Krupičku ve druhém kole hlasoval jeden radní.

Ceny Anděl budou vyhlášeny 17. května v Praze

Žánrové ceny Anděl pro menšinové hudební obory budou předány 17. května v Lucerna Music Baru v Praze. Pořádající Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) původně oznámila, že letos se Žánrové ceny Anděl neuskuteční, nakonec se však podařilo akci ekonomicky zajistit. Žánrové ceny Anděl, o kterých rozhodují hudební odborníci, tradičně předcházejí Cenám Anděl, které se uskuteční 22. května. Předávání cen bude moderovat zpěvák a skladatel Honza Křížek. Oceněni budou hudebníci v deseti kategoriích.

Na Helfštýně bude vystavovat kovář Claudio Bottero

Proslulý italský umělecký kovář Claudio Bottero bude tváří letošní výstavy na hradě Helfštýn na Přerovsku. Výstava představí několik desítek jeho kreseb a návrhů kovářských prací, které dosud nkde neprezentoval. Expozice s názvem Kovářský virtuos Cladio Bottero bude otevřena tuto sobotu a potrvá do konce srpna. Bottero v 80. letech spolupracoval na projektech pro Pražské památky a následně se seznámil s turnovskou Střední uměleckoprůmyslovou školou, která ho silně ovlivnila. Tak se mimo jiné dostal i k Helfštýnu a zdejšímu mezinárodnímu kovářskému sympoziu Hefaistonu, kde získal mnohá ocenění. Bottero patří od roku 2011 ke členům odborné poroty Hefaistonu.

Slavnosti představí hudbu francouzských králů

Letošní 18. ročník Letních slavností staré hudby, který se v Praze uskuteční mezi 11. červencem a 7. srpnem, přenese návštěvníky do sídla francouzských králů Versailles. V podání českých i zahraničních interpretů zazní výběr barokních instrumentálních i vokálních skladeb, z nichž některé budou uvedeny v novodobé premiéře. Informovala o tom výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

Sport

Fotbalisté Zlína v úterý porazili Slavii Praha na jejím hřišti 1:0 a postoupili do finále MOL Cupu. Do závěrečného boje o pohárovou trofej prošli v samostatné české historii vůbec poprvé. Slavia naopak po 24 zápasech utrpěla první soutěžní prohru pod trenérem Jaroslavem Šilhavým a přišla o šanci na double.

V přítomnosti olympijských vítězek Evy Samkové a Martiny Sáblíkové předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval ve čtvrtek podepsal přihlášku na zimní hry v Pchjongčchangu 2018. Prezident republiky Miloš Zeman připojil při slavnostním aktu v Rudolfově galerii na Pražském hradě podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Hokejová reprezentace v Českých Budějovicích zahájila další část přípravy na mistrovství světa, jejíž součástí bude i domácí turnaj seriálu Euro Hockey Tour. Trenér Josef Jandač přivítal hned osm nových hráčů. Premiérově se do tréninku zapojili obránci Michal Kempný, Jakub Kindl, Radko Gudas, Jakub Krejčík a Radim Šimek a útočníci Jakub Voráček, Tomáš Filippi a Jan Kovář.

Předsedou České basketbalové federace byl potřetí za sebou zvolen Miroslav Jansta. Pětapadesátiletý právník, který je zároveň prezidentem mistrovského Nymburku a také šéfem České unie sportu, dostal nově mandát na pět let. Rozhodla o tom valná hromada ČBF.

Počasí

Zataženo s deštěm, ve vyšších polohách srážky sněhové. Odpolední teploty 4 až 9, na horách kolem nuly.