Denní souhrn zpráv

Imitace teroristického útoku vylekala turisty na Staroměstském náměstí

Imaginární invazi takzvaného Islámského státu do České republiky sehráli dnes odpoledne v Praze přívrženci bojovníka proti islámu Martina Konvičky. Pro své představení, které ale mnozí kolemjdoucí nepochopili a někteří se i vylekali, si vybrali Staroměstské náměstí. Konvička na něj po 14:00 přijel na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky zmíněné teroristické organizace. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Akci předčasně ukončila policie, protože podle ní mimo jiné simulovaná střelba mohla vyvolat paniku.

Lidem, kteří jim přihlíželi, protiislámský aktivista Konvička říkal a snažil se i názorně předvádět, jak by vypadala země pod muslimskou vládou. Sekundovali mu muži s nalepenými plnovousy v dlouhých hábitech. Konvička vykřikoval, že se zavřou vysoké školy, budou se pálit knihy, ženy budou bičovány a kamenovány. Že jde o divadlo, nemuselo být kolemjdoucím jasné a také jeho aktéry na to někteří z nich upozorňovali. Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, policie akci ukončila.

Někteří z turistů byli vystoupením šokováni a byli velmi překvapeni, že se v České republice na veřejném prostranství může podobná věc odehrát. "Já jsem z Belgie a říkám vám, že je to velmi nebezpečné," řekl jeden z nich.

Vzpomínka na oběti srpnové invaze před budovou rozhlasu

Před budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech si dnes lidé připomněli 48. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Právě u rozhlasu se lidé s vojáky, kteří chtěli rozhlas obsadit, střetli a několik jich na místě zemřelo. Jména lidí, kteří během invaze přišli o život, budou dnes odpoledne přečtena při vzpomínkové akci na Václavském náměstí. Pietního aktu před budovou rozhlasu se zúčastnil mimo jiné ministři Jiří Dienstbier a Daniel Herman, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a za Sněmovnu Karel Schwarzenberg. Ten sklidil již během svého projevu potlesk několika desítek přítomných přihlížejících, když připomněl, že není třeba jen připomínat padlé hrdiny, ale že za svobodu slova je potřeba bojovat v každé době. Velké peníze a stranické knížky jsou podle něj pro svobodu slova stejně nebezpečné jako děla tanků.

Železárny Veselí získaly významnou zakázku na Kubě

Železárny Veselí ze skupiny Z-Group Steel Holding podnikatele Zdeňka Zemka letos plánují zvýšení tržeb o devět procent na 452 milionů korun. Mají i nové zakázky, například na Kubu pro cukrovary. ČTK to řekl mluvčí holdingu Miroslav Slaný. Podnik na Kubu dodá 450 tun tažených trubek. "Tyto trubky se na Kubě používají na výměníky tepla v závodech na zpracování cukrové třtiny. Železárny na Kubě vyhrály výběrové řízení. Jednak dokázaly nabídnout nejlepší cenu a jednak jsme tam už v minulosti dodávali menší objem své produkce," sdělil ČTK Slaný, výši transakce ale neuvedl. Závod se v minulých letech potýkal s dopady hospodářské krize. "V železárnách jsme se díky celosvětové krizi propadli až na 45 procent běžné produkce, ale dokázali jsme přežít a udrželi jsme zaměstnanost. Investujeme nejen z vlastních prostředků, ale i na úvěr, a snažíme se vyrábět složitější produkty, abychom udrželi krok s konkurencí," uvedl Slaný.

Češi jedí stále více masa a méně ryb

Spotřeba masa bez ryb v českých domácnostech se loni zvýšila o 4,5 procenta na 79,3 kilogramu na hlavu. Více se jedlo i ovoce, méně ryb. Vyplývá to z odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Oficiální data zveřejní Český statistický úřad na podzim. "Došlo k poklesu spotřeby hovězího masa o 2,5 procenta, ale výrazně se zvýšila spotřeba drůbeže o 9,1 procenta i vepřového masa (o 2,9 procenta)," uvedl ÚZEI. I tak patří Češi v porovnání s ostatními evropskými státy k podprůměrným jedlíkům masa. Průměr EU byl podle posledních dat 83 kilogramů na osobu a rok. Přes nejrůznější programy na podporu konzumace ryb se jejich spotřeba loni v ČR snížila o dvě procenta na 5,3 kilogramu.

Policisté vyšetřují požár na Berounsku, někdo zde zřejmě úmyslně zapálil chatu

Kriminalisté vyšetřují páteční požár chaty na Berounsku, někdo ji zřejmě zapálil. Škoda je odhadnuta na jeden milion korun. Hasiči na místě zasahovali od pátečního večera, v sobotu na místě pokračovalo vyšetřování. ČTK o tom dnes informoval mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Požár chaty v rekreační hasiči byl hasičům nahlášen v pátek po 20:00, objekt zcela shořel. "Situaci komplikovalo i několik faktorů - špatně přístupný terén pro zásahovou techniku, kvůli kterému museli hasiči natáhnout hadicové vedení, odlétávající kusy eternitové střešní krytiny, uskladněné dvacetilitrové kanystry s benzínem ve sklepě a také několik menších tlakových propan-butanových lahví v chatě," uvedl Holomčík.

Jaroslav Kulhavý vybojoval olympijské stříbro

Biker Jaroslav Kulhavý dojel při obhajobě olympijského zlata druhý za Švýcarem Ninem Schurterem, který mu oplatil čtyři roky starou porážku z Londýna. Pro českou výpravu v Riu de Janeiro vybojoval Kulhavý v poslední soutěžní den jubilejní desátou medaili, do sbírky s jedním zlatem a sedmi bronzovými medailemi přidal druhé stříbro.

Českým oštěpařům se v Riu nedařilo

Ani jeden ze tří českých oštěpařů ve finále na olympijských hrách v Riu de Janeiro na medaili nedosáhl. Vítězslav Veselý obsadil sedmé místo výkonem 82,51 metru. Jakub Vadlejch hodil o devět centimetrů méně a skončil osmý. Petru Frydrychovi nestačil hod do vzdálenosti 79,12 metru ani na postup do užšího finále a byl poslední dvanáctý. Zlato vybojoval Němec Thomas Röhler, který potvrdil roli jedničky letošních světových tabulek.

Kornfeil byl v Velké ceně ČR motocyklů šestý

Jakub Kornfeil obsadil šesté místo v deštivé Velké ceně České republiky silničních motocyklů v Brně ve třídě Moto3 a připsal si třetí nejlepší výsledek v sezoně. Z premiérového vítězství v seriálu mistrovství světa se radoval Skot John McPhee, kterému pomohl i pád lídra šampionátu Brada Bindera.