Denní souhrn zpráv

Sněm ANO podle očekávání zvolil Babiše, do vedení jdou ministři

Víkendový sněm hnutí ANO podle očekávání potvrdil v předsednické funkci vicepremiéra Andreje Babiše. Prvním předsedou zůstal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, do předsednictva nově vstoupili ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický a Richard Brabec. Sněm rovněž posílil pravomoci předsedy při přípravě volebních kandidátek. Babiš na vrcholném shromáždění ANO mluvil o tom, že chce zvítězit v podzimních volbách do Sněmovny takovým způsobem, aby hnutí nemohlo skončit v opozici.

Šéfové stran: ANO směřuje k vůdcovskému řízení

Hnutí ANO změnou stanov, která posiluje pravomoci předsedy, míří k vůdcovskému či autoritářskému řízení hnutí. Na tomto názoru se shodují šéfové sněmovních stran. Podobné změny ve svých stranách vylučují, demokratické strany podle nich mají být postaveny na rozhodování kolektivních orgánů. Podle schválené změny stanov bude mít předseda hnutí ANO nově pravomoc vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nová jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací. Podle předsedy ANO Andreje Babiše je možnost zasahovat do kandidátek potřeba, protože předseda strany má za ni zodpovědnost.

Čech Jašek odsouzený v Súdánu byl propuštěn

Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen k mnohaletému trestu vězení. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na súdánského ministra zahraničí. Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová ČTK potvrdila, že Jašek přiletí do ČR v neděli večer s českou delegací.

Jašek byl súdánskými úřady obviněn z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Do Jaškova případu se zapojily i orgány Evropské unie, které pravidelně kritizují porušování lidských práv a násilí proti menšinám v Súdánu.

Sobotka: S Mládkem skončí na ministerstvu i náměstek Bokštefl

S ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) skončí i jeho politický náměstek Lubomír Bokštefl. V debatě v České televizi to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který úřad od března dočasně povede. S prací Bokštefla nebyl premiér spokojen. V čele ministerstva průmyslu chce Sobotka co nejdříve vypsat výzvu pro čerpání z evropských fondů na pokrytí ČR vysokorychlostním internetem. Hodlá se rovněž domluvit s opozicí na podpoře zákona o elektronických komunikacích.

Výroba po výbuchu v Poličce by mohla být obnovena do několika dnů

Výroba v areálu Poličských strojíren, kde ve čtvrtek vybuchla výrobna munice, by mohla být obnovena během několika dnů. Pracovníci zatím zůstávají doma za plnou mzdu. Firma pro objasnění možných příčin výbuchu vytvořila vlastní tým, který spolupracuje s policií a specialisty báňského úřadu. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Série čtvrtečních explozí v hale na výrobu munice v areálu strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Bisnode: V orgánech českých firem tvoří ženy nejméně čtvrtinu

Ženy tvoří nejméně čtvrtinu jednatelů ve společnostech s ručením omezeným a v představenstvech či dozorčích radách akciových společností. Podíl žen na těchto pozicích roste. Členy orgánů českých firem jsou nejčastěji muži ve věku mezi 40 a 49 lety. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Bisnode.

V ČR roste počet lékařů ze zahraničí, tvoří pět pct členů komory

V Česku roste počet lékařů ze zahraničí. V roce 1992 bylo mezi členy České lékařské komory (ČLK) registrováno 403 cizinců, což bylo asi 1,5 procenta z celkového počtu členů komory. V roce 2015 už to bylo 2557 a cizinci tvořili zhruba pět procent členů. Většina z nich pochází ze Slovenska. Vyplývá to z údajů ČLK, které má ČTK k dispozici.

Přibývá rodičů, kteří se seznamují s Hejného matematikou

Přibývá rodičů, kteří se seznamují s Hejného metodou výuky matematiky. Zatímco v loňském školním roce se konaly desítky setkání, kde rodiče poznávali principy tohoto způsobu výuky, od září byly podobných schůzek stovky. V tiskové zprávě to uvedla Petra Prokopová Machalová, která má kontakt s rodiči na starosti jako lektorka společnosti H-Mat, jež zastřešuje Hejného metodu v Česku. Tato výuka je postavena na objevování postupů samotnými dětmi a tvůrčím hledání řešení, což rodiče z vlastní zkušenosti neznají.

V brněnském kině Art promítnou restaurované filmové klenoty

Digitálně restaurované klenoty z Národního filmového archivu zhlédnou zájemci na přehlídce, která začne v pondělí v brněnském kině Art. Dostala název Ponrepo v Artu. Navazuje na tradici brněnského kina Ponrepo, které ještě v 80. letech promítalo snímky z Československého filmového ústavu.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová na titul v halovém turnaji v Budapešti nedosáhla. Třicetiletá Češka ve finále prohrála za dvě hodiny a sedmnáct minut s nejvýše nasazenou domácí hráčkou Timeou Babosovou 7:6, 4:6 a 3:6.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Teploty 11 až 15 °C.